Aktualności
Uprzejmie informujemy,
że Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
w Zgorzelcu
w dniu 2 maja br. (poniedziałek)
będzie nieczynny.
Za utrudnienia przepraszamy.
Kierownik
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Zgorzelcu
Bogumiła Hamielec
Program „KORPUS WSPARCIA SENIORÓW” na rok 2022
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu informuje, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło program „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 realizowany w dwóch modułach.
Nasz Ośrodek planuje przystąpić do realizacji Modułu II tego Programu, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych, poprzez zwiększanie dostępu do tzw. ”opieki na odległość”. W ramach tego modułu seniorom w wieku 65 lat i więcej zostanie zapewniony dostęp do tzw. „opasek bezpieczeństwa” wyposażonych w co najmniej trzy z następujących funkcji:
-
przycisk bezpieczeństwa- sygnał SOS,
-
detektor upadku,
-
czujnik zdjęcia opaski,
-
lokalizator GPS,
-
funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
-
funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja)
Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z całodobowym Centrum monitoringu. W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia życia wciśnięcie guzika alarmowego umożliwia połączenie z dyspozytorem (ratownik medyczny, pielęgniarka, opiekun medyczny), który podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorom. W zależności od sytuacji może on poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia ( rodzinę, sąsiadów, opiekunów) lub wezwać służby ratunkowe.
„Opieka na odległość” to nowoczesna forma sprawowania opieki nad osobami starszymi, chorymi, po przebytych zabiegach medycznych, z niepełnosprawnościami, którzy czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Jest to idealne rozwiązanie, szczególnie dla osób samotnych, zarówno tych wymagających usług opiekuńczych jak i tych, którzy z tej formy wsparcia nie korzystają, ale u których zmiany stanu zdrowia są na tyle nieprzewidywalne, że konieczne jest stałe monitorowanie podstawowych funkcji życiowych w celu jak najszybszej reakcji, powiadomienia właściwych służb i udzielenia możliwie najszybciej pomocy, w tym medycznej, w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.
Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa w Programie do dnia 15 kwietnia 2022r. do godz. 12:00 osobiście lub telefonicznie.
Osoba do kontaktu:
Zastępca Kierownika GOPS w Zgorzelcu Pani Monika Kieleś
Tel. 75 77 52 667
Jednorazowe świadczenie pieniężne dla obywateli Ukrainy
Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu informuje, o możliwości składania wniosków o wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300zł na osobę.
1. W/w pomoc finansowa jest przeznaczona na utrzymanie, w szczególności pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe.
2. Pomoc przeznaczona jest dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy od 24 lutego i zostali już wpisani do rejestru PESEL.
Obywatele Ukrainy mieszkający w gminie Zgorzelec mogą składać wnioski w:
Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej
w Zgorzelcu ul. Kościuszki 70
w godzinach 8:00 – 13:00 od poniedziałku do czwartku
( piątki są wyłączone z obsługi interesantów)
W celu zachowania procedury reżimu sanitarnego wskazane jest wcześniejsze wyznaczenie terminu wizyty interesanta poprzez umówienie się telefonicznie:
75 77 52 667
Link- informacje dla uchodźców w języku ukraińskim
Pod tym linkiem znajdziesz potrzebne informacje, także w języku ukraińskim:
https://www.gov.pl/web/rodzina/informacja-dla-obywateli-ukrainy-1
Spąrządziła: Magdalena Giachnas
Pomoc pracowników GOPS w składaniu wniosków o dodatek osłonowy w Klubie Seniora w Gozdaninie.
W dniu 21.02.2022r. dwóch pracowników z działu Świadczeń Rodzinnych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu Pani Iwona Antoniszyn - Starszy administrator oraz Pani Klaudia Obiegała - Przysło - Samodzielny referent odwiedziły Klub Seniora w Gozdaninie. Celem wizyty była pomoc w wypełnianiu wniosku o wypłatę Dodatku Osłonowego. Seniorzy byli przygotowani do wizyty, posiadali niezbędne dokumenty co pozwoliło na sprawne załatwienie spraw.
Dodatek osłonowy jest świadczeniem pieniężnym, które ma na celu zapewnić wsparcie finansowe osobom o niskich dochodach, a także uchronić ich przed ubóstwem energetycznym.
Dodatek osłonowy stanowi kluczowy element rządowej tarczy antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. W planie są kolejne wizyty w Klubach Seniora.
Aktywnie spędzony czas
w Klubie Seniora
w Gronowie
Klub Seniora w Gronowie jest miejscem spotkań osób starszych, gdzie nabywają nowe umiejętności podczas rożnych zajęć. Praca w grupie sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości, a także pozwala podejmować nowe wyzwania.
Wszyscy Seniorzy chętnie uczestniczą w proponowanych formach spędzania wolnego czasu.
Podczas spotkań przy herbacie i słodkościach seniorzy mają możliwość skorzystania z zajęć plastycznych oraz rękodzieła. Różnorodność i atrakcyjność stosowanych technik oraz zastosowanie w zajęciach sprzyja stymulowaniu wyobraźni twórczej oraz pobudza fantazję.
Nie zabrakło również zajęć ruchowych na świeżym powietrzu oraz spacerów z nordic walking. Sam nordic walking może być nie tylko sposobem na aktywne spędzenie czasu, czy na zrzucenie niechcianych kilogramów, ale także na rehabilitację oraz odciążenie stawów.
Dla seniorów to świetny sposób na relaks, utrzymanie kondycji i prawidłowego funkcjonowania stawów.
Sporządziła:
Magdalena Giachnas
500+ i RKO – Dyżury telefoniczne w ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Wałbrzychu zaprasza na dyżury telefoniczne, podczas których pracownicy ZUS będą udzielali informacji związanych ze świadczeniem wychowawczym 500 + i Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym.
Harmonogram dyżurów:
7 lutego 2022 r., godz. 8:00 – 10:00, tel. 74 64 97 293
8 lutego 2022 r., godz. 8:00 – 10:00, tel. 74 64 97 293
9 lutego 2022 r., godz. 9:00 – 12:00, tel. 74 64 97 293
14 lutego 2022 r., godz. 8:00 – 10:00, tel. 74 64 97 293
15 lutego 2022 r., godz. 12:00 – 14:00, tel. 74 64 97 293
16 lutego 2022 r., godz. 10:00 – 12:00, tel. 74 64 97 660
17 lutego 2022 r., godz. 12:00 – 14:00, tel. 74 64 97 293
Od 1 stycznia 2022 r. ZUS przyznaje i wypłaca świadczenia dla rodziny. Wnioski można składać tylko elektronicznie. Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski z programu „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy.
Źródło: ZUS
Zmiana punktu nieodpłatnej pomocy prawnej
Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu informuje, że od nowego roku punkt świadczący nieodpłatną pomoc prawną zlokalizowany w Urzędzie Miasta Zgorzelec przy ulicy Domańskiego 7, został przeniesiony do Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu, ul. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego 8 (piętro II, lokal biurowy nr 303A).
Jednocześnie, przypominamy, że udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywać się będzie przy pomocy środków porozumiewania się na odległość, po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty. Zgłoszeń prosimy dokonywać telefonicznie pod numerem: 75 77 61 561 w. 2, poprzez stronę internetową https://np.ms.gov.pl/zapisy lub wysyłając na adres mailowy Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu: boi@powiat.zgorzelec.pl, wniosek o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej lub poradnictwa obywatelskiego. Po dokonaniu zgłoszenia adwokat lub radca prawny skontaktuje się z Państwem w wyznaczonym terminie, wykorzystując wskazane dane kontaktowe.
źródło: Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu
Zmiany w programie Rodzina 500+
Nowy Rok przynosi też zmiany w programie Rodzina 500+. Od 2022 r. obsługą programu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Jak będzie to wyglądało w praktyce?
-
Sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane przez dotychczasowe organy. Samorządy będą również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych z wniosków złożonych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r.
-
Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze, będzie też od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejny okres świadczeniowy, tj. okres który rozpocznie się od 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 31 maja 2023 r.
Wnioski o świadczenie wychowawcze będzie można składać wyłącznie online, a pieniądze trafią na konto bankowe, a nie do ręki.
Źródło:
Ministerstwo Zdrowia i Polityki Społecznej
Uprzejmie informujemy,
iż Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
w Zgorzelcu
w dniu 24.12.2021r (wigilia)
będzie nieczynny.
Za utrudnienia przepraszamy.
Z okazji nadchodzących
Świąt Bożego Narodzenia
Najserdeczniejsze życzenia
zdrowia, szczęścia i spokoju ducha.
Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku
życzy Kierownik
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Zgorzelcu
3 stycznia 2022 roku odbędzie się kolejne spotkanie pn. „Senior Online”
Zgorzeleccy policjanci 3 stycznia 2022 roku o godzinie 9.00 zapraszają na kolejne spotkanie w sieci, którego adresatem są seniorzy.
W marcu we wszystkich jednostkach Policji województwa dolnośląskiego rozpoczęły się spotkania pod nazwą „Senior Online”. Celem działań jest przede wszystkim kontakt Policji z seniorami i uwrażliwienie społeczeństwa na sytuacje, w których osoby stają się ofiarami przestępstwa. Uświadomienie, co jest powodem takiego stanu rzeczy i wskazanie, jak można zatrzymać ten proces. Spotkania te mają na celu zapoznanie starszych osób ze skutecznymi metodami zapobiegania negatywnym zjawiskom, takim jak oszustwa, kradzieże czy rozboje oraz podniesienie ich świadomości z zakresu własnego bezpieczeństwa.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 3 stycznia 2022 roku o godzinie 9:00 do serwisu YouTube na profilu Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu. Link do strony poniżej.
https://www.youtube.com/watch?v=mWrfqk3QvYs
źródło: kom. Agnieszka Goguł
PUP: Nowa aplikacja ePraca dla urządzeń z systemem Android
Powiatowy Urząd Pracy informuje, że jest dostępna nowa aplikacja ePraca dla każdej osoby zainteresowanej znalezieniem pracy.
Aplikacja została przygotowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, z przeznaczeniem dla urządzeń z systemem operacyjnym Android.W aplikacji ePraca dostępne są wszystkie informacje na temat ofert pracy oraz wydarzeń publikowanych w Centralnej Bazie Ofert Pracy przez Wojewódzkie i Powiatowe Urzędy Pracy oraz Ochotnicze Hufce Pracy. Aplikacja umożliwia łatwiejsze i szybsze poszukiwanie ofert pracy, niż za pomocą strony internetowej.
Jak zainstalować aplikację ePraca?
Aplikację można pobrać bezpłatnie w sklepie Google Play na urządzenia mobilne z systemem Android. W kolejnym etapie aplikacja zostanie udostępniona również na urządzenia z systemem iOS w AppStore.
Źródło: PUP Zgorzelec
ŚWIĄTECZNE PACZKI DLA PODOPIECZNYCH
Święta Bożego Narodzenia są szczególnym dniem, w którym nikt nie powinien się czuć osamotniony- zwłaszcza w tym trudnym pandemicznym czasie. Pracownicy socjalni z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu tradycyjnie jak co roku przekazują paczki wraz z życzeniami świątecznymi dla osób samotnych, niepełnosprawnych i chorych czyli wszystkich tych, z którymi współpracują pracownicy naszego ośrodka.
Każda paczka zawiera produkty żywnościowe oraz coś słodkiego. Mamy nadzieję, że przygotowane paczki świąteczne sprawią choć odrobinę radości naszym podopiecznym.
Kierownik
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Zgorzelcu
Bogumiła Hamielec
Sporządziła:
Magdalena Giachnas
Aktywna jesień z projektem
w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Gmina Zgorzelec wspiera mieszkańców – Aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w Gminie Zgorzelec”
Miesiąc październik był bardzo aktywnym czasem dla uczestników Projektu realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu. Działania były prowadzone pod nazwą: „ Animacje lokalne – warsztaty i zajęcia profilaktyczne dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz ich otoczenia” i „ Aktywna integracja o charakterze społecznym rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym”
-
W świetlicach wiejskich w Tylicach i Gozdaninie odbyły się 2 spotkania poświęcone przeciwdziałaniu przemocy. Gościem na spotkaniu była funkcjonariuszka z Zespołu Profilaktyki społecznej młodszy aspirant Mariola Śniegula. Podczas prelekcji profilaktycznej została przedstawia seniorom idea koncepcji oraz umówiona metoda działania oszustów między innymi na „wnuczka”, „policjanta” „amerykańskiego żołnierza” oraz sposób kontaktu z Policją w przypadku zaistnienia przestępstwa. Ponadto dla uczestników spotkania został odtworzony film edukacyjny pn. „Rozmowa z osobą doznającą przemocy” ( Źródło: niebieska linia)
-
Uczestnicy projektu realizujący kurs prawa jazdy kat. B kontynuowali zajęcia praktyczne. Jazdy odbywały się planowo. Pierwsze osoby przystąpiły do egzaminu teoretycznego.
-
Staże zawodowe w DPS „Jutrzenka” oraz w Fundacji „Nasze dzieci” w Zgorzelcu odbywały się planowo.
-
W dniu 23 października, w sobotę w świetlicy wiejskiej w Przesieczanach odbyły się 2 bloki zajęć dla 2 grup: warsztaty - zdrowe żywienie oraz nadwaga i skutki zdrowotne: zajęcia ruchowe – trener + prelekcja. Zajęcia prowadziła trenerka fitness a prelekcję wraz z ćwiczeniami terapeuta muzykoterapii. Po wysiłku fizycznym uczestnicy z chęcią przystąpili do kolejnych warsztatów. Z przyjemnością w parach przygotowywali koktajle, smootfie z owocami, pasty z białej fasoli do chleba, omlet jaglany z gruszką, kotlety ziemniaczane i zupy krem. W przygotowanie potraw zaangażowani byli zarówno dorośli jak i dzieci.
-
Wyjazd integracyjny do ZOO we Wrocławiu. W dniu 11.10.2021r. Gmina Zgorzelec – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu w ramach realizacji projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich – „Aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym” zorganizował wyjazd integracyjny do ZOO we Wrocławiu. W wycieczce wzięło udział 8 rodzin wraz z dziećmi. Wycieczkę autokarową rozpoczęliśmy na stacji PKP Zgorzelec Miasto. Po dotarciu do ZOO rodziny wraz z dziećmi spędziły wspólnie czas wolny. Uczestnicy odwiedzili różne miejsca poznając zwierzęta z całego świata. Powierzchnia ZOO zajmuje ok. 33 ha na terenie obiektu znajduje się 12 pawilonów tematycznych przedstawiających wybrane grupy zwierząt. Każdy z uczestników wycieczki odwiedził miejsca, które go interesowały. Największą atrakcją było zwiedzanie Afrykarium. Miło spędzony dzień w ZOO zakończyliśmy wspólnym obiadem w restauracji „ Przystanek ZOO”, mieszczącej się na terenie obiektu. Zadowolenie i uśmiech nie schodził z twarzy uczestników wyprawy, pomimo powrotu do domu w godzinach wieczornych.
-
Piknik „ Dzień Rodziny” Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu w ramach projektu, „Aktywna Integracja o charakterze społecznym rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym” zorganizował w dniu 16.10.2021r. (sobota) w Centrum Rekreacyjno Turystycznym w Radomierzycach wspólny piknik pod nazwą „ Dzień Rodziny”. W przedsięwzięciu brało udział 8 rodzin wraz z 29 dziećmi z terenu naszej gminy. O oprawę terapeutyczną i muzyczną zadbały animatorki łącząc gry i zabawy na świeżym powietrzu z wieloma konkursami i nagrodami, które otrzymali wszyscy uczestnicy. Jedną z wielu atrakcji było malowanie twarzy. Piknik pod nazwą „ Dzień rodziny” zakończył się wspólnym biesiadowaniem przy grillu i delektowaniem się kiełbaskami, kaszanką, sokami, owocami, ciastkami i słodyczami.
Kierownik
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Zgorzelcu
Bogumiła Hamielec
SOW - platforma do składania wniosków w programie pomocowym
Z programu skorzystają niepełnosprawni podopieczni środowiskowych domów samopomocy, dziennych domów pomocy społecznej, uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz wychowankowie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i specjalnych ośrodków wychowawczych.
Dowiedz się więcej:
portal-sow.pfron.org.pl
Sporządziła: Magdalena Astramowicz
Pomoc dla osób zarejestrowanych w urzędzie Pracy
Powiatowy Urząd Pracy w Zgorzelcu informuje o możliwości uzyskania przez osoby zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zgorzelcu pomocy finansowej w ramach:
Szkoleń i studiów podyplomowych (75 777 05 50, 75 777 05 34 POK. 210, 214)
Bonu na zasiedlenie, zwrotu kosztów przejazdu do pracy (75 777 05 30 POK. 110)
Dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej (75 777 05 22 POK. 102)
Źródło: PUP Zgorzelec
W miesiącu wrześniu 2021r. w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pn. „Gmina Zgorzelec wspiera mieszkańców - Aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczonych społecznie w Gminie Zgorzelec” 8 mieszkańców Naszej Gminy rozpoczęło
6-miesięczne staże zawodowe.
4 uczestniczki projektu odbywają staż w Niepublicznym Żłobku i Przedszkolu Chatka Puchatka” w Zgorzelcu. 4 kolejne osoby: 2 kobiety i 2 mężczyzn, szkoli się w Domu Pomocy Społecznej „Jutrzenka” w Zgorzelcu. Ukończenie stażu umożliwi nabycie umiejętności i doświadczenia zawodowego tj.: pielęgnacja i dbanie o zieleń, umiejętność utrzymania porządku, pomoc w podstawowych czynnościach życia i pielęgnacja osoby zależnej, współpraca w grupie, zdyscyplinowanie, odpowiedzialność.
W Auto Szkole "Gregor" w Zgorzelcu uczestnicy projektu ukończyli część teoretyczną kursu prawa jazdy kat. B i rozpoczęli kolejny etap - szkolenie praktyczne.
Wykwalifikowana kadra instruktorów nauki jazdy zapewnia nauczanie w przyjaznej i bezstresowej atmosferze. Instruktorzy dostosują się do indywidualnych potrzeb i predyspozycji uczestników. Oferują szkolenie na wysokim poziome pod względem teoretycznym i praktycznym.
Sporządziła: Joanna Bieniek
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"
Pogotowie prowadzi m.in. bezpłatny, całodobowy telefon dla osób doznających przemocy domowej i dla świadków przemocy (800-12-00-02). Działa także poradnia e-mailowa: niebieskalinia@niebieskalinia.info. Ponadto, w poniedziałki w godzinach 13.00-15.00 można także skonsultować się z psychologiem korzystając z kominukatora Skype (pogotowie.niebieska.linia). Z pomocy w wykorzystaniem Skype mogą korzystać także osoby posługujące się językiem migowym.
Źródło: GOPS Sulików
Wczesne Wspomaganie Rozwoju w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zgorzelcu
Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna wraz z nowym rokiem szkolnym 2021/2022 poszerzyła swoją ofertę o działania z zakresu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka.
„Patrz na moją siłę, a nie na słabości, dzisiaj zrobiłem to, co wczoraj było niemożliwe.”
Co to jest WWRD?
Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka (WWRD) to kompleksowe, intensywne i wielospecjalistyczne działania mające na celu pobudzanie i stymulowanie ruchowego, poznawczego, emocjonalnego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia u niego pierwszych sygnałów nieprawidłowego funkcjonowania do czasu podjęcia nauki w szkole.
Zasady organizacji zajęć w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, a także kwalifikacji do nich oraz to, jak przebiegają, regulowane są przez rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej.
Podstawa prawna:http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/1635
Dla kogo ?
Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka organizowane jest dla dziecka, które wymaga wsparcia terapeutycznego i które posiada aktualną Opinię wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
WWRD może być prowadzone u każdego dziecka, u którego stwierdzona zostanie jakaś niepełnosprawność lub inne zaburzenie rozwoju. Wśród zaburzeń rozwojowych, które są wskazaniem dla rozpoczęcia zajęć w ramach Wczesnego Wspomagania znajdują się m.in.:
-
uszkodzenia wzroku (np. niedowidzenie),
-
uszkodzenia słuchu (np. niedosłuch),
-
znaczne zaburzenia koordynacji ruchowej,
-
niepełnosprawność intelektualna,
-
zaburzenia ze spektrum autyzmu,
-
opóźnienie rozwoju mowy,
-
nieprawidłowości rozwoju ruchowego,
-
ogólne spowolnienie rozwoju.
Bezpłatne zajęcia WWRD organizowane będą od nowego roku szkolnego 2021/2022 dla dzieci i ich rodzin z powiatu zgorzeleckiego, tj. Miasta i Gminy Zgorzelec oraz Gmin: Pieńsk, Węgliniec, Sulików i Zawidów.
W razie pytań lub wątpliwości, dotyczących wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zapraszamy do kontaktu telefonicznego: KOORDYNATOR WWRD: ANNA SŁOTWIŃSKA, TEL.883 010 586
Źródło: Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu
Zasłużony dla Gminy Zgorzelec
4 września 2021 roku odbyło się Transgraniczne Święto Chleba w Żarskiej Wsi.
Podczas imprezy odznaczono honorowych obywateli, zasłużonych i ambasadorów dla Gminy Zgorzelec.
W tym dniu Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj wręczył na podstawie Uchwały Rady Gminy Zgorzelec NR 244 z dnia 11.08.2021r. i NR 245 z dnia 30.08.2021r. w uznaniu zasług na rzecz Gminy Zgorzelec nadany przez Radę Gminy Zgorzelec Pani Bożenie Jursza tytuł zasłużony dla Gminy Zgorzelec.
Sporządziła: Monika Kieliś
Blisko 60 przedsiębiorców i instytucji weźmie udział we wrześniowych Transgranicznych Targach Pracy w Zgorzelcu. Na odwiedzających targi będzie czekało kilkaset ofert pracy. Ruszamy już w czwartek 23 września br.
– Targi co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dla bezrobotnych to szansa znalezienia pracy za granicą, zaś dla osób pracujących zatrudnienia na lepszym stanowisku, z lepszym wynagrodzeniem lub w dogodniejszej lokalizacji. W tegorocznej edycji pojawi się blisko 60 wystawców, głównie z Niemiec, ale będą również wystawcy z Czech i Polski – mówi Marcin Szewczak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy i dodaje, że targi na dobre zadomowiły się w Zgorzelcu, który jest gościnnym miejscem dla pracodawców i poszukujących pracy.
Program wydarzenia jest już dostępny na www.eures.dwup.pl. Targi zaczynamy w czwartek, 23 września w godz. 10:00-14:00 w hali PGE Turów Arena w Zgorzelcu.
– Wśród wystawców znajdą się nie tylko przedstawiciele firm, ale też agencji pracy. Odwiedzający targi będą mogli wręcz wybierać w ofertach dobrego zatrudnienia. Poszukiwani będą pracownicy w takich branżach jak np. szeroko pojęte budownictwo, produkcja, transport, logistyka, hotelarstwo i gastronomia, czy też handel, usługi, prace biurowe itp.– dodaje Zuzanna Bielawska, wicedyrektor DWUP.
Każdy z pracodawców przedstawi od kilku do nawet kilkudziesięciu ofert pracy z niemal wszystkich branż. Odwiedzający targi będą mogli także wydrukować i skopiować swoje CV oraz na miejscu skorzystać z pomocy tłumaczy.
Transgraniczne Targi Pracy są sztandarowym działaniem Partnerstwa EURES-TriRegio i są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu EaSI. Organizują je doradcy EURES Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, przy wsparciu Powiatu Zgorzeleckiego, Miasta Zgorzelec i Powiatowego Urzędu Pracy w Zgorzelcu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Burmistrz Miasta Zgorzelec.
EURES jest siecią współpracy publicznych służb zatrudnienia i ich partnerów na rynku pracy. Wsparcie jest ogólnodostępne, bezpłatne i skierowane do osób poszukujących pracy, zainteresowanych wyjazdem do innego kraju w celach podjęcia pracy oraz do pracodawców, którzy chcą prowadzić rekrutację pracowników z zagranicy.
Więcej informacji o targach i pracy za granicą można znaleźć na www.eures.dwup.pl
Źródło: Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy
Aktywne wakacje z projektem
„Gmina Zgorzelec wspiera mieszkańców - Aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczonych społecznie w Gminie Zgorzelec”
W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pn. „Gmina Zgorzelec wspiera mieszkańców - Aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczonych społecznie w Gminie Zgorzelec” w okresie letnim odbywały się zajęcia:
-
35 mieszkańców Naszej Gminy ukończyło część teoretyczną kursu na prawo jazdy kat. B. Zajęcia były prowadzone przez firmę GREGOR ze Zgorzelca. Kolejnym etapem będzie indywidualna nauka jazdy z instruktorem. Planowany termin ukończenia kursu jest na miesiąc listopad 2021r.
-
5 uczestników projektu w miesiącu sierpniu uczestniczyło w kursie opiekuna osób starszych prowadzonych w Domu Pomocy Społecznej „Jutrzenka” w Zgorzelcu. Zajęcia zawierały część teoretyczną i praktyczną. Planowany termin ukończenia kursu jest na miesiąc wrzesień 2021r.
-
od miesiąca sierpnia 2021r. rozpoczyna się cykl Indywidualnego poradnictwa specjalistycznego z zakresu rozwijania umiejętności i kompetencji społecznych osób zagrożonych przemocą w rodzinie, Indywidualne zajęcia z terapeutą/specjalistą ds. przemocy w rodzinie oraz indywidualne poradnictwo pedagogiczne dla 8 rodzin.
-
40 uczestników projektu w miesiącu lipcu 2021r. uczestniczyło w indywidualnych spotkaniach z doradcą zawodowym. Podczas indywidualnych spotkań doradca zawodowy miał okazję uzyskać niezbędne informacje o sytuacji każdego uczestnika przebiegu jego drogi edukacyjnej i zawodowej, zainteresowaniach i oczekiwaniach związanych z wyborem kierunku kształcenia lub zawodu. Rozmowa stanowiła punkt wyjścia do wspólnego określenia planu dalszego działania. Zajęcia miały na celu identyfikację potrzeb edukacyjno-zawodowych, a także określenie predyspozycji pod kątem planowania przyszłej kariery zawodowej. Wszystkie zebrane informacje były kluczowe do opracowania Indywidualnych Planów Działania.
KURS NA OPIEKUNA OSOBY STARSZEJ