Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Aktualności

Czcionka:

Uprzejmie informujemy,

że Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

w dniu 2 maja br. (poniedziałek)

będzie nieczynny.

Za utrudnienia przepraszamy.

 

 

Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

Bogumiła Hamielec

 


 

Program „KORPUS WSPARCIA SENIORÓW” na rok 2022

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu informuje, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło program „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 realizowany w dwóch modułach.

Nasz Ośrodek planuje przystąpić do realizacji Modułu II tego Programu, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych, poprzez zwiększanie dostępu do tzw. ”opieki na odległość”. W ramach tego modułu seniorom w wieku 65 lat i więcej zostanie zapewniony dostęp do tzw. „opasek bezpieczeństwa” wyposażonych w co najmniej trzy z następujących funkcji:

  1. przycisk bezpieczeństwa- sygnał SOS,

  2. detektor upadku,

  3. czujnik zdjęcia opaski,

  4. lokalizator GPS,

  5. funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,

  6. funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja)

Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z całodobowym Centrum monitoringu. W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia życia wciśnięcie guzika alarmowego umożliwia połączenie z dyspozytorem (ratownik medyczny, pielęgniarka, opiekun medyczny), który podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorom. W zależności od sytuacji może on poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia ( rodzinę, sąsiadów, opiekunów) lub wezwać służby ratunkowe.

 „Opieka na odległość” to nowoczesna forma sprawowania opieki nad osobami starszymi, chorymi, po przebytych zabiegach medycznych, z niepełnosprawnościami, którzy czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Jest to idealne rozwiązanie, szczególnie dla osób samotnych, zarówno tych wymagających usług opiekuńczych  jak i tych, którzy z tej formy wsparcia nie korzystają, ale u których zmiany  stanu zdrowia są na tyle nieprzewidywalne, że konieczne jest stałe monitorowanie podstawowych funkcji życiowych  w celu jak najszybszej reakcji, powiadomienia właściwych służb i udzielenia możliwie najszybciej pomocy, w tym medycznej, w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. 

 

Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa w Programie do dnia 15 kwietnia 2022r. do godz. 12:00 osobiście lub telefonicznie.

 

Osoba do kontaktu:

Zastępca Kierownika GOPS w Zgorzelcu Pani Monika Kieleś

Tel. 75 77 52 667


Jednorazowe świadczenie pieniężne dla obywateli Ukrainy


 

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu informuje, o możliwości składania wniosków o wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300zł na osobę.

1. W/w pomoc finansowa jest przeznaczona na utrzymanie, w szczególności pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe.

2. Pomoc przeznaczona jest dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy od 24 lutego i zostali już wpisani do rejestru PESEL.


 

Obywatele Ukrainy mieszkający w gminie Zgorzelec mogą składać wnioski w:

Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu ul. Kościuszki 70

 

w godzinach 8:00 – 13:00 od poniedziałku do czwartku

( piątki są wyłączone z obsługi interesantów)

 

W celu zachowania procedury reżimu sanitarnego wskazane jest wcześniejsze wyznaczenie terminu wizyty interesanta poprzez umówienie się telefonicznie:

75 77 52 667


 

Link- informacje dla uchodźców w języku ukraińskim

Pod tym linkiem znajdziesz potrzebne informacje, także w języku ukraińskim:

https://www.gov.pl/web/rodzina/informacja-dla-obywateli-ukrainy-1

 

Spąrządziła: Magdalena Giachnas

 


Pomoc pracowników GOPS w składaniu wniosków o dodatek osłonowy w Klubie Seniora w Gozdaninie.

 

W dniu 21.02.2022r. dwóch pracowników z działu Świadczeń Rodzinnych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu Pani Iwona Antoniszyn - Starszy administrator oraz Pani Klaudia Obiegała - Przysło - Samodzielny referent odwiedziły Klub Seniora w Gozdaninie. Celem wizyty była pomoc w wypełnianiu wniosku o wypłatę Dodatku Osłonowego. Seniorzy byli przygotowani do wizyty, posiadali niezbędne dokumenty co pozwoliło na sprawne załatwienie spraw.

Dodatek osłonowy jest świadczeniem pieniężnym, które ma na celu zapewnić wsparcie finansowe osobom o niskich dochodach, a także uchronić ich przed ubóstwem energetycznym.

Dodatek osłonowy stanowi kluczowy element rządowej tarczy antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. W planie są kolejne wizyty w Klubach Seniora.

 

 

 


Aktywnie spędzony czas

w Klubie Seniora

w Gronowie

 

Klub Seniora w Gronowie jest miejscem spotkań osób starszych, gdzie nabywają nowe umiejętności podczas rożnych zajęć. Praca w grupie sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości, a także pozwala podejmować nowe wyzwania.

Wszyscy Seniorzy chętnie uczestniczą w proponowanych formach spędzania wolnego czasu.

Podczas spotkań przy herbacie i słodkościach seniorzy mają możliwość skorzystania z zajęć plastycznych oraz rękodzieła. Różnorodność i atrakcyjność stosowanych technik oraz zastosowanie w zajęciach sprzyja stymulowaniu wyobraźni twórczej oraz pobudza fantazję.

Nie zabrakło również zajęć ruchowych na świeżym powietrzu oraz spacerów z nordic walking. Sam nordic walking może być nie tylko sposobem na aktywne spędzenie czasu, czy na zrzucenie niechcianych kilogramów, ale także na rehabilitację oraz odciążenie stawów.

Dla seniorów to świetny sposób na relaks, utrzymanie kondycji i prawidłowego funkcjonowania stawów.

 

Sporządziła:

Magdalena Giachnas

 


500+ i RKO – Dyżury telefoniczne w ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Wałbrzychu zaprasza na dyżury telefoniczne, podczas których pracownicy ZUS będą udzielali informacji związanych ze świadczeniem wychowawczym 500 + i Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym.

Harmonogram dyżurów:   

7 lutego 2022 r., godz. 8:00 – 10:00, tel. 74 64 97 293

8 lutego 2022 r., godz. 8:00 – 10:00, tel. 74 64 97 293

9 lutego 2022 r., godz. 9:00 – 12:00, tel. 74 64 97 293

14 lutego 2022 r., godz. 8:00 – 10:00, tel. 74 64 97 293

15 lutego 2022 r., godz. 12:00 – 14:00, tel. 74 64 97 293

16 lutego 2022 r., godz. 10:00 – 12:00, tel. 74 64 97 660

17 lutego 2022 r., godz. 12:00 – 14:00, tel. 74 64 97 293     

Od 1 stycznia 2022 r. ZUS przyznaje i wypłaca świadczenia dla rodziny. Wnioski można składać tylko elektronicznie. Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski z programu „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy.

 

 

Źródło: ZUS


Zmiana punktu nieodpłatnej pomocy prawnej

 

Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu informuje, że od nowego roku punkt świadczący nieodpłatną pomoc prawną zlokalizowany w Urzędzie Miasta Zgorzelec przy ulicy Domańskiego 7, został przeniesiony do Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu, ul. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego 8 (piętro II, lokal biurowy nr 303A).

Jednocześnie, przypominamy, że udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywać się będzie przy pomocy środków porozumiewania się na odległość, po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty. Zgłoszeń prosimy dokonywać telefonicznie pod numerem: 75 77 61 561 w. 2, poprzez stronę internetową https://np.ms.gov.pl/zapisy lub wysyłając na adres mailowy Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu: boi@powiat.zgorzelec.pl, wniosek o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej lub poradnictwa obywatelskiego. Po dokonaniu zgłoszenia adwokat lub radca prawny skontaktuje się z Państwem w wyznaczonym terminie, wykorzystując wskazane dane kontaktowe.


 

źródło: Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu

 


Zmiany w programie Rodzina 500+

 

Nowy Rok przynosi też zmiany w programie Rodzina 500+. Od 2022 r. obsługą programu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jak będzie to wyglądało w praktyce?

  • Sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane przez dotychczasowe organy. Samorządy będą również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych z wniosków złożonych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r.

  • Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze, będzie też od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejny okres świadczeniowy, tj. okres który rozpocznie się od 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 31 maja 2023 r.

Wnioski o świadczenie wychowawcze będzie można składać wyłącznie online, a pieniądze trafią na konto bankowe, a nie do ręki.

 

Źródło:

Ministerstwo Zdrowia i Polityki Społecznej


Uprzejmie informujemy,

iż Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

w dniu 24.12.2021r (wigilia)

będzie nieczynny.

Za utrudnienia przepraszamy.

 

 

Z okazji nadchodzących

Świąt Bożego Narodzenia

Najserdeczniejsze życzenia

zdrowia, szczęścia i spokoju ducha.

Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku

życzy Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu


3 stycznia 2022 roku odbędzie się kolejne spotkanie pn. „Senior Online”

Zgorzeleccy policjanci 3 stycznia 2022 roku o godzinie 9.00 zapraszają na kolejne spotkanie w sieci, którego adresatem są seniorzy.

W marcu we wszystkich jednostkach Policji województwa dolnośląskiego rozpoczęły się spotkania pod nazwą „Senior Online”. Celem działań jest przede wszystkim kontakt Policji z seniorami i uwrażliwienie społeczeństwa na sytuacje, w których osoby stają się ofiarami przestępstwa. Uświadomienie, co jest powodem takiego stanu rzeczy i wskazanie, jak można zatrzymać ten proces. Spotkania te mają na celu zapoznanie starszych osób ze skutecznymi metodami zapobiegania negatywnym zjawiskom, takim jak oszustwa, kradzieże czy rozboje oraz podniesienie ich świadomości z zakresu własnego bezpieczeństwa.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 3 stycznia 2022 roku o godzinie 9:00 do serwisu YouTube na profilu Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu. Link do strony poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=mWrfqk3QvYs

źródło: kom. Agnieszka Goguł

 


PUP: Nowa aplikacja ePraca dla urządzeń z systemem Android

Powiatowy Urząd Pracy informuje, że jest dostępna nowa aplikacja ePraca dla każdej osoby zainteresowanej znalezieniem pracy.

Aplikacja została przygotowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, z przeznaczeniem dla urządzeń z systemem operacyjnym Android.W aplikacji ePraca dostępne są wszystkie informacje na temat ofert pracy oraz wydarzeń publikowanych w Centralnej Bazie Ofert Pracy przez Wojewódzkie i Powiatowe Urzędy Pracy oraz Ochotnicze Hufce Pracy. Aplikacja umożliwia łatwiejsze i szybsze poszukiwanie ofert pracy, niż za pomocą strony internetowej.

Jak zainstalować aplikację ePraca?

Aplikację można pobrać bezpłatnie w sklepie Google Play na urządzenia mobilne z systemem Android. W kolejnym etapie aplikacja zostanie udostępniona również na urządzenia z systemem iOS w AppStore.

Źródło: PUP Zgorzelec

 


ŚWIĄTECZNE PACZKI DLA PODOPIECZNYCH

 

Święta Bożego Narodzenia są szczególnym dniem, w którym nikt nie powinien się czuć osamotniony- zwłaszcza w tym trudnym pandemicznym czasie. Pracownicy socjalni z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu tradycyjnie jak co roku przekazują paczki wraz z życzeniami świątecznymi dla osób samotnych, niepełnosprawnych i chorych czyli wszystkich tych, z którymi współpracują pracownicy naszego ośrodka.

Każda paczka zawiera produkty żywnościowe oraz coś słodkiego. Mamy nadzieję, że przygotowane paczki świąteczne sprawią choć odrobinę radości naszym podopiecznym.

 

 

Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

Bogumiła Hamielec

Sporządziła:

Magdalena Giachnas


Aktywna jesień z projektem

w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Gmina Zgorzelec wspiera mieszkańców – Aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w Gminie Zgorzelec”

 

Miesiąc październik był bardzo aktywnym czasem dla uczestników Projektu realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu. Działania były prowadzone pod nazwą: „ Animacje lokalne – warsztaty i zajęcia profilaktyczne dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz ich otoczenia” i „ Aktywna integracja o charakterze społecznym rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym”

 

  • W świetlicach wiejskich w Tylicach i Gozdaninie odbyły się 2 spotkania poświęcone przeciwdziałaniu przemocy. Gościem na spotkaniu była funkcjonariuszka z Zespołu Profilaktyki społecznej młodszy aspirant Mariola Śniegula. Podczas prelekcji profilaktycznej została przedstawia seniorom idea koncepcji oraz umówiona metoda działania oszustów między innymi na „wnuczka”, „policjanta” „amerykańskiego żołnierza” oraz sposób kontaktu z Policją w przypadku zaistnienia przestępstwa. Ponadto dla uczestników spotkania został odtworzony film edukacyjny pn. „Rozmowa z osobą doznającą przemocy” ( Źródło: niebieska linia)

  • Uczestnicy projektu realizujący kurs prawa jazdy kat. B kontynuowali zajęcia praktyczne. Jazdy odbywały się planowo. Pierwsze osoby przystąpiły do egzaminu teoretycznego.

  • Staże zawodowe w DPS „Jutrzenka” oraz w Fundacji „Nasze dzieci” w Zgorzelcu odbywały się planowo.

  • W dniu 23 października, w sobotę w świetlicy wiejskiej w Przesieczanach odbyły się 2 bloki zajęć dla 2 grup: warsztaty - zdrowe żywienie oraz nadwaga i skutki zdrowotne: zajęcia ruchowe – trener + prelekcja. Zajęcia prowadziła trenerka fitness a prelekcję wraz z ćwiczeniami terapeuta muzykoterapii. Po wysiłku fizycznym uczestnicy z chęcią przystąpili do kolejnych warsztatów. Z przyjemnością w parach przygotowywali koktajle, smootfie z owocami, pasty z białej fasoli do chleba, omlet jaglany z gruszką, kotlety ziemniaczane i zupy krem. W przygotowanie potraw zaangażowani byli zarówno dorośli jak i dzieci.

  • Wyjazd integracyjny do ZOO we Wrocławiu. W dniu 11.10.2021r. Gmina Zgorzelec – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu w ramach realizacji projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich – „Aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym” zorganizował wyjazd integracyjny do ZOO we Wrocławiu. W wycieczce wzięło udział 8 rodzin wraz z dziećmi. Wycieczkę autokarową rozpoczęliśmy na stacji PKP Zgorzelec Miasto. Po dotarciu do ZOO rodziny wraz z dziećmi spędziły wspólnie czas wolny. Uczestnicy odwiedzili różne miejsca poznając zwierzęta z całego świata. Powierzchnia ZOO zajmuje ok. 33 ha na terenie obiektu znajduje się 12 pawilonów tematycznych przedstawiających wybrane grupy zwierząt. Każdy z uczestników wycieczki odwiedził miejsca, które go interesowały. Największą atrakcją było zwiedzanie Afrykarium. Miło spędzony dzień w ZOO zakończyliśmy wspólnym obiadem w restauracji „ Przystanek ZOO”, mieszczącej się na terenie obiektu. Zadowolenie i uśmiech nie schodził z twarzy uczestników wyprawy, pomimo powrotu do domu w godzinach wieczornych.

  • Piknik „ Dzień Rodziny” Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu w ramach projektu, „Aktywna Integracja o charakterze społecznym rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym” zorganizował w dniu 16.10.2021r. (sobota) w Centrum Rekreacyjno Turystycznym w Radomierzycach wspólny piknik pod nazwą „ Dzień Rodziny”. W przedsięwzięciu brało udział 8 rodzin wraz z 29 dziećmi z terenu naszej gminy. O oprawę terapeutyczną i muzyczną zadbały animatorki łącząc gry i zabawy na świeżym powietrzu z wieloma konkursami i nagrodami, które otrzymali wszyscy uczestnicy. Jedną z wielu atrakcji było malowanie twarzy. Piknik pod nazwą „ Dzień rodziny” zakończył się wspólnym biesiadowaniem przy grillu i delektowaniem się kiełbaskami, kaszanką, sokami, owocami, ciastkami i słodyczami.

 

Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

Bogumiła Hamielec

 


SOW - platforma do składania wniosków w programie pomocowym

 

 

Z programu skorzystają niepełnosprawni podopieczni środowiskowych domów samopomocy, dziennych domów pomocy społecznej, uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz wychowankowie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i specjalnych ośrodków wychowawczych.

Dowiedz się więcej:

portal-sow.pfron.org.pl

 

Sporządziła: Magdalena Astramowicz

 


Pomoc dla osób zarejestrowanych w urzędzie Pracy

 

Powiatowy Urząd Pracy w Zgorzelcu informuje o możliwości uzyskania przez osoby zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zgorzelcu pomocy finansowej w ramach:

Szkoleń i studiów podyplomowych (75 777 05 50, 75 777 05 34 POK. 210, 214)
Bonu na zasiedlenie, zwrotu kosztów przejazdu do pracy (75 777 05 30 POK. 110)
Dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej (75 777 05 22 POK. 102)

 

 

Źródło: PUP Zgorzelec

 


 


 

 

W miesiącu wrześniu 2021r. w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pn. „Gmina Zgorzelec wspiera mieszkańców - Aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczonych społecznie w Gminie Zgorzelec” 8 mieszkańców Naszej Gminy rozpoczęło
6-miesięczne staże zawodowe.

 

4 uczestniczki projektu odbywają staż w Niepublicznym Żłobku i Przedszkolu Chatka Puchatka” w Zgorzelcu. 4 kolejne osoby: 2 kobiety i 2 mężczyzn, szkoli się w Domu Pomocy Społecznej „Jutrzenka” w Zgorzelcu. Ukończenie stażu umożliwi nabycie umiejętności i doświadczenia zawodowego tj.: pielęgnacja i dbanie o zieleń, umiejętność utrzymania porządku, pomoc w podstawowych czynnościach życia i pielęgnacja osoby zależnej, współpraca w grupie, zdyscyplinowanie, odpowiedzialność.

 

 

W Auto Szkole "Gregor" w Zgorzelcu uczestnicy projektu ukończyli część teoretyczną kursu prawa jazdy kat. B i rozpoczęli kolejny etap - szkolenie praktyczne.

Wykwalifikowana kadra instruktorów nauki jazdy zapewnia nauczanie w przyjaznej i bezstresowej atmosferze. Instruktorzy dostosują się do indywidualnych potrzeb i predyspozycji uczestników. Oferują szkolenie na wysokim poziome pod względem teoretycznym i praktycznym.

 

Sporządziła: Joanna Bieniek

 


Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"

Pogotowie prowadzi m.in. bezpłatny, całodobowy telefon dla osób doznających przemocy domowej i dla świadków przemocy (800-12-00-02). Działa także poradnia e-mailowa: niebieskalinia@niebieskalinia.info. Ponadto, w poniedziałki w godzinach 13.00-15.00 można także skonsultować się z psychologiem korzystając z kominukatora Skype (pogotowie.niebieska.linia). Z pomocy w wykorzystaniem Skype mogą korzystać także osoby posługujące się językiem migowym. 

Źródło: GOPS Sulików


Wczesne Wspomaganie Rozwoju w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zgorzelcu

 

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna wraz z nowym rokiem szkolnym 2021/2022 poszerzyła swoją ofertę o działania z zakresu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka.

„Patrz na moją siłę, a nie na słabości, dzisiaj zrobiłem to, co wczoraj było niemożliwe.”

Co to jest WWRD?

Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka (WWRD) to kompleksowe, intensywne i wielospecjalistyczne działania mające na celu pobudzanie i stymulowanie ruchowego, poznawczego, emocjonalnego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia u niego pierwszych sygnałów nieprawidłowego funkcjonowania do czasu podjęcia nauki w szkole.

Zasady organizacji zajęć w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, a także kwalifikacji do nich oraz to, jak przebiegają, regulowane są przez rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej.

Podstawa prawna:http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/1635

Dla kogo ?

Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka organizowane jest dla dziecka, które wymaga wsparcia terapeutycznego i które posiada aktualną Opinię wydaną przez poradnię  psychologiczno-pedagogiczną.

WWRD może być prowadzone u każdego dziecka, u którego stwierdzona zostanie jakaś niepełnosprawność lub inne zaburzenie rozwoju. Wśród zaburzeń rozwojowych, które są wskazaniem dla rozpoczęcia zajęć w ramach Wczesnego Wspomagania znajdują się m.in.:

  • uszkodzenia wzroku (np. niedowidzenie),

  • uszkodzenia słuchu (np. niedosłuch),

  • znaczne zaburzenia koordynacji ruchowej,

  • niepełnosprawność intelektualna,

  • zaburzenia ze spektrum autyzmu,

  • opóźnienie rozwoju mowy,

  • nieprawidłowości rozwoju ruchowego,

  • ogólne spowolnienie rozwoju.

Bezpłatne zajęcia WWRD organizowane będą od nowego roku szkolnego 2021/2022 dla dzieci i ich rodzin z powiatu zgorzeleckiego, tj. Miasta i Gminy Zgorzelec oraz Gmin: Pieńsk, Węgliniec, Sulików i Zawidów.

W razie pytań lub wątpliwości, dotyczących wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zapraszamy do kontaktu telefonicznego: KOORDYNATOR WWRD: ANNA SŁOTWIŃSKA, TEL.883 010 586

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu

 

Zasłużony dla Gminy Zgorzelec

 

4 września 2021 roku odbyło się Transgraniczne Święto Chleba w Żarskiej Wsi.

Podczas imprezy odznaczono honorowych obywateli, zasłużonych i ambasadorów dla Gminy Zgorzelec.

W tym dniu Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj wręczył na podstawie Uchwały Rady Gminy Zgorzelec NR 244 z dnia 11.08.2021r. i NR 245 z dnia 30.08.2021r. w uznaniu zasług na rzecz Gminy Zgorzelec nadany przez Radę Gminy Zgorzelec Pani Bożenie Jursza tytuł zasłużony dla Gminy Zgorzelec.

 

Sporządziła: Monika Kieliś

 

 

 

 

 
 

 

 

 

Blisko 60 przedsiębiorców i instytucji weźmie udział we wrześniowych Transgranicznych Targach Pracy w Zgorzelcu. Na odwiedzających targi będzie czekało kilkaset ofert pracy. Ruszamy już w czwartek 23 września br.

– Targi co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dla bezrobotnych to szansa znalezienia pracy za granicą, zaś dla osób pracujących zatrudnienia na lepszym stanowisku, z lepszym wynagrodzeniem lub w dogodniejszej lokalizacji. W tegorocznej edycji pojawi się blisko 60 wystawców, głównie z Niemiec, ale będą również wystawcy z Czech i Polski – mówi Marcin Szewczak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy i dodaje, że targi na dobre zadomowiły się w Zgorzelcu, który jest gościnnym miejscem dla pracodawców i poszukujących pracy.

Program wydarzenia jest już dostępny na www.eures.dwup.plTargi zaczynamy w czwartek, 23 września w godz. 10:00-14:00 w hali PGE Turów Arena w Zgorzelcu.

– Wśród wystawców znajdą się nie tylko przedstawiciele firm, ale też agencji pracy. Odwiedzający targi będą mogli wręcz wybierać w ofertach dobrego zatrudnienia. Poszukiwani będą pracownicy w takich branżach jak np. szeroko pojęte budownictwo, produkcja, transport, logistyka, hotelarstwo i gastronomia, czy też handel, usługi, prace biurowe itp.– dodaje Zuzanna Bielawska, wicedyrektor DWUP.

Każdy z pracodawców przedstawi od kilku do nawet kilkudziesięciu ofert pracy z niemal wszystkich branż. Odwiedzający targi będą mogli także wydrukować i skopiować swoje CV oraz na miejscu skorzystać z pomocy tłumaczy.

Transgraniczne Targi Pracy są sztandarowym działaniem Partnerstwa EURES-TriRegio i są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu EaSI. Organizują je doradcy EURES Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, przy wsparciu Powiatu Zgorzeleckiego, Miasta Zgorzelec i Powiatowego Urzędu Pracy w Zgorzelcu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Burmistrz Miasta Zgorzelec.

EURES jest siecią współpracy publicznych służb zatrudnienia i ich partnerów na rynku pracy. Wsparcie jest ogólnodostępne, bezpłatne i skierowane do osób poszukujących pracy, zainteresowanych wyjazdem do innego kraju w celach podjęcia pracy oraz do pracodawców, którzy chcą prowadzić rekrutację pracowników z zagranicy.

Więcej informacji o targach i pracy za granicą można znaleźć na www.eures.dwup.pl

 

 

Źródło: Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy

 

 

 


 

Aktywne wakacje z projektem

 

Gmina Zgorzelec wspiera mieszkańców - Aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczonych społecznie w Gminie Zgorzelec

 

W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pn. „Gmina Zgorzelec wspiera mieszkańców - Aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczonych społecznie w Gminie Zgorzelec” w okresie letnim odbywały się zajęcia:

  • 35 mieszkańców Naszej Gminy ukończyło część teoretyczną kursu na prawo jazdy kat. B. Zajęcia były prowadzone przez firmę GREGOR ze Zgorzelca. Kolejnym etapem będzie indywidualna nauka jazdy z instruktorem. Planowany termin ukończenia kursu jest na miesiąc listopad 2021r.

  • 5 uczestników projektu w miesiącu sierpniu uczestniczyło w kursie opiekuna osób starszych prowadzonych w Domu Pomocy Społecznej „Jutrzenka” w Zgorzelcu. Zajęcia zawierały część teoretyczną i praktyczną. Planowany termin ukończenia kursu jest na miesiąc wrzesień 2021r.

  • od miesiąca sierpnia 2021r. rozpoczyna się cykl Indywidualnego poradnictwa specjalistycznego z zakresu rozwijania umiejętności i kompetencji społecznych osób zagrożonych przemocą w rodzinie, Indywidualne zajęcia z terapeutą/specjalistą ds. przemocy w rodzinie oraz indywidualne poradnictwo pedagogiczne dla 8 rodzin.

  • 40 uczestników projektu w miesiącu lipcu 2021r. uczestniczyło w indywidualnych spotkaniach z doradcą zawodowym. Podczas indywidualnych spotkań doradca zawodowy miał okazję uzyskać niezbędne informacje o sytuacji każdego uczestnika przebiegu jego drogi edukacyjnej i zawodowej, zainteresowaniach i oczekiwaniach związanych z wyborem kierunku kształcenia lub zawodu. Rozmowa stanowiła punkt wyjścia do wspólnego określenia planu dalszego działania. Zajęcia miały na celu identyfikację potrzeb edukacyjno-zawodowych, a także określenie predyspozycji pod kątem planowania przyszłej kariery zawodowej. Wszystkie zebrane informacje były kluczowe do opracowania Indywidualnych Planów Działania.

 

KURS NA OPIEKUNA OSOBY STARSZEJ

  

 

KURS NA PRAWO JAZDY

 

  

 

 

Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

Bogumiła Hamielec

 


 

W związku z epidemią COVID-19 w trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo informujemy, że

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W ZGORZELCU

Przyjmuje interesantów po wcześniejszym telefonicznym

umówieniu się z pracownikiem

pod nr telefonu:

75 77 526 67


 

Wnioski na nowy okres świadczeniowy przyjmujemy w dniach:

Poniedziałek 8:00 – 16:00

Wtorek – czwartek 7:30 – 13:00

  • do świadczenia rodzinnego od 1 sierpnia 2021 r. do 30 listopada 2021 r.

  • do świadczeń z fundusz alimentacyjny od 1 sierpnia 2021 r. do 31 paźdniernika2021 r.

 

Sporządziła:

Magdalena Astramowicz

 


Nieodpłatna pomoc prawna 2021: dla kogo? gdzie? jak się zapisać?

 

 

Przypominamy, że mieszkańcy powiatu zgorzeleckiego mogą korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego oraz mediacji w 4 punktach zlokalizowanych w Zgorzelcu, Bogatyni, Węglińcu i Pieńsku. 

Prawo do uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej przysługuje:

  • każdej osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej,
  • każdej osobie, która przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej, złoży pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej,
  • osobom fizycznym, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą (niezatrudniającym innych osób w ciągu ostatniego roku)

Jak się zapisać?

Termin wizyty ustalany jest:

  • telefonicznie pod nr 75 77 61 561 w.2,
  • drogą elektroniczną: boi@powiat.zgorzelec.pl,
  • poprzez stronę internetową: np.ms.gov.pl/zapisy

Szczegółowych informacji udziela Koordynator Powiatowy Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej: tel. +48 605 455 515

 

Urząd Miasta w Zgorzelcu
Ul. Domańskiego 7
59-900 Zgorzelec

  • Poniedziałek godz. 8:15-12:15
  • Wtorek godz. 12:00-16:00
  • Środa godz. 8:00-12:00
  • Czwartek godz.  8:15-12:15
  • Piątek godz. 8:00-12:00

 

Źródło

Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu

 

 


6 września zapraszamy na kolejne spotkanie pn. „Senior Online”

 

Zgorzeleccy policjanci 6 września o godzinie 9.00 zapraszają na kolejne spotkanie w sieci, którego adresatem są seniorzy. Po wakacyjnej przerwie wracamy z kontynuacją szkoleń w sieci na żywo, które odbędą się we wszystkich jednostkach powiatowych województwa w jednym czasie.

W marcu we wszystkich jednostkach Policji województwa dolnośląskiego rozpoczęły się spotkania pod nazwą „Senior Online”. Celem działań jest przede wszystkim kontakt Policji z seniorami i uwrażliwienie społeczeństwa na sytuacje, w których osoby stają się ofiarami przestępstwa. Uświadomienie, co jest powodem takiego stanu rzeczy i wskazanie, jak można zatrzymać ten proces. Spotkania te mają na celu zapoznanie starszych osób ze skutecznymi metodami zapobiegania negatywnym zjawiskom, takim jak oszustwa, kradzieże czy rozboje oraz podniesienie ich świadomości z zakresu własnego bezpieczeństwa.

Po wakacyjnej przerwie zapraszamy 6 września o godzinie 9:00 wszystkich mieszkańców powiatu zgorzeleckiego na kolejne spotkanie do serwisu YouTube na profilu Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu.

 

Zapraszamy do czynnego uczestnictwa.

Poniżej zamieszczamy link:

https://youtu.be/x3oQ1QsRuW0


 

Źródło:

Komenda Powiatowa Policji w Zgorzelcu

 


 

Europejska Sieć Służb Zatrudnienia - EURES prowadzi kampanię informacyjną nt. pracy sezonowej w UE w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii informacyjnej koordynowanej przez Europejskiego Urzędu ds. Pracy. Celem kampanii jest podniesienie świadomości wśród osób poszukujących pracy i pracodawców na temat ich praw, obowiązków i możliwości.

 

Każdego roku do 850 tys. obywateli UE podejmuje pracę sezonową w innym państwie członkowskim. Pracownicy sezonowi zatrudnieni za granicą mają dostęp do szerokiego zestawu praw, ale biorąc pod uwagę tymczasowy charakter ich pracy, są bardziej narażeni na niepewne warunki życia i pracy. Pandemia COVID-19 pogorszyła warunki pracowników sezonowych i naraziła ich na zwiększone ryzyko dla zdrowia.

 

Aby podnieść świadomość pracowników sezonowych i zatrudniających ich pracodawców na temat istniejących praw, obowiązków i usług doradczych, Europejski Urząd ds. Pracy we współpracy z Komisją Europejską, państwami członkowskimi, sieciami unijnymi działającymi w zakresie swobodnego przepływu pracowników oraz partnerami społecznymi rozpoczął kampanię informacyjną nt. pracy sezonowej w UE.

 

Polska zaangażowała się w kampanię, ponieważ odpowiada ona na wzywania wielu polskich pracowników, którzy podejmują pracę sezonową w innych państwach członkowskich UE.

 

Polska kampania skierowana jest do pracowników sezonowych zatrudnionych w UE głównie w branży rolno – spożywczej oraz w miarę możliwości do innych branż charakteryzujących się sezonowością podejmowania pracy za granicą.

 

W ramach kampanii polska sieć EURES uruchomiła od 19 lipca 2021 r. działania skierowane do osób zainteresowanych pracą sezonową takie jak przykładowo: spotkania informacyjne, warsztaty, prelekcje, webinaria on-line, publikacje na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Działania te będą polegały na przekazywaniu przydatnych informacji na temat warunków pracy i zabezpieczenia społecznego oraz promocji usług sieci EURES, w tym poszukiwania bezpiecznej pracy za granicą w państwach członkowskich UE – praktyczne informacje skierowane do pracowników sezonowych oraz aktualne informacje na temat wydarzeń, które odbywać się będą w ramach kampanii w Polsce.

 

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej https://eures.praca.gov.pl

(zakładka: Prawa przez cały rok)

 

 

Kampania informacyjna sieci EURES potrwa do końca października 2021 r.

 

W Internecie działania kampanii informacyjnej nt. pracy sezonowej w UE można obserwować pod dwoma hasztagami:

#Rights4AllSeasons

#EURESeasonalWorks

 

 


Miły gest ...

 

Serdecznie dziękujemy anonimowej 4 letniej dziewczynce, która wraz z tatą oddała swoje ulubione zabawki innym rówieśnikom z naszej gminy.
Dziękujemy za pomysł i postawę godną naśladowania.
Dobrze wiedzieć, że są wśród nas ludzie, którzy chcą dzielić się z innymi.

 

 

Pamiętajmy:

"Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to,

kim jest, lecz przez to czym dzieli się z innymi".

- Jan Paweł II

 

 

 

Sporządziła:

Magdalena Astramowicz

 

 


 

Aktywna integracja mieszkańców Gminy Zgorzelec
– rozpoczęcie kursów podnoszących kwalifikacje

 

 

W dniu 29 lipca 2021r. zakończyły się indywidualne spotkania z doradcą zawodowym. W spotkaniach wzięło udział 40 uczestników projektu. Doradca zawodowy opracowywał indywidualną ścieżkę rozwoju edukacyjno-zawodowego przez dokonanie oceny predyspozycji i możliwości każdego z nich.

 

 

  

   

 Sporządziła:

Joanna Bieniek

 


W POWIATOWYM CENTRUM POMOCY RODZINIE
W ZGORZELCU MOŻNA UZYSKAĆ DODATKOWE WSPARCIE

Dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami:

Udział w programie „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2021 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego

W ramach programu można skorzystać z 20 godzin wsparcia:

     Psychologa lub terapeuty

  • Dietetyka
  • Nauki rehabilitacji
  • Nauki pielęgnacji

Kto może wziąć udział?

Opiekun niepełnosprawnego dziecka lub opiekun dorosłej osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

 

Dla dorosłych osób niepełnosprawnych:

Udział w projekcie „Siła pomocy” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Formy wsparcia:

  • psycholog
  • praca socjalna
  • zajęcia rehabilitacyjne
  • treningi kompetencji społecznych
  • informowanie o ulgach i uprawnieniach
  • edukacja społeczna i obywatelska (np. teatr)

ZAPRASZAMY BO WARTO! Liczba miejsc jest ograniczona.

W razie pytań jesteśmy dla Państwa – zapraszamy osobiście, telefonicznie 502 237 286 lub mailowo pcpr@powiat.zgorzelec.pl

 

Źródło: PCPR Zgorzelec


 

Aktywna integracja mieszkańców Gminy Zgorzelec
– rozpoczęcie pierwszego kursu podnoszącego kwalifikacje

 

 

 Od miesiąca lipca w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
pn. „Gmina Zgorzelec wspiera mieszkańców - Aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczonych społecznie w Gminie Zgorzelec” 36 mieszkańców Naszej Gminy rozpoczęło udział w kursie na prawo jazdy kat. B.

W dniu 29 lipca 2021 r. podczas jednych z zajęć uczestników odwiedził Pan wójt Piotr Machaj, który życzył im wszelkiej pomyślności i sukcesów w realizacji założonych celów w zwiększaniu swoich kompetencji i zdobywaniu nowych doświadczeń.

Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników projektu, aby udało się uzyskać wymarzone uprawnienia, SZEROKIEJ DROGI!

 

 

 

 

Monika Kieliś

Zastępca Kierownika

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu


Kolejne szkolenie „Szkoła dla Rodziców- Kochaj mnie mądrze” za nami !

20.07. 2021r. Zakończyły się zajęcia korekcyjno- edukacyjne „Szkoła dla Rodziców- Kochaj mnie mądrze”. Warsztaty były prowadzone w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu. Szkolenie obejmowało  60 godz. zajęć grupowych oraz spotkania indywidualne dla każdego uczestnika. Spotykaliśmy się z uczestnikami 2 razy w tygodniu w godzinach popołudniowych.

Szkolenie miało na celu podniesienie świadomości rodziców, przeciwdziałanie różnym formom przemocy stosowanym wobec dzieci, jak również podniesienie kompetencji opiekuńczych i wychowawczych.

Szkolenie rozpoczęło 22 osób. Warunkiem ukończenia szkolenia była frekwencja na minimum 75 % zajęć.

13 uczestników pomyślnie ukończyło szkolenie otrzymując zaświadczenia!

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Życzymy sukcesów wychowawczych i wytrwałości w przezwyciężaniu codziennych trudności.


 

Jeżeli dostrzegasz trudności w reagowaniu na sytuacje trudne, jeśli masz problem z samokontrolą swoich zachowań i widzisz że zachowaniem wyrządzasz krzywdę najbliższym - przyjdź do nas do PCPR w Zgorzelcu. POMOŻEMY CI.

 

Źródło:

PCPR w Zgorzelcu

 


Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego 2021/2022

 

Inofrmujemy, iż dnia 01.08.2021r. będą przyjmowane wnioski wraz z pełną dokumentacją o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na kolejny okres świadczeniowy tj. 2021/2022.

 

Dział Świadczeń Rodzinnych przyjmuje interesantów

po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się

w następujących dniach i godzinach:



 

poniedziałek od godz. 8:00 do godz.16:00

wtorek, środa, czwartek od godz. 7:30 do godz. 13:00

piątek jest dniem nieczynnym dla interesantów

 

 

Samodzielny referent

Klaudia Obiegała-Przysło

 


Świadczenia Rodzinne 2021/2022

 

Informujem, że od dnia 01.08.2021r. przyjmowane będą wnioski wraz z pełną dokumentacją o ustalenie prawa do śwadczeń rodzinnych na nowy okres zasiłkowy 2021/2022.


 

Dział Świadczeń Rodzinnych przyjmuje interesantów

po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się

w następujących dniach i godzinach:



 

poniedziałek od godz. 8:00 do godz.16:00

wtorek, środa, czwartek od godz. 7:30 do godz. 13:00

piątek jest dniem nieczynnym dla interesantów

 

Samodzielny referent

Klaudia Obiegała-Przysło

 


Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ)

 

W dniu 28.07.2021r. - środa oraz 29.07.2021r. - czwartek w godzinach 10,00-12,00 pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu będą wydawać żywność w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ) finansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

 

Aby otrzymać pomoc żywnościową należy zgłosić się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu ul. Kościuszki 70 w celu zakwalifikowania do odbioru żywności.

 

Pomoc mogą otrzymać osoby/rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej i uzyskujące dochód nieprzekraczający:

- 1 542,20 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej, czyli dochód nieprzekraczający 220% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej (tj. 701 zł).

- 1 161,60 zł w przypadku osoby w rodzinie, czyli dochód nieprzekraczający 220% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej (tj. 528 zł).

Cel Programu to udzielenie wsparcia osobom doświadczającym najgłębszych form ubóstwa poprzez udostępnienie pomocy żywnościowej w formie paczek.

 

Magdalena Astramowicz

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu

ul. Kościuszki 70

59-900 Zgorzelec

75 77 526 67

 


Oddział w Wałbrzychu

 

Zapraszamy na dyżur telefoniczny

Temat: Dobry Start 300 plus

Termin: środa, 28.07.2021r., godz. 09:00-11:00

  Numer telefonu: 75 646-87-83

 

Specjalista ZUS udzieli Państwu informacji związanych z tematem, a w szczególności:

  1.  Warunki przyznawania świadczenia
  2.  Sposoby przekazania wniosku
  3. Dokumentowanie prawa do świadczenia

 

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Oddział ZUS w Wałbrzychu

Inspektorat ZUS w Lubaniu

tel. 75 646-88-02

kom. 727 690 215


 

Aktywna Integracja - zakończenie pierwszych działań

W dniu 03.07.2021r. ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego „Gmina Zgorzelec wspiera mieszkańców – Aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w Gminie Zgorzelec” zakończyły się pierwsze działania przeprowadzone przez Fundację „Nasze dzieci” ze Zgorzelca. Warsztaty z zarządzania budżetem domowym były przeznaczone dla grupy 15 osób oraz warsztaty umiejętności społecznych również dla 15 uczestników. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się szkolenie grupowe z komunikacji. Głównym celem szkoleń było przede wszystkim:

  • umożliwienie poznania zasad i dostarczenia niezbędnych narzędzi do budowania poprawnych relacji interpersonalnych,

  • rozwinięcie umiejętności komunikacyjnych,

  • ułatwienie nawiązywania i podtrzymywania kontaktów,

  • rozumienie potrzeb partnera komunikacji,
    zwiększenie skuteczności osiągania celów własnych i organizacji,
    wykorzystanie narzędzi usprawniających komunikację,
    rozwinięcie umiejętności rozwiązywania sytuacji trudnych oraz radzenia sobie z konfliktami i emocjami.

Korzyści dla uczestników:

 

  • motywacja uczestników szkolenia do zastosowania technik komunikacji w praktyce;
    stworzenie podstaw budowania atmosfery współpracy;
    wsparcie metodologiczne i psychologiczne uczestników szkolenia w codziennej praktyce zawodowej.

 

Zajęcia odbywały się w Zgorzelcu przy ul. Francuskiej 41. Dla uczestników spotkań w trakcie przerwy został podany ciepły posiłek. W trakcie prowadzone są jeszcze indywidualne spotkania z psychologiem. Planowane zakończenie tego wsparcia jest na koniec lipca 2021r.

 

 

Bogumiła Hamielec

Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu

 

 

 


 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu informuje, że w czerwcu 2021r. rozpoczęła się realizacja projektu „Gmina Zgorzelec wspiera mieszkańców – Aktywna Integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w Gminie Zgorzelec”, skierowanego do mieszkańców Gminy Zgorzelec.

W ramach działań prowadzone są:

- indywidualne spotkania z psychologiem Panią Igą Chojnacką

- warsztaty umiejętności społecznych przez Panią Marzenę Kata

- szkolenia z komunikacji przez Panią Martę Trybała-Socką

- warsztaty z zarządzania budżetem przez Panią Sylwię Wąsiel.

W każdym z nich bierze udział grupa 15 osób.

Zajęcia odbywają się w siedzibie Fundacji NASZE DZIECI w Zgorzelcu przy ulicy Francuskiej 41.

Uczestnicy warsztatów i szkoleń, mają zapewniony poczęstunek: kawa, herbata, woda, słodycze oraz obiad.

W kolejnym etapie realizowane będą:

  • kurs prawa jazdy kat. B dla 35 osób

  • kurs opiekuna osób starszych dla 5 osób

  • spotkania z doradcą zawodowym dla 40 osób

 

Sporządziła

Joanna Bieniek


 

                                                          Oddział w Wałbrzychu , Inspektorat Lubaniu

 

Zapraszamy na dyżur telefoniczny

Temat: Dobry Start 300 plus

Termin: wtorek, 7 lipca 2021 r., godz. 11.00–12.00

Termin: środa, 8 lipca 2021 r., godz. 11.00–12.00

                   Numer telefonu: 75 646-88-02

Specjalista ZUS udzieli Państwu informacji związanych z tematem, a w szczególności:

  1. Form składania wniosków.

  2. Zakładania konta na PUE.

  3. Warunków jakie należy spełnić.

  4. Dokumentowania prawa do świadczenia.

 

ŹRÓDŁO:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Oddział w Wałbrzychu

Biuro Terenowe w Zgorzelcu

Wieloosobowe Stanowisko Obsługi Klientów i Korespondencji

59-900 Zgorzelec ul. Prusa 3

 

 


Inormujemy, że od 01.07.2021r. wnioski na „Dobry Start” (300+)

składamy wyłącznie online,

a obsługą całego procesu zajmie się ZUS.

Wnioski można składać do 30.11.2021r.

 

 

 

 

Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

Bogumiła Hamielec

 


Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2021 w Powiecie zgorzeleckim

 

 

 

PCPR pozyskało środki finansowe w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” – z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

 

Zapraszamy członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnością, którzy mogą uzyskać doraźną, czasową pomoc w formie usług opieki wytchnieniowej.

 

Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
– dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
– osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi.

Usługi dostępne w ramach Programu

1) specjalistyczne poradnictwo psychologiczne lub terapeutyczne,

2 wsparcie w zakresie nauki pielęgnacji/rehabilitacji/dietetyki.

Łączny limit godzin wsparcia w ramach specjalistycznych usług wynosi 20 godzin na osobę realizowanych w całym okresie udziału w Programie.

Osoby zainteresowane, chcące skorzystać z usługi w formie opieki wytchnieniowej proszone są o wypełnienie KARTY ZGŁOSZENIA, którą można składać w sekretariacie PCPR w Zgorzelcu lub pocztą na adres: PCPR, ul. Bohaterów II AWP 8, 59-900 Zgorzelec lub przez profil zaufany na adres: /PCPRZgorzelec/SkrytkaESP w terminie do dnia 8 lipca 2021 r. lub do wyczerpania limitu miejsc.

Po wykorzystaniu limitu miejsc, osoby chętne do skorzystania z usług opieki wytchnieniowej zostaną umieszczone na liście rezerwowej, dotyczy to również kart zgłoszenia złożonych po 8 lipca 2021r.

Do Karty zgłoszenia należy dołączyć:

1. Kartę oceny stanu dziecka/ osoby niepełnosprawnej wg zmodyfikowanej skali FIM (wypełnia lekarz rodzinny/ lekarz rehabilitacji medycznej/ fizjoterapeuta/ pielęgniarka).

2. Kopię aktualnego orzeczenia lekarskiego.

3. Klauzulę informacyjną.

Złożenie dokumentów rekrutacyjnych nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem do udziału w Programie. Przewidywana liczba uczestników Programu to 25 osób:

1) 5 członków rodzin lub opiekunów dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności

2) 20 członków rodzin lub opiekunów osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności/ orzeczeniami równoważnymi.

Program skierowany jest do mieszkańców powiatu zgorzeleckiego.

 

Pierwszeństwo w korzystaniu z usługi opieki wytchnieniowej mają:

1. Członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz członkowie rodzin lub opiekunowie osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności/ z orzeczeniami równoważnymi, które mają niepełnosprawność sprzężoną/ złożoną, wymagają wysokiego poziomu wsparcia i które stale przebywają w domu.

2. Osoby, które udokumentują wskazanie ilości punktowej, w Ocenie potrzeby wsparcia w codziennym funkcjonowaniu z zastosowaniem Skali Pomiaru Niezależności Funkcjonalnej – FIM. Kartę oceny stanu dziecka/osoby niepełnosprawnej wg zmodyfikowanej skali FIM uzupełnia lekarz rodzinny/lekarz rehabilitacji medycznej/fizjoterapeuta/pielęgniarka. Pierwszeństwo mają opiekunowie osoby niepełnosprawnej, gdzie wynik badania wyniósł od 18 do 75 punktów (wg zmodyfikowanej punktacji).

Przed kwalifikacją do Programu PCPR będzie brało pod uwagę stan zdrowia i sytuację życiową uczestników Programu, która będzie miała również znaczący wpływ na decyzję o przyznaniu usługi opieki wytchnieniowej oraz kolejność zgłoszeń.

 

Usługi w ramach programu będą świadczone nieodpłatnie.

W godzinach świadczenia usług opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Z 2020 R. poz. 1876 ze zm.).

Dofinansowanie projektu: 50 989,80 zł

Całkowita wartość projektu: 50 989,80zł

W przypadku pytań, wątpliwości lub trudności z wypełnieniem karty zgłoszenia prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30-15.30 tel. 75 77 615 15, 502 237 286,

e-mail: pcpr@powiat.zgorzelec.pl. Osoby o kontaktu:

Katarzyna Garbowska – samodzielny referent ds. administracyjnych,

Emilia Wawrzyniak – kierownik zespołu organizacyjnego.

 

ŹRÓDŁO: PCPR

 

 


 

Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczną wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Co to oznacza?

Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.

Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy  o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.

Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:

  1. imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
  2. numer identyfikatora oraz hologram,
  3. nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, 
  4. podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
  5. okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:

  • poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/ ,
  • poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza,
  • w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.

Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem  standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.

Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie wywiązali się z obowiązku przekazania danych przez Internet, aby uczynili to, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza. Spisać można się logując na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99.

Wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez Internet, mogą wziąć udział w loterii. Tę możliwość mają tylko i wyłącznie osoby, które dokonały samospisu internetowego. 

Źródło: GUS


 

 

Obowiązek udziału w spisie powszechnym został uregulowany w art. 6 ust. 3 i art. 9 ust. 1 ustawy o statystyce publicznej (Dz. U z 2021 r. poz. 955). Odmowa udzielenia informacji w spisie powszechnym, na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej (Dz. U z 2021 r. poz. 955), podlega karze grzywny.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), obowiązkową metodą przekazania danych przez osoby fizyczne objęte spisem powszechnym jest samospis internetowy. Samospis można wykonać samodzielnie, za pomocą własnego urządzenia (komputera stacjonarnego, laptopa, smartfona itd.), bądź  w najbliższym urzędzie gminy. Urzędy gmin utworzyły w tym celu stanowiska komputerowe  z dostępem do Internetu, z których można skorzystać bezpłatnie. O ile zajdzie konieczność, Urząd Gminy zapewnia wsparcie upoważnionego pracownika Urzędu Gminy w realizacji samospisu przez Internet.

Spisem powszechnym objęte są: osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania oraz mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami (ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.; Dz. U. z 2019 r. poz. 1775).

Równolegle z samospisem w spisie powszechnym, prowadzone są wywiady telefoniczne. Rachmistrzowie spisowi dzwonią do osób, które nie spisały się przez Internet lub dzwoniąc na infolinię spisową (22 279 99 99). Rachmistrzowie dzwonią z dwóch numerów telefonów: 22 828 88 88 i 22 279 99 99.
W razie wątpliwości, czy osoba dzwoniąca jest rachmistrzem, można zweryfikować jej tożsamość: https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/.

Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się telefonicznie z osobami fizycznymi objętymi spisem. Osoby, które przekażą dane telefonicznie rachmistrzowi, nie muszą już wypełniać formularza spisowego w Internecie. A do osób, które już się spisały samodzielnie, rachmistrz nie zadzwoni. Jeśli chcesz wypełnić sam formularz w Internecie możesz to zrobić dopóki nie skontaktuje się z Tobą rachmistrz.

Nie warto odkładać samospisu do ostatniej chwili, również dlatego, że tylko te osoby, które spisały się przez Internet mogą wziąć udział w loterii. Ostatnie zgłoszenia przyjmowane są do 7 lipca br. Szczegóły dostępne na stronie https://loteria.spis.gov.pl/.

Osoby wykonujące prace spisowe zobowiązane są do przestrzegania tajemnicy statystycznej określonej w art. 10 o statystyce publicznej (Dz. U z 2021 r. poz. 955) i wykonują te prace po przeszkoleniu i pouczeniu o istocie tajemnicy statystycznej oraz po złożeniu pisemnego przyrzeczenia (art. 29 ust. 1 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.).

Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej art. 4 Rozporządzenia (WE) nr 763/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady z 9.07.2008 r. Ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 997, z późn. zm.) wskazuje, że udział w badaniu jest obowiązkowy, a realizacja spisu wymaga odrębnej ustawy (art. 9. ustawy o statystyce publicznej). Ustawa o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. została podpisana  9 sierpnia 2019 r. , opisano w niej szczegółowe warunki realizacji tego badania.

Źródło: GUS


UWAGA!!! OD 1 LIPCA 2021 ZMIANY W USTAWIE O DODATKACH MIESZKANIOWYCH

Od 1 lipca będzie obowiązywał nowy wzór wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego i nowy wzór deklaracji o dochodach. Zmianie ulegną kryteria przyznania dodatku mieszkaniowego. Nowelizacja dotyczy:

  • osób uprawnionych do dodatku mieszkaniowego,
  • deklarowanego dochodu według ustawy o świadczeniach rodzinnych,
  • kryterium dochodowego liczonego wg wynagrodzenia w gospodarce narodowej,
  • potwierdzenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego przez zarządcę budynku albo inną osobę uprawnioną do pobierania należności za lokal mieszkalny oraz wysokość ponoszonych w miesiącu poprzedzających dzień złożenia wniosku wydatków związanych z zajmowaniem lokalu mieszkalnego.

Druki będą dostępne w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zgorzelcu  oraz na stronie internetowej www.gopszgorzelec.pl. Dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie w poniedziałki od 8.00 do 16.00, od wtorku do piątku w godzinach 7.30-15.30, pod nr tel. (75) 77 52 667.

 

Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zmieniającego zasady naboru wniosków do programu „Dobry Start” na rok szkolny 2021/2022.

Co się zmienia?

Składanie wniosków będzie odbywać się tylko w formie elektronicznej, a obsługą w pełni zautomatyzowanego procesu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warto zaznaczyć, że dla rodziców, którzy do tej pory składali wnioski o świadczenie poprzez bankowość elektroniczną (najpopularniejsza forma), PUE ZUS oraz system Empatia zmiana będzie niewidoczna, ponieważ z ich perspektywy składanie wniosków odbędzie się dokładnie w takim samym trybie.

Proponowane zmiany wpłyną na znaczną redukcję kosztów obsługi i zakładają utrzymanie ich na poziomie 0,1 proc. kwoty przeznaczonej na wypłatę świadczeń.  Szacuje się, że w okresie 2021–2031 łączne koszty obsługi wyniosą ok. 15 mln zł, co oznacza oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 488 mln zł.

Jak składać wniosek od 1 lipca?

Wszyscy rodzice od 1 lipca mogą, tak jak w ubiegłych latach, składać wnioski online:

  • przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia
  • przez bankowość elektroniczną
  • przez portal PUE ZUS.

Wnioski należy składać do 30 listopada.

Źródło: Program „Dobry Start” na nowych zasadach - Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

 


Ważna informacja dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny

 

 

Od 9 czerwca 2021r. wprowadzono zmiany w ustawie o Karcie Dużej Rodziny.


Od dzisiaj wszystkie aktywne Karty uzyskają formę elektroniczną. Oznacza to, że nie będzie już wniosków o domówienie elektronicznej Karty.
 

Każda osoba posiadająca Kartę Dużej Rodziny (niezależnie, czy posiada Kartę w formie tradycyjnej, elektronicznej, czy obu) – będzie mógła wyświetlić ją w aplikacji mObywatel.

Rodzice i małżonkowie rodziców będą mogli wyświetlać Karty pozostałych członków rodziny (tak jak w aplikacji mKDR).

Aplikacja mKDR zostanie zamknięta z końcem czerwca 2021 r.

Osoby, które nie mają dostępu do aplikacji mObywatel (np. cudzoziemcy), będą musiały pozostać przy Kartach tradycyjnych.

W wyniku wprowadzonych zmian elektroniczna karta będzie wyświetlana tylko w aplikacji mObywatel.

Czym jest mObywatel
https://www.gov.pl/web/mobywatel

 

Opłaty związane z wydaniem Karty Dużej Rodziny:

Karty Dużej Rodziny są wydawane bezpłatnie. W przypadku, gdy Karta plastikowa zostanie zagubiona, skradziona, zniszczona lub w inny sposób utracona, można złozyć wniosek o wydanie jej duplikatu, za który pobierana jest opłata w wysokości: 10,00 zł

Opłacie podlega także wydanie dodatkowej formy Karty - w przypadku, gdy członek rodziny wielodzietnej złożył wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny tylko w jednej formie, a następnie po jej przyznaniu złożył wniosek o drugą jej formę, do wniosku musi załączyć dowód wniesienia opłaty za dodatkową formę Karty w kwocie: 10,00 zł (domówienie tylko i wyłącznie Karty w formie tradycyjnej).

 

 

Sporządziła:

Magdalena Astramowicz

 

 


Otwarcie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej

 

 

 

Starosta Zgorzelecki informuję, że z dniem 7 czerwca 2021 r. wznowiona zostaje bezpośrednia obsługa interesantów w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej, funkcjonujących w: Bogatyni, Pieńsku, Węglińcu oraz Zgorzelcu.

W celu umówienia się na wizytę w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej należy zadzwonić pod numer: 75 77 61 561 w. 2 i zgłosić chęć skorzystania z pomocy prawnika, lub wejść na stronę www.powiatzgorzelecki.pl, odszukać zakładkę „Nieodpłatna pomoc prawna”, gdzie znajduje się link do zapisów online i wybrać dogodny termin spotkania.

https://powiatzgorzelecki.pl/wp-content/uploads/2021/06/KOMUNIKAT.pdf 

 

ŹRÓDŁO:Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu

 

 


Spisałeś się przez Internet? Sprawdź jak zgłosić udział w loterii

 

 

Wziąłeś udział w spisie? Weź również udział w loterii i graj o nagrody. 

Po wypełnieniu formularza spisowego pobierz unikatowy 10-znakowy kod, uprawniający do wzięcia udziału w loterii i zarejestruj go na stronie: https://loteria.spis.gov.pl/#formularz.

Loteria podzielona jest na 6 etapów, w których rozlosowane zostaną karty przedpłacone o wartości 500 i 1000 zł oraz finał – w którym do wygrania będzie 16 samochodów osobowych marki Toyota YARIS.  

Aby wziąć udział w danym etapie należy zarejestrować kod i zgłosić się do loterii w określonym terminie. Harmonogram sprawdzisz na stronie  https://loteria.spis.gov.pl/. Ostatnie zgłoszenia przyjmowane będą do 7 lipca br.

Im szybciej zarejestrujesz się w loterii, tym masz więcej szans na wygraną! Nie zwlekaj i spisz się przez Internet jak najszybciej.

Bieżące informacje i przypomnienia o terminach nadsyłania zgłoszeń oraz terminach losowań znajdziesz również na kontach GUS w mediach społecznościowych. Obserwuj nas i bądź na bieżąco.

W sprawie pytań dotyczących loterii prosimy o kontakt, numer 22 871 99 21 (infolinia czynna w dni robocze w godz. 9.00–17.00, koszt połączenia zgodnie z taryfą operatora). Organizatorem loterii jest Unique One sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

 

źródło: spis.gov.pl


04 czerwca 2021r. (piątek) będzie dniem wolnym dla pracowników GOPS.

W związku z powyższym Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu

będzie nieczynny.

Za utrudnienia przepraszamy.

 

Bogumiła Hamielec

Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu


28.05.2021r (piątek) WYDAJEMY ŻYWNOŚĆ

 

 

W dniu 28.05.2021r. (tj. piątek) pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu będą wydawać żywność dla osób będących w potrzebie w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ) finansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. 

Cel Programu to udzielenie wsparcia osobom doświadczającym najgłębszych form ubóstwa poprzez udostępnienie pomocy żywnościowej w formie paczek.

Pomoc mogą otrzymać osoby/rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej i uzyskujące dochód nieprzekraczający:

- 1 542,20 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej, czyli dochód nieprzekraczający 220% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej (tj. 701 zł).

- 1 161,60 zł w przypadku osoby w rodzinie, czyli dochód nieprzekraczający 220% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej (tj. 528 zł).

Aby otrzymać pomoc żywnościową należy zgłosić się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu ul. Kościuszki 70 w celu zakwalifikowania do odbioru żywności.

 

Sporządziła: Joanna Bieniek.

 


Lista ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży

 

 

W trosce o stan psychiczny dzieci i młodzieży spowodowany pandemią, prowadzone są działania na rzecz upowszechniania wiedzy o zdrowiu psychicznym oraz miejscach, gdzie można otrzymać profesjonalną pomoc.

W związku z tym prosimy o zapoznanie się z listą ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej z terenu województwa dolnośląskiego, które nieodpłatnie i bez konieczności posiadania skierowania udzielają pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Dzięki uzyskaniu szybkiej i ogólnodostępnej pomocy można zapobiec pogorszeniu zdrowia  pacjentów i uniknąć hospitalizacji, która jest trudnym doświadczeniem dla młodej osoby.

 

Lista ośrodków

Nazwa świadczeniodawcy Adres miejsca realizacji świadczeń e-mail telefony
Wrocławskie Centrum Zdrowia Samodzielny Publiczny
Zakład Opieki Zdrowotnej
ul. Samuela Bogumiła Lindego 19-21
51-138 Wrocław
pzp-rejestracja@spzoz.wroc.pl 71 355 63 61

 

71 355 65 18

Centrum Neuropsychiatrii “Neuromed” Samodzielny
Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
ul. Białowieska 74A
54-235 Wrocław
sekretariat@neuropsychiatria.com 71 350 17 80 wew. 303

 

516 021 956

71 350 17 30 wew. 47

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J.
Gromkowskiego
ul. Koszarowa 5
51-149 Wrocław
sekretariat@szpital.wroc.pl 71 395 74 26

 

71 326 13 27 do 31

Dzienny Ośrodek Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci
i Młodzieży
ul. Wołowska 9
51-116 Wrocław
sekretariat@dopdim.pl 71 352 84 12

 

71 352 79 91

CPTP SALUS Spółka z o. o. ul. Jarzębinowa 7
55-095 Długołęka
salus.dlugoleka@gmail.com 789 027 125
Oddział Fundacji “Promyk Słońca” Centrum
Diagnostyczno-Rehabilitacyjne NZOZ
ul. Swobodna 8a
50-088 Wrocław
fundacja@promykslonca.pl 71 782 77 77
Centrum Rehabilitacji i Neuropsychiatrii “Celestyn” Mikoszów 27
57-100 Mikoszów
celestyn@idn.org.pl 71 395 81 01
Psychologus Poradnia ul. Długa 28A
51-180 Psary
psychologus@icloud.com 601 933 410
Poradnia dla Dzieci i Młodzieży. Psychoterapia i Rozwój Radomierz 60a
58-520 Radomierz
biuro@erapsyche.com 690 007 818
Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego ul. Batorego 4
58-300 Wałbrzych
sekretariat@zdrowie.walbrzych.pl 74 648 97 42

 

74 648 96 00

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej “Ars Medica”
Sp. z o. o.
ul. M. Konopnickiej 4
58-100 Świdnica
ars-medica@wp.pl 74 852 03 67
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej “Reha-Med” ul. Garncarska 3
58-200 Dzierżoniów
jacekprysak@interia.pl 74 831 70 00
Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych – Zakład
Opieki Zdrowotnej S. A.
ul. Kardynała B. Kominka 7
59-101 Polkowice
pcuz@pcuz.pl 74 746 08 00

 

 

źródło: Urząd Marszałkowski we Wrocławiu


Nie spisałeś się przez Internet? Spodziewaj się telefonu od rachmistrza!

 

 

Do realizacji prac spisowych GUS zatrudnił rachmistrzów – pomogą oni spisać się respondentom, którzy nie spisali się dotychczas samodzielnie poprzez formularz internetowy lub telefonicznie na infolinii spisowej.

 

Rachmistrz może zadzwonić do Ciebie z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99.

 

Jeśli już zrealizowałeś obowiązek spisowy przez Internet albo poprzez infolinię spisową, nikt z GUS nie będzie dzwonić do Ciebie w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.

Prawdziwy rachmistrz nie zapyta Cię o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych, co należy zgłosić na policję.

Pamiętaj, że aż do odwołania rachmistrzowie nie będą odwiedzać respondentów w domach.

Tożsamość rachmistrza można zweryfikować przez:

  1. Specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/
  2. Kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

Jeśli nie spisałeś się przez Internet lub na infolinii, zadzwoni do Ciebie rachmistrz – zgodnie z ustawą nie możesz odmówić przekazania danych rachmistrzowi.

Wszystkie dane przekazane w spisie są objęte tajemnicą statystyczną regulowaną przez ustawę o statystyce publicznej i służą wyłącznie zbiorczym analizom statystycznym. Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.

 

źródło: spis.gov.pl


SENIORZE, RACHMISTRZOWIE NIE CHODZĄ PO DOMACH!

 

 

Na początku maja 2021 roku do mieszkania 78-letniej seniorki z Łobza (województwo zachodnio-pomorskie) zapukała około 50-letnia kobieta, która podała się za rachmistrza spisowego. Oszustka zmanipulowała seniorkę, aby ta wpuściła ją do mieszkania, prosząc o szklankę wody. Gdy seniorka poszła do kuchni, przestępczyni ukradła pieniądze i uciekła. Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora przypomina, że rachmistrzowie do odwołania nie chodzą po domach w celu przeprowadzenia spisu powszechnego!
W ramach ogólnopolskich kampanii społeczno-edukacyjnych Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!, Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać i akcji Stop Korona-Oszustwom, Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora prowadzi akcję, której celem jest zwiększenie świadomości i edukacja w zakresie weryfikacji autentyczności rachmistrzów spisowych w trakcie trwania Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 organizowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

„Na ten moment, do odwołania, możemy przyjąć jako stuprocentowy pewnik, że żaden rachmistrz nie będzie chodził po mieszkaniach. Jeżeli teraz ktoś przyszedłby powołując się na spis powszechny wiadomo, że jest oszustem. W ogóle nie chodzimy po domach.” – mówił dr Dominik Rozkrut, Prezes Głównego Urzędu Statystycznego
„Jeśli ktoś do nas zapuka, zadzwoni przez domofon i powie, że jest rachmistrzem to jest to oszustwo i zgłaszamy sprawę na policję. Rachmistrzowie do odwołania nie chodzą po domach. Bardzo ważna informacja i przekazujmy znajomym i sąsiadom.” – mówił Łukasz Salwarowski, Prezes Stowarzyszenia MANKO i Redaktor Naczelny Głosu Seniora 

Najbezpieczniejszą i najbardziej rekomendowaną metodą jest samospis internetowy przez formularz wyłącznie na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystyczne dostępny pod adresem spis.gov.pl . Osoby, które mają problem z dokonaniem samospisu internetowego powinny zasięgnąć pomocy u członków rodziny (np. dzieci czy wnuków) lub sąsiadów.
Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą spisać się przez telefon, dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu: 22 279 99 99. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00. Jest to opcja bezpieczna, zwłaszcza z punktu widzenia osób starszych, gdyż wtedy sami inicjują kontakt i nie muszą obawiać się czy zgłaszająca się do nich osoba jest prawdziwym rachmistrzem spisowym.
Przed podaniem danych każdego rachmistrza należy zweryfikować samodzielnie poprzez zakładkę „Sprawdź rachmistrza” na stronie spisu lub dzwoniąc na infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99.
Dołącz do akcji Głosu Seniora i nie daj się oszukać!

 

Źródło:

Stowarzyszenie MANKO


Jak bezpiecznie się spisać? – porady dla seniorów

 

 

 

Serdecznie zapraszamy już 14 maja o godzinie 14:00 na Live pt. „Jak bezpiecznie się spisać? Porady spisowe dla seniorów”. Wydarzenie współorganizowane jest przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora i Główny Urząd Statystyczny.

1 kwietnia 2021 roku wystartował Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 prowadzony przez Główny Urząd Statystyczny. Spis potrwa do końca września bieżącego roku. Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań 2021 (Dz. U. z 2019 poz. 1775, z późn. zm.), udział w spisie jest obowiązkowy. Każdy z obywateli musi zezwolić na udostępnienie części swoich danych osobowych. Problem w tym, że chęć na ich pozyskanie mają także osoby działające niezgodnie z prawem, a moment na oszustwa pod pozorem spisu powszechnego jest doskonały z punktu widzenia przestępców.

Jak spisać się bezpiecznie? Jak zweryfikować rachmistrza spisowego? Na te oraz inne pytania odpowie w najbliższy piątek (14 maja) o godzinie 14:00 dr Dominik Rozkrut, szef Główny Urząd Statystyczny. Moderatorem spotkania on-line będzie Łukasz Salwarowski, Prezes Stowarzyszenia MANKO i Redaktor Naczelny Głosu Seniora.

Transmisja na żywo odbędzie się równocześnie na:
 https://www.facebook.com/GlosSeniora/
 https://www.facebook.com/mripsRP/
 https://www.youtube.com/user/MPiPSRP

Udział w wydarzeniu on-line jest bezpłatny!

 

źródło: Stowarzyszenie MANKO


Badania ankietowe a Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

 

 

Szanowni Państwo,

oprócz Narodowego Spisu Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021), który trwa  od 1 kwietnia do 30 września 2021 r., statystyka publiczna prowadzi również bieżące badania ankietowe.

Od marca 2020 r. ankieterzy statystyczni – z uwagi na pandemię – kontaktują się z respondentami wyłącznie telefonicznie.

Badania ankietowe są badaniami reprezentacyjnymi, tzn. badana jest część gospodarstw domowych lub rolnych reprezentujących całą zbiorowość gospodarstw w Polsce.

Od maja do września br. statystyka publiczna będzie realizować następujące badania ankietowe:

  • Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności (ZD, ZG) – badanie realizowane w sposób ciągły, spełniające ważną rolę w uzyskaniu bieżących danych o sytuacji na rynku pracy. Dane uzyskane  z badania wykorzystywane są do monitorowania i oceny skuteczności działań podejmowanych głównie w zakresie polityki rynku pracy, zarówno na szczeblu krajowym, regionalnym, jak i międzynarodowym. Wyniki badania są także jednym ze źródeł danych do monitorowania polityki edukacyjnej w Polsce i w Europie.
  • Sytuacja na rynku pracy migrantów i ich potomków (ZD-H) – badanie realizowane w sposób ciągły. Ankieta „Sytuacja na rynku migrantów i ich potomków” stanowi uzupełniającą część Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Badanie realizowane jest co 8 lat.
  • Kondycja Gospodarstw Domowych (KGD) – badanie realizowane w terminach: od 4 do 13 maja, od 7 do 16 czerwca, od 5 do 14 lipca, od  2 do 11 sierpnia, od 6 do 15 września, dostarczające informacji o postawach respondentów jako konsumentów, na podstawie subiektywnych opinii ludności. Celem badania jest uzyskanie wskaźników przedstawiających postawy (zachowania) konsumentów i ich zmiany w czasie.
  • Wykorzystanie Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych w Gospodarstwach Domowych (SSI-10G, SSI-10I) – badanie realizowane od 14 kwietnia do 7 czerwca br.
    Celem badania jest zebranie danych o dostępie i celach wykorzystywania Internetu przez członków gospodarstw domowych. Uzyskane dane pozwolą na ocenę stanu rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce oraz umożliwią obserwowanie efektów działań podejmowanych przez instytucje krajowe i organizacje międzynarodowe.
  • Badanie Budżetów Gospodarstw Domowych (BR-01, BR-01a, BR-01b, BR-04) – badanie realizowane w sposób ciągły, będące istotnym źródłem wiedzy o warunkach, w jakich żyje społeczeństwo Polski. Na podstawie uzyskanych w badaniu wyników podejmowane są ważne decyzje z zakresu polityki społecznej, dotyczące wszystkich mieszkańców Polski. Wyniki badania umożliwiają m. in.: analizę poziomu i zróżnicowania warunków życia podstawowych grup społeczno-ekonomicznych gospodarstw domowych oraz przyczyn powodujących te zróżnicowanie.
  • Badanie pogłowia bydła, owiec i drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) – badanie realizowane od 1 do 28 czerwca. Dane pozyskane w badaniu zostaną wykorzystane do analiz zmian zachodzących w produkcji roślinnej i  zwierzęcej oraz oceny ogólnej sytuacji w rolnictwie. Otrzymane wyniki posłużą także do kształtowania polityki rolnej i żywnościowej kraju.
  • Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S) – badanie realizowane  od 1 do 28 czerwca. Celem badania jest uzyskanie wiedzy o stanie trzody chlewnej w Polsce oraz o cenach ziemi użytkowanej rolniczo. Na podstawie zbiorczych wyników badań rolnicy mogą dowiedzieć się o tendencjach w produkcji trzody chlewnej, co umożliwia podejmowanie decyzji, mających wpływ na kierunek rozwoju gospodarstw.
  • Ankieta koniunktury w gospodarstwie rolnym (AK-R) – badanie realizowane od 15 do 30 lipca. Celem badania jest pozyskanie informacji o tym, jak rolnicy oceniają aktualną i przyszłą sytuację swoich gospodarstw rolnych. Otrzymane wyniki zostaną wykorzystane do opracowania bieżących informacji o sytuacji produkcyjno-ekonomicznej w rolnictwie oraz prognozowania kierunków zmian.
  • Uczestnictwo mieszkańców Polski (rezydentów) w podróżach (PKZ) – badanie realizowane od 1 do 20 lipca. Wyniki badania wykorzystywane są na potrzeby statystyki w dziedzinie turystyki, rachunków narodowych, bilansu płatniczego oraz statystyki obszarów transgranicznych, a także do kształtowania polityki rozwoju na szczeblu centralnym i regionalnym. Badanie dostarcza informacji niezbędnych do analizy zjawisk społeczno-gospodarczych, w tym o zasięgu i sposobie oddziaływania granicy.

Wykaz badań ankietowych realizowanych w 2021 roku wraz z harmonogramem badań i zakresem danych zbieranych w badaniach dostępny jest na stronie:
http://form.stat.gov.pl/BadaniaAnkietowe/2021/harmonogram.htm.

Przed rozpoczęciem każdego badania ankietowego – podobnie, jak ma to miejsce w tegorocznym Spisie Powszechnym – do respondentów wylosowanych do udziału w badaniu wysyłane są listy zapowiednie Prezesa GUS. Zapraszają one do udziału w badaniu i przekazują podstawowe informacje o sposobie i terminie jego realizacji.

Państwa udział w badaniach statystycznych prowadzonych przez GUS jest niezwykle ważny i cenny dla statystyki publicznej. Biorąc udział w badaniach statystycznych, mają Państwo wpływ na proces podejmowania strategicznych decyzji, które obejmują różne aspekty naszego życia, takie jak praca, edukacja, opieka zdrowotna.

Wszystkie dane przekazane nam przez Państwa są objęte tajemnicą statystyczną i wykorzystywane jedynie, by opracować zestawienia zbiorcze. Oznacza to, że są należycie i starannie zabezpieczone oraz nie zostaną nikomu ujawnione.

Badania realizowane są zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanego RODO). Więcej o RODO w statystyce publicznej: stat.gov.pl/rodo.

Gwarantujemy, że stosowane przez statystykę publiczną narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa zapewniają całkowitą ochronę gromadzonych informacji.

Przypominamy:

Jeżeli mają Państwo wątpliwość, czy zadzwonił ankieter statystyczny, prosimy o kontakt z nami:

  • tożsamość ankietera statystycznego mogą Państwo zweryfikować za pomocą aplikacji „Sprawdź tożsamość ankietera”, dostępnej na stronie https://sa.stat.gov.pl;
  • w przypadku jakichkolwiek pytań związanych z badaniem lub w celu weryfikacji ankietera, prosimy o kontakt telefoniczny z Urzędem Statystycznym, działającym na terenie Państwa województwa. Pomocy udzielą Państwu dyżurujący pracownicy urzędów statystycznych.Pełną listę kontaktową zamieściliśmy na stronie http://form.stat.gov.pl/BadaniaAnkietowe/2021/Kontakt.htm.

 

Zachęcamy Państwa do udziału w badaniach ankietowych prowadzonych przez statystykę publiczną i prosimy o przychylność dla ankieterów statystycznych.

 

 

Źródło: Urząd Gminy Zgorzelec


NSP 2021: Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza

 

 

 

W związku z rozpoczęciem pracy przez rachmistrzów telefonicznych od 4 maja br., informujemy w jaki sposób można zweryfikować jego tożsamość:

  1. Poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/

  2. Poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

Aby spisać się bezpiecznie należy pamiętać, że:

  • Rachmistrzowie będą dzwonić z numeru 22 828 88 88 i aż do odwołania nie będą odwiedzać respondentów w domach.

  • Rachmistrz spisowy ma oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko,  numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych.

  • Jeśli obowiązek spisowy został już zrealizowany przez Internet albo poprzez infolinię spisową nikt nie będzie dzwonić do respondentów w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.

  • Rachmistrz nie zapyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych.

  • W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, prosimy zaistniały incydent niezwłocznie zgłaszać na infolinię spisową lub do właściwego Gminnego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania.

Po weryfikacji rachmistrza i uzyskaniu pewności, że dzwoni w celu przeprowadzenia spisu, prosimy mieć na uwadze, że zgodnie z ustawą nie można odmówić mu podania danych.

Przypominamy, że wszystkie dane przekazane w spisie są objęte tajemnicą statystyczną regulowaną przez ustawę o statystyce publicznej i służą wyłącznie zbiorczym analizom statystycznym. Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności. 

 

 

 

Źródło:GUS

 

 


 

 

 

Porozumienie z zakresu realizacji zadań na rzecz aktywnej integracji.

 

 

W dniu 29.04.2021 roku w Zgorzelcu zostało zawarte Porozumienie pomiędzy Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zgorzelcu, reprezentowanym przez Bogumiłę Hamielec – Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu a Powiatowym Urzędem Pracy w Zgorzelcu, reprezentowanym przez Martę Idzik - Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Zgorzelcu.

 

Intencją partnerów niniejszego porozumienia jest zawiązanie współpracy z zakresu realizacji zadań na rzecz aktywnej integracji.

 

Porozumienie określa tryb postępowania w stosunku do uczestników projektu pn. „Gmina Zgorzelec wspiera mieszkańców – Aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w Gminie Zgorzelec” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu w stosunku do osób korzystających z pomocy społecznej i jednocześnie będących osobami bezrobotnymi.

 

Strony porozumienia zgodnie stwierdzają, iż działania podejmowane w ramach projektu służą aktywizacji społecznej wśród osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z Gminy Zgorzelec w tym aktywizacja zawodowa wśród osób bezrobotnych bądź biernych zawodowo poprzez zastosowanie instrumentów aktywizacji społeczno-zawodowej w okresie od IV 2021r.-VI 2023r. zgodne z ogólnymi celami określonymi w art. 1 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

 

Bogumiła Hamielec

Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu

 

 


 

Trwa dodatkowy nabór do projektu pn. „Gmina Zgorzelec wspiera mieszkańców – Aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w Gminie Zgorzelec” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Jeśli jesteś zainteresowany uczestnictwem w projekcie a spełniasz niżej podane kryteria:

- jesteś osobą bezrobotną lub nieaktywną zawodowo,

- jesteś mieszkańcem gmniny Zgorzelec

 

 

zapraszamy do zgłoszenia się w celu wypełnienia ankiety rekrutacyjnej do:

 

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

 w Zgorzelcu

ul. T. Kościuszki 70.

 

Więcej informacji na temat projektu można uzyskać pod numerem telefonu 75 77 52 667

 

 

Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

Bogumiła Hamielec

 

 


 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 dotyczy wszystkich  mieszkańców Polski również seniorów. Jeśli wśród Państwa bliskich, znajomych, sąsiadów są osoby starsze, które nie posiadają komputera lub mają kłopot z obsługą telefonu, pomóżmy im bezpiecznie zrealizować obowiązek spisowy w najdogodniejszej dla nich formie: samospisu internetowego (w domu lub punkcie spisowym) albo w formie rozmowy telefonicznej z rachmistrzem.

Respondenci, którzy nie będą mogli samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy lub telefoniczne na infolinii spisowej, zostaną spisani przez rachmistrzów telefonicznie.

Rachmistrzowie telefoniczni rozpoczną pracę od 4 maja br. I będą dzwonić z numeru: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99.

Rachmistrz spisowy ma nadany oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko,  numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych.

Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99, a po 4 maja również poprzez dedykowaną aplikację dostępną na stronie spis.gov.pl.

Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, decyzją Generalnego Komisarza Spisowego rachmistrzowie nie będą realizować wywiadów bezpośrednich (i odwiedzać respondentów w domach) aż do odwołania. Osoby, które pukają do drzwi i podają się za rachmistrzów są oszustami. Prosimy zgłaszać takie przypadki na policję i upewnić się, że nasi bliscy seniorzy mają tego świadomość. 

Jeśli seniora spisał współmieszkaniec lub senior spisał się sam (np. z czyjąś pomocą przez Internet albo poprzez infolinię spisową), zrealizował tym samym swój obowiązek udziału w spisie. Nikt nie ma prawa do niego zadzwonić w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.

Jeśli respondent będzie miał uzasadnione wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności kontaktującego się z nim rachmistrza spisowego, powinien zaistniały incydent niezwłocznie zgłosić na infolinię spisową lub do właściwego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania.

Zapewniamy, że dane zbierane na potrzeby spisu są bezpieczne i nikomu nie zostaną przekazane. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności. 

Jeżeli ktokolwiek zidentyfikuje zdarzenie podszycia się pod jego tożsamość powinien niezwłocznie powiadomić o tym fakcie GUS kontaktując się z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99 (infolinia działa od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00 i jest obsługiwana przez pracowników statystyki publicznej) lub poprzez formularz: https://stat.gov.pl/pytania-i-zamowienia/pytanie-o-narodowy-spis-powszechny-ludnosci-i-mieszkan/ zaznaczając w temacie „bezpieczeństwo, w tym zgłoszenie naruszenia bezpieczeństwa”. Po zgłoszeniu zdarzenia GUS podejmie niezwłocznie odpowiednie kroki do weryfikacji informacji i danych.

 

 

ŹRÓDŁO: GUS

 

 


Nowe działania PCPR – Projekt EFS „Siła pomocy”

 

Od 1.04.2021 r. PCPR w Zgorzelcu rozpoczęło realizację projektu „Siła pomocy” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Priorytet 9. Włączenie Społeczne; Działanie 9.1 Aktywna integracja.

 

Projekt potrwa do 31.05.2022r. a jego wartość wynosi  801.488 zł.

Celem głównym projektu jest aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, tzn. niwelowanie skutków niepełnosprawności i wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej poprzez aktywną integrację, a także przygotowanie do wypełniania ról społecznych poprzez zastosowanie kompleksowego i zindywidualizowanego wsparcia.

Łącznie w ramach projektu objętych wsparciem zostanie min. 55 osób.

Można uzyskać następujące formy wsparcia:

Dla osób niepełnosprawnych:

  • Praca socjalna
  • Poradnictwo psychologiczne
  • Usługa informacyjna o ulgach i uprawnieniach osób niepełnosprawnych
  • Usługa trenera aktywności
  • Edukacja społeczna i obywatelska (teatr, opera)
  • Zajęcia rehabilitacyjne
  • Treningi kompetencji społecznych

Dla dzieci w pieczy zastępczej:

  • Praca socjalna
  • Poradnictwo psychologiczne
  • Edukacja społeczna i obywatelska (teatr, opera)
  • Broker edukacyjny
  • Zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze i korekcyjno-kompensacyjne
  • Treningi kompetencji społecznych

Zachęcamy do skorzystania z pomocy!

 

źródło: PCPR w Zgorzelcu


 

Seniorzy nie tracą czasu

 

Działalność Klubów Seniora, która polega przede wszystkim na aktywizacji i integracji osób starszych, w czasach epidemii COVID-19 jest szczególnie ważna, choć utrudniona ze względu na obawy jakie towarzyszą podopiecznym klubów.

Jako Gminny Ośrodek Kultury w Zgorzelcu, prowadząc ośrodki wsparcia dziennego w Gozdaninie i w Tylicach, dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić Naszym Seniorom bezpieczne i higieniczne warunki do zajęć, rozwijania swoich pasji i aktywności fizycznej.

Zajęcia ruchowe i taneczne odbywały się na terenie przy świetlicach wiejskich. Seniorzy wybierali się również na spacery. Ponieważ wiosna to przede wszystkim porządki w ogrodach, to nie zabrakło i tego typu prac. Nowe sadzonki wokół świetlic, dekorowanie obiektów i inne prace upiększające, dały podopiecznym Klubów wiele radości oraz poczucie przynależności do lokalnej społeczności.

         

 

źródło: GOK w Zgorzelcu z/s w Radomierzycach


Spisz się przez Internet i graj o nagrody w loterii!

 

 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań trwa od 1 kwietnia do 30 września 2021 r.

 

Nie czekaj do ostatniej chwili! Spisz się przez Internet i weź udział w loterii.

 

  • Wejdź na stronę spis.gov.pl i spisz się w dogodnej dla siebie chwili

  • Pobierz unikatowy kod uprawniający do udziału w loterii

  • Zgłoś go na stronie loteria.spis.gov.pl.

Przyjmowanie zgłoszeń do loterii trwa od 22 kwietnia 2021 r. do 7 lipca 2021 r.

 

Pamiętaj, że tylko spisanie się przez Internet daje możliwość wzięcia udziału w loterii!

 

Do wygrania są karty przedpłacone o wartości 500 zł, 1000 zł oraz samochody osobowe.

 

Losowania odbędą się w terminach:

  • 07.05 2021 r.

  • 21.05.2021 r.

  • 08.06.2021 r.

  • 18.06.2021 r.

  • 02.07.2021 r.

  • 09.07.2021 r.

  • 14.07.2021 r. – Finałowe losowanie samochodów

 

W finałowym losowaniu wezmą udział wszyscy, którzy dokonają zgłoszenia do loterii - nawet te osoby, które wygrały już wcześniej nagrody.

 

Zwiększ szansę na wygraną!

Im wcześniej spiszesz się przez Internet i zgłosisz do loterii, tym masz więcej szans na wygraną - będziesz uczestniczyć w większej liczbie losowań!

Regulamin i szczegóły dotyczące loterii dostępne są na loteria.spis.gov.pl.

 

Organizatorem loterii jest Unique One sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

 

Wejdź na spis.gov.pl, spisz się i daj sobie szanse na wygraną!

 


Oszustwa na spis powszechny

Stop Manipulacji – nie daj się oszukać!

 

 

 

1 kwietnia 2021 roku wystartował Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań prowadzony przez Główny Urząd Statystyczny. Spis potrwa do końca września bieżącego roku. Udział w spisie jest obowiązkowy zgodnie z ustawą o statystyce publicznej. Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Metoda uzupełniająca to spis przez telefon poprzez infolinię spisową lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego. Każdy z obywateli musi zezwolić na udostępnienie części swoich danych osobowych. Problem w tym, że chęć na ich pozyskanie mają także osoby działające niezgodnie z prawem, a moment na oszustwa pod pozorem spisu powszechnego jest doskonały z punktu widzenia przestępców.

 

W czasie pandemii pomysłowość oszustów szczególnie nie zna granic, co ma również bezpośrednie przełożenie na kradzieże danych i majątku poprzez spis powszechny. Od marca 2020 roku przestępcy dwoją się i troją, aby wykorzystać lęk, panikę i izolację seniorów w Polsce. Co chwilę powstają nowe techniki manipulacyjne. Przeciwdziała temu Stowarzyszenie MANKO, które od 8 lat wydaje Ogólnopolski Głos Seniora i Ogólnopolską Kartę Seniora, a także prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjną Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać. Już pierwszych dniach pandemii (marzec 2020) Głos Seniora zainaugurował ogólnopolską kampanię społeczną Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!. Do tej pory oszuści wymyślili ponad 30 różnych modyfikacji technik manipulacyjnych. Chcąc uchronić seniorów przed tymi przestępstwami, Stowarzyszenie MANKO rozpoczęło w marcu 2020 roku akcję Stop Korona-Oszustwom w ramach realizowanej kampanii Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać.

 

Sytuacja jest o tyle poważna, że spis powszechny jest i będzie rozpowszechniany w mediach. To z kolei ma znaczny wpływ na spadek czujności seniorów i może okazać się idealną szansą dla oszustów. W ramach kampanii Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać i akcji Stop Korona-Oszustwom, Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora ostrzega przed nieetycznymi praktykami na spis powszechny i przedstawia kolejne metody oszustw.

 

Oszustwa na spis powszechny – metoda na rachmistrza w Internecie

 

W pierwszej fazie spisu powszechnego, seniorzy są szczególnie narażeni na oszustwa poprzez fałszywe strony internetowe „umożliwiające” udział w spisie. Należy uważać na wszystkie komunikaty przychodzące z niesprawdzonych źródeł, a wśród nich m.in.: e-maile, SMS-y, media społecznościowe czy komunikatory. Pod żadnym pozorem nie powinno się klikać w linki zewnętrzne zawarte w podejrzanych wiadomościach, ponieważ mogą one prowadzić do stron czy aplikacji, które bez problemu przechwycą nasze dane. Do systemu należy logować się wyłącznie poprzez autoryzowaną stronę www.spis.gov.pl.

 

Oszustwa na spis powszechny – metoda na rachmistrza przez telefon

 

W drugim etapie spisu powszechnego, do osób niezapisanych będzie dzwonił bezpośrednio rachmistrz z GUSu. W związku, że według licznych badań tylko 20% seniorów korzysta z Internetu, druga metoda manipulacji może okazać się jeszcze bardziej skuteczna z perspektywy oszustów. Osoby te będą się starały wyłudzać dane osobowe.

Dzwoniący mogą również namawiać do kliknięcia w podejrzane linki lub instalacji specjalnych aplikacji. Każdy uczestnik spisu ma prawo zweryfikować tożsamość swojego rozmówcy. Wystarczy poprosić o jego imię, nazwisko i numer legitymacji. Można je sprawdzić na stronie spisu w zakładce "Sprawdź rachmistrza" lub dzwoniąc na infolinię spisową na numer 22 279 99 99. Należy to zrobić przed udzieleniem jakichkolwiek informacji.

 

Oszustwa na spis powszechny – metoda na rachmistrza w domu

 

Jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli to nieunikniona będzie również bezpośrednia wizyta rachmistrza w domach osób, które do tej pory nie wzięły udziału w spisie powszechnym. Jest to kolejna idealna sytuacja dla oszustów, którzy mogą podszywać się pod rachmistrza. Wpuszczenie takiej osoby do domu może być bardzo nieprzyjemne w skutkach dla właściciela mieszkania, ponieważ kradzież danych osobowych może okazać się tylko jednym z naszych zmartwień. Przestępcy nie będą mogli oprzeć się okazji na rabunek majątku z naszego mieszkania. Należy uważać na wszystkie podejrzane prośby osoby podszywającej się za rachmistrza. Rachmistrzowie nie mogą robić zdjęć naszym dowodom osobistym w celu weryfikacji, prosić o opłatę za udział w spisie czy proponować do zalogowania się na ich urządzeniu do systemu spisowego poprzez bank. Podobnie, jak w przypadku oszustw przez telefon, przed podaniem danych każdego rachmistrza należy zweryfikować samodzielnie poprzez zakładkę "Sprawdź rachmistrza" na stronie spisu lub dzwoniąc na infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99.

 

Przykłady filmów w telewizji internetowej dedykowanej seniorom – Głos Seniora TV:

Seniorze, nie daj się oszukać!

https://www.youtube.com/watch?v=AHq7oCErzTY

Uważaj na „koronawirusowe” oszustwa!

https://www.youtube.com/watch?v=40g-g6-4PVM

Spot kampanii „Stop Manipulacji – nie daj się oszukać!”

https://www.youtube.com/watch?v=rrQXbjEKfYU

Spot promocyjny kampanii „Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!”

https://www.youtube.com/watch?v=pkeb8rsrsyo

 

Więcej informacji na:

https://glosseniora.pl/stop-manipulacji/

https://www.facebook.com/GlosSeniora

https://www.facebook.com/ogolnopolskakartaseniora

https://www.facebook.com/StopManipulacjiNieDajSieOszukac

https://www.instagram.com/glosseniora/

https://www.instagram.com/karta_seniora/

 

Źródło: Głos Seniora

 


Narodowy Spisy Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

 

 

Do kiedy spis powszechny przez internet?

Informacje na temat tego, do kiedy spis powszechny w 2021 roku przez internet, szczególnie interesują wiele osób. Nic dziwnego, nie wszyscy w końcu zdają sobie sprawę z tego, ile jeszcze mają czasu na uzupełnienie formularza.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się 1 kwietnia i początkowo miał zakończyć się w czerwcu. Finalnie jednak został wydłużony do 30 września br.

Co ważne, osobom, które z jakichś przyczyn nie będą miały możliwości dokonać samospisu przez internet (na przykład ze względu na zaawansowany wiek czy niepełnosprawność bądź brak dostępu do internetu), pomogą w tym rachmistrzowie – bezpośrednio (jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli) lub telefonicznie. Zainteresowani tą formą, powinni zadzwonić na infolinię – pod numer 22 279 99 99, nie później niż do końca sierpnia.

Rachmistrzowie telefoniczni rozpoczną pracę od 4 maja.

Dla mieszkańców Gminy Zgorzelec w urzędzie gminy zostało wydzielone bezpłatne stanowisko komputerowe do samospisu.

Stanowisko do przeprowadzenia samospisu jest dostępne po uprzednim telefonicznym umówieniu wizyty w Biurze Obsługi Klienta pod tel. 7577214 11. Telefon przed odwiedzeniem urzędu pozwoli również w przypomnieniu Państwo jakie dane należy przygotować, aby samospis przebiegł pomyślnie.

Nie obawiaj się o swoje dane. Są one bezpieczne, ponieważ chroni je tajemnica statystyczna.

Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Dane osobowe od momentu ich zebrania stają się danymi statystycznymi i objęte są tajemnicą statystyczną. Zasada tajemnicy statystycznej ma charakter absolutny, jest wieczysta, obejmuje wszystkie dane osobowe i nie przewiduje żadnych wyjątków dających możliwość jej uchylenia. Pracownicy statystyki publicznej są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy statystycznej.

Uważaj na oszustów wyłudzających dane! Jak zweryfikować rachmistrza?

Rachmistrz spisowy legitymuje się oficjalnym identyfikatorem wydanym przez Wojewódzkie Biuro Spisowe. Identyfikator poza danymi personalnymi zawiera także upoważnienie do zbierania danych oraz hologram, pieczęć i podpis osoby wydającej dokument. W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można potwierdzić na infolinii spisowej (22 279 99 9).

Chcesz sprawdzić, o co zapytamy w spisie? Zapoznać się z ustawą spisową? Zweryfikować rachmistrza? Wejdź na spis.gov.pl i bądź na bieżąco!

więcej informacji

 

Źródło: Urząd Gminy Zgorzelec

 

 

 


Loteria Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

 

 

 

W ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań zorganizowano loterię, która ma zachęcić do powszechnego spisu.
Organizatorem loterii jest firma Unique One Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Niedźwiedzia 2a, 02-737 Warszawa.

Więcej informacji o loterii

Do udziału w loterii uprawnione są pełnoletnie osoby fizyczne, które spiszą się za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej.
W ramach Loterii odbędzie się 7 losowań zgodnie z poniższym harmonogramem. Losowania będą transmitowane na żywo poprzez stronę internetową Loterii oraz w mediach społecznościowych GUS, na kontach w serwisach Youtube oraz Facebook.

 

LOSOWANIA
I – 7.05 2021 r.
II – 21.05.2021 r.
III – 8.06.2021 r.
IV – 18.06.2021 r.
V – 2.07.2021 r.
VI – 9.07.2021 r.
VII losowanie nagród głównych 14.07.2021 r.

 

Nagrodami w Loterii są karty podarunkowe o wartości 500 zł i 1000 zł każda oraz 16 samochodów miejskich – Toyota Yaris. Liczba nagród we wszystkich losowaniach została podzielona równo na 16 województw.

Zgodnie z Regulaminem Loterii z udziału w Loterii są wykluczone:
1. osoby niepełnoletnie przed dniem 1 kwietnia 2021 r., godz. 00:00:01,
2. pracownicy organizatora loterii, firmy Unique One sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie(kod02-737),
ul. Niedźwiedzia 2 A lub członkowie ich najbliższej rodziny,
3. pracownicy podmiotów wykonujących czynności związane z realizacją loterii lub członkowie ich najbliższej rodziny,
4. pracownicy jednostek służb statystyki publicznej oraz członkowie ich najbliższej rodziny, tj. wstępnych, zstępnych, rodzeństwo i małżonkowie.

regulamin

 

Źródło: Urząd Gminy Zgorzelec
 


 

Aktywna Integracja - oferty bezpłatnych kursów podnoszących kwalifikacje

 

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu informuje o przystąpieniu do projektu „Gmina Zgorzelec wspiera mieszkańców – Aktywna Integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w Gminie Zgorzelec”, skierowanego do mieszkańców Gminy Zgorzelec.

 

Dzięki temu do czerwca 2023 r. mieszkańcy naszej Gminy będą mogli skorzystać z oferty bezpłatnych kursów, mających na celu zdobycie kwalifikacji oraz kompetencji niezbędnych na rynku pracy.


W ramach projektu GOPS Zgorzelec planuje prowadzenie kursów w zakresie:

  • kurs opiekun osoby starszej

  • kurs stylizacji paznokci

  • kursy prawa jazdy kat. B
     

Osoby chętne do wzięcia udziału w projekcie proszone są o kontakt z pracownikami GOPS w Zgorzelcu.
 

 

Szczegóły dostępne:

  • na stronie internetowej www.gopszgorzelec.pl

  • pod numerem telefonu: 75 77 52 667

  • Biurze Projektu Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Kościuszki 70, 59-900 Zgorzelec.
     


Projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego „Gmina Zgorzelec wspiera mieszkańców – Aktywna Integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w Gminie Zgorzelec” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszy Europejskich.

 

Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

Bogumiła Hamielec


 

Dolnośląskie perspektywy na pracę w UE”

 

 

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy realizuje III edycję projektu „Dolnośląskie perspektywy na pracę w UE” realizowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach RPO.

W ramach projektu oferowane jest kompleksowe wsparcie dla Dolnoślązaków, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, a tym samym zwiększyć swoje możliwości zatrudnienia w UE.

 

W dniu 15 kwietnia będzie organizowany polsko-niemiecki dzień doradczy online, podczas którego uczestnicy będą mogli zapytać doradców o prawa pracownicze, oferty pracy, czy sytuację epidemiczną w obu krajach.

 

Szczegóły znajdują się pod linkiem

http://www.eures.dwup.pl/aktualnosc-1-234-niemiecki_dzien_doradczy_online.html

 

Małgorzata Majka-Ciepły

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy

Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej

 

Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

Bogumiła Hamielec

Sporządziła:

Magdalena Astramowicz

 

 


Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu informuje, że dnia 02.04.2021r. tj. piątek Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej będzie nieczynny.

W związku z powyższym przepraszamy za utrudnienia.

 

 

 

Sporządziła:

Magdalena Astramowicz

Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

Bogumiła Hamielec

 

Zdrowych, pogodnych

Świąt Wielkanocnych,

radosnego, wiosennego nastroju,

przy wspólnym stole

w gronie najbliższej rodziny

oraz

wesołego „Alleluja”

 

 

w imieniu swoim i całej ekipy życzy

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

Bogumiła Hamielec

 

 

 

 

 


Świadczenia wychowawcze 500+

2021/2022


 

Wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres 2021/2022 składamy:

  1. drogą elektroniczną ( za pośrednictwem portalu Empatia, bankowość elektroniczną, portal PUE ZUS).

  2. osobiście w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zgorzelcu ul. Kościuszki 70 (od 01 kwietnia 2021r.).

Złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca. Dlatego nie warto zwlekać.


 

Dział Świadczeń Rodzinnych przyjmuje interesantów

po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się

w następujących dniach i godzinach:


 

poniedziałek od godz. 8:00 do godz.16:00

wtorek, środa, czwartek od godz. 7:30 do godz. 13:00

piątek jest dniem nieczynnym dla interesantów


 


 

Sporządziła:

Magdalena Asytamowicz


 

 

 

 


INFORMACJA

 

W trosce o zwiększenie bezpieczeństwa sanitarnego Państwa oraz pracowników Ośrodka, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu,
wprowadza obostrzenia w obsłudze interesantów. Bardzo prosimy o przestrzeganie zasad w tej wyjątkowej i stresującej dla wszystkich sytuacji:

  • Wnioski, wszelkie dokumenty oraz wyjaśnienia dotyczące świadczeń rodzinnych, wychowawczych i alimentacyjnych prosimy przesyłać drogą elektroniczną przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl, bankowość elektroniczną oraz drogą pocztową lub na adres e-mail gopszgorzelec@wp.pl, swiadczenia@gopszgorzelec.pl

  • Wnioski i zapytania można także przesyłać pocztą tradycyjną. Jeżeli będą obarczone brakami formalnymi, zostanie wysłane wezwanie do wnioskodawcy do ich poprawienia/ uzupełnienia i zostanie wyznaczony termin wizyty w Ośrodku.

  • W przypadku konieczności wizyty w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej prosimy Państwa o wchodzenie pojedyńczo po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się.

  • Jednocześnie informujemy o konieczności przestrzegania zasad zalecanych przez służby sanitarne.

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu urzęduje w następujących dniach i godzinach

poniedziałek od godz 8:00 do godz 16:00

wtorek, środa, czwartek, piątek od godz 7:30 do godz 15:30


 

Dział Świadczeń Rodzinnych przyjmuje interesantów w następujących dniach i godzinach :

poniedziałek od godz 8:00 do godz 16:00

wtorek, środe, czwartek od godz 7:30 do godz 13:00

piątek jest dniem nieczynnym dla interesantów


 


 

Numer kontaktowy– 75 77 52 667
email: gopszgorzelec@wp.pl
email: swiadczenia@gopszgorzelec.pl


 


 


 

Sporządziła:

Magdalena Astramowicz

 


Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ)

 

W dniu 17.03.2021r pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu wydawali żywność dla osób będących w potrzebie w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ) finansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

 

Cel Programu to udzielenie wsparcia osobom doświadczającym najgłębszych form ubóstwa poprzez udostępnienie pomocy żywnościowej w formie paczek.

Pomoc mogą otrzymywać osoby/rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej
i uzyskujące dochód nieprzekraczający:

- 1 402 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej, czyli dochód nieprzekraczający 200% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej (tj. 701 zł).

- 1 056 zł w przypadku osoby w rodzinie, czyli dochód nieprzekraczający 200% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej (tj. 528 zł).

Aby otrzymać pomoc żywnościową należy zgłosić się do Gminnego Ośrodke Pomocy Społecznej w Zgorzelcu ul. Kościuszki 70 wydającej żywność w celu zakwalifikowania do odbioru żywności.

Osoby potrzebujące otrzymały artykuły tj. konserwy mięsne oraz rybne, dżemy, mleka, sery, makarony, herbatniki itp.

 

 

 

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/rodzina/program-operacyjny-pomoc-ywnosciowa-2014-2020

 

 

Sporządziła

Magdalena Astramowicz

 

 

 

 


Nowe Ośrodki Czasowego Pobytu we Wrocławiu i w Kudowie Zdroju.

 

Dwie dolnośląskie fundacje stworzą Ośrodki Czasowego Pobytu dla rodzin dotkniętych problemem niepełnosprawności. Mają być uzupełnieniem i wypełnieniem luk w funkcjonującym systemie wsparcia. Fundacja Promyk Słońca będzie realizowała program w Dolnośląskim Centrum Wsparcia Rodziny przy ul. Powstańców Śląskich we Wrocławiu, natomiast Fundacja Suweren zaprosi podopiecznych do sanatorium Orlik w Kudowie Zdroju.

 

Beneficjentami Ośrodków będą:

  • rodzice i opiekunowie oczekujący na narodziny dziecka z niepełnosprawnością oraz rodzice i opiekunowie po porodzie dziecka;

  • osoby niesamodzielne i ich najbliższe otoczenia – rodzice / opiekunowie.

Ośrodki Czasowego Pobytu świadczyć będą usługi w zakresie dwóch modeli wsparcia w zależności od momentu, w którym rodzina zostanie objęta opieką:

  • w okresie ciąży: model obejmie opiekę prenatalną – w zależności od potrzeb rodzice oczekujący narodzin będą mogli uzyskać wsparcie psychologiczne (porady psychologa, psychoterapeuty, wsparcie indywidualne i grupowe) i edukacyjne, informacje medyczne dotyczące rehabilitacji oraz informacje o możliwości korzystania z przysługujących świadczeń - porady prawne;

  • w okresie poporodowym i dalszym okresie wychowawczym: model przerwy wytchnieniowej dla rodziców lub opiekunów dzieci niesamodzielnych, dzieci otrzymają kompleksową usługę: wyżywienie i nocleg, świadczenia pielęgniarskie i opiekuńcze, wsparcie rehabilitacyjne, fizjoterapeutyczne, psychologiczne oraz opiekę lekarską, możliwość uczestniczenia w różnych zajęciach z zakresu terapii zajęciowej.

 

Sporządziła: Magdalena Astramowicz


 

 

 

 


Wznowienie zajęć w Klubach Seniora

Jesień życia często kojarzy się nam z bezczynnością lub samotnością, ale na pewno nie dotyczy to osób, które prężnie działają w Klubie Seniora w Tylicach i Gozdaninie.  

Nie ma tu miejsca na nudę. To właśnie te Kluby są miejscem spotkań osób starszych, gdzie nabywają nowe umiejętności podczas rożnych zajęć i warsztatów. Praca w grupie sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości, a także pozwala podejmować nowe wyzwania.

Z pełną energią w dalszym ciągu realizowane tu są kolejne zajęcia. Pomimo trudnej sytuacji, zmian i nowych zasad klubowicze spragnieni są regularnych działań. Wszyscy Seniorzy chętnie uczestniczą w proponowanych formach spędzania wolnego czasu. Dużym powodzeniem cieszą się wszelkiego rodzaju gry stolikowe – gra w warcaby, chińczyka czy kalambury.

Zajęcia plastyczne i manualne to kolejna forma aktywności, jaka jest stosowana w naszych Klubach. Jest to nie tylko przyjemna forma spędzania czasu, ale i pożyteczna. Dzięki niej Seniorzy mogą zachowywać sprawność intelektualną. Podczas zajęć powstaje mnóstwo różnych dekoracji świątecznych, ale i nie tylko.

Wśród wielu prowadzonych aktywności są również zajęcia kulinarne, które są bardzo lubiane przez Seniorów. Wszyscy podpatrujemy i uczymy się jak zdrowo się odżywiać. Przygotowujemy różne potrawy, które później wspólnie konsumujemy.

Tłusty czwartek był doskonałą okazją do wspólnego przygotowania przepysznych pączków.

Zajęcia taneczne i zajęcia gimnastyczne to doskonały środek terapeutyczny i skuteczny lek przedłużający młodość. Tańczyć i ćwiczyć każdy może, bez względu na wiek. Klubowicze chętnie biorą udział w warsztatach. Zajęcia pozwalają im nie tylko odprężyć się, ale także poprawić koordynację, pamięć ruchową, a przede wszystkim wywołują przypływ pozytywnej energii, której mamy nadzieję nie zabraknie na kolejnych zajęciach.

 

Kluby Seniora w Tylicach i Gozdaninie prowadzone są przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w ramach projektu pn. „Gmina Zgorzelec wspiera Seniorów!”

 

Żródło: Urząd Gminy Zgorzelec


Kalendarz szczepień przeciwko COVID-19 na marzec.

Rząd podał terminy rozpoczęcia szczepień na COVID-19 dla kolejnych grup wiekowych.


 

  • 5 marca ruszą szczepienia osób przewlekle chorych,

  • do 7 marca ma zakończyć się proces szczepień nauczycieli,

  • od 7 marca rozpoczną się szczepienia uzupełniające kadry medycznej,

  • 15 marca – rozpoczęcie szczepień osób przewlekle chorych (grupa 1B, czyli zgodnie z rozporządzeniem - "osoby urodzone po 1961 r. z następującymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19: dializowane, z chorobą nowotworową w trakcie leczenia do roku, licząc od dnia ostatniej hospitalizacji do dnia podania pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej lub po przeszczepieniu komórek, tkanek i narządów",

  • 22 marca , rozpoczęcie szczepień służb mundurowych,

  • 22 marca pacjentci w wieku 60-65 lat.


 

Sporządziła: Magdalena Astramowicz

 

 

 

 

 

 

 


 

Aktywna Integracja - oferty bezpłatnych kursów podnoszących kwalifikacje

 

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu stara się o dofinansowanie na realizację projektu „Gmina Zgorzelec wspiera mieszkańców – Aktywna Integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w Gminie Zgorzelec”, skierowanego do mieszkańców Gminy Zgorzelec.

 

Dzięki temu do 2022 r. mieszkańcy naszej Gminy będą mogli skorzystać z oferty bezpłatnych kursów, mających na celu zdobycie kwalifikacji oraz kompetencji niezbędnych na rynku pracy.

 


W ramach projektu GOPS Zgorzelec planuje przeprowadzenie kursów w zakresie:

  • kurs opiekun osoby starszej

  • kurs stylizacji paznokci

  • kursy prawa jazdy kat. B

     

Osoby chętne do wzięcia udziału w projekcie proszone są o kontakt z GOPS w Zgorzelcu.
 

Szczegóły dostępne będą:

  • na stronie internetowej www.gopszgorzelec.pl,

  • pod numerem telefonu: 75 77 52667

  • Biurze Projektu Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Kościuszki 70, 59-900 Zgorzelec.
     


Projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego „Gmina Zgorzelec wspiera mieszkańców – Aktywna Integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w Gminie Zgorzelec” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszy Europejskich.

 

Sporządziła:

Iwona Antoniszyn

Klaudia Obiegała-Przysło


Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

 

 

 

W tym roku kolejny Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem odbywać się będzie od 22 do 28 lutego. Każdy zainteresowany będzie mógł w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną oraz psychologiczną m.in. w sądach, prokuraturach, komendach policji, siedzibach prawniczych samorządów zawodowych czy organizacji pozarządowych w całym kraju.

Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości. Celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Przepisy wskazują na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań na rzecz poprawy ich położenia.

 

Prokurzatorzy Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu w tych dniach będą udzielać informacji o uprawnieniach i obowiązkach osób pokrzywdzonych przestępstwem, pod nr 75 6494900 w godzinach od 8.00-14.00

 

HARMONOGRAM DYŻURÓW

 

DATA DYŻURU

PROKURATOR

TEL. KONTAKTOWY

22.02.2021

Andrzej Jasiecki

075 6494900

23.02.2021

Agnieszka Kwaśniak

075 6494900

24.02.2021

Sebastian Ziemblicki

075 6494900

25.02.2021

Barbara Ziemblicka

075 6494900

26.02.2021

Robert Zagórski

075 6494900

27.02.2021

Krzysztof Juszczak

075 6494900

28.02.2021

Krzysztof Juszczak

075 6494900

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/tydzien-pomocy-osobom-pokrzywdzonym-przestepstwem

Sporządziła: Magdalena Astramowicz

___________________________________________________________________________

Niezwykła akcja może ratować życie

 

Kupując w tej drogerii, kobieta wysyła utajniony sygnał.

 

 

"Rumianki i bratki" to zwyczajny sklep z naturalnymi kosmetykami. Można tutaj kupić różany płyn do demakijażu, żel arnikowy czy maseczkę z aktywnym węglem i aloesem – każdy znajdzie coś dla siebie. Jest tylko jeden szczegół, który wyróżnia go spośród innych sklepów.
– Rumianki i Bratki to sklep z
naturalnymi kosmetykami. Pomożemy Ci przy zakupie odpowiednich specyfików, jak i we wszystkich innych problemach – czytamy na Facebooku.

Co więc stanowi o wyjątkowości tego sklepu?

Kosmetyki na czas pandemii

Na Facebooku nie ma cen. Są jedynie produkty, opisy i barwne zdjęcia. Chcąc otrzymać informację w sprawie ceny konkretnego produktu, trzeba napisać wiadomość prywatną. I właśnie o to chodzi.
"Rumianki i bratki" w rzeczywistości nie są sklepem. A wspomniane produkty nie istnieją. Chodzi jedynie o to, by pod pretekstem zakupu pomóc osobie, która
doświadcza przemocy domowej.
W czasie, kiedy na całym świecie szaleje koronawirus, zachęcamy wszystkich, by starali się nie opuszczać miejsca zamieszkania.


Jednak dla wielu osób obowiązkowa izolacja to uwięzienie w domu z własnym oprawcą – partnerem, ojcem czy bratem.


"Rumianki i bratki" chcą pomóc osobom, które nie mają możliwości otwarcie skontaktować się z policją. Zapewniają dyskrecję i anonimowość.


Ludzie, doświadczający przemocy domowej piszą do "sklepu" z pytaniem o konkretny produkt. Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na powiedzenie wprost, czego potrzebują, mówią szyfrem.

Zadaj pytanie lub złóż zamówienie

Do "sklepu" można napisać na Facebooku albo na maila: rumiankiibratki@gmail.com. Wówczas "pracownicy" na bieżącą będą kontrolować i dopytywać, czy wszystko jest w porządku.

Można też złożyć "zamówienie", podać adres – "Rumianki i bratki" zadzwonią wówczas na policję.
Wszystko to dzieje się w porozumieniu z Fundacją Centrum Praw Kobiet. "Konsumenci" mogą otrzymać stosowną pomoc od psychologów i wsparcie od organizatorów.
Cała idea "sklepu" chwyta za serce. Wciąż jest wiele osób (szczególnie kobiet), które mogą potrzebować właśnie takiej formy pomocy. A owiana tajemnicą idea "Rumianków i bratków" może im w tym realnie pomóc.

Link do strony: https://www.facebook.com/rumiankiibratki/

 

Sporządził:

pracownik socjalny – Joanna Bieniek

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ŚLADAMI BEZDOMNYCH”

W dniach 10-11 luty 2021r. specjaliści pracy socjalnej Gminnego Ośrodka Pomocy w Zgorzelcu udali się w teren w celu sprawdzenia miejsc, gdzie mogą przebywać osoby będące w kryzysie bezdomności na terenie gminy wiejskiej Zgorzelec. Przeszukano opuszczone budynki, piwnice itp. W trakcie rozeznania terenowego udzielono pomocy w formie produktów żywnościowych, przekazywano informacje o możliwości skorzystania z noclegu lub schronienia.

Osoby doświadczające bezdomności z terenu gminy wiejskiej Zgorzelec w celu uzyskania miejsca w placówce zapewniającej nocleg i posiłek powinny skontaktować się z pracownikami socjalnymi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu przy ul. Kościuszki 70, nr tel. 075 77 52 667.

 

 

Sporządziła:

Justyna Swacha-Furmaniak

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ŚWIADCZENIA WYCHOWAWCZE „500+”

OKRES ŚWIADCZENIOWY 2021/2022

 

Rozpoczął się okres świadczeniowy do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.

 

Przypominamy, że wnioski o świadczenia wychowawcze można złożyć:

- od 1 lutego 2021 r. tylko w formie elektronicznej poprzez portal Emp@tia,
PUE ZUS,
profil zaufany ePUAP oraz kanał bankowości elektronicznej.

- od 1 kwietnia 2021 r. w formie papierowej (oraz elektronicznej) w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej (ul. Kościuszki 70, 59-900 Zgorzelec) lub drogą pocztową.

 

Złożenie wniosków do końca czerwca 2021 r. będzie gwarantowało, że świadczenie
wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

Jeśli osoba złoży wniosek po 30 czerwca 2021 r., świadczenie wychowawcze zostanie
przyznane i wypłacone od miesiąca złożenia wniosku.

 

Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego są przyjmowane w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zgorzelcu:

 

Poniedziałek 8:00 – 16:00

Wtorek – czwartek 7:30 – 13: 00

 

Sporządziła: Magdalena Astramowicz

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

POMOC OSOBOM BEZDOMNYM W CZASIE ZIMY

 

Każdej zimy osoby bezdomne szukają schronienia w piwnicach, na klatkach schodowych, w opuszczonych budynkach itp. Nieodpowiednie warunki stają się najczęstszą przyczyną tragicznych w skutkach zdarzeń.

Dlatego apelujemy o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby, które mogą potrzebować pomocy.

Są to osoby samotne, starsze oraz bezdomne, które niejednokrotnie nie są w stanie zabezpieczyć swoich podstawowych potrzeb, mogą pozostawać bez opału, odpowiedniej odzieży dostosowanej do warunków atmosferycznych, a także mogą mieć utrudniony dostęp do służby medycznej. Prosimy również o zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci wychowujące się w rodzinach niezaradnych życiowo, które mogą nie posiadać odzieży adekwatnej do panujących warunków, czy odpowiedniej opieki rodziców.

Okres niskich temperatur to czas szczególnie trudny dla osób doświadczających bezdomności oraz osób wymagających szczególnej troski . Ze względu na panującą pandemię COVID-19 zima może okazać się szczególnie trudna. Pomimo to osoby w kryzysie bezdomności, samotne bądź starsze mogą liczyć na pomoc Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu.

 

Informacje można zgłaszać do:

  • Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu, ul. T. Kościuszki 70 tel. 75 77 52 667 lub gopszgorzelec@wp.pl

  • Komenda Powiatowa Policji w Zgorzelcu ul. II Armii Wojska Polskiego 12 g, tel. 75 649 42 00 lub 997

  • Bezpłatny telefon alarmowy 112

  • Pogotowie 999

Trzy placówki na terenie Zgorzelca zajmują się pomocą dla bezdomnych.

  • Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata AlbertaKoło Zgorzeleckie 59-900 Zgorzelec, ul. Henrykowska 4, tel. 75 77 17 777, e-mail: zgorzelec@tpba.pl ,

  • Jadłodajnia, prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta – Koło Zgorzeleckie, mieszcząca się na terenie Parafii Rzymskokatolickiej Św. Józefa Robotnika
    ul. Ks. Jana Kozaka 2 w Zgorzelcu

  • Stowarzyszenie MONAR - Dom dla Samotnych Matek z Dziećmi „MARKOT” w Zgorzelcu: 59-900 Zgorzelec, ul. Parkowa 3, tel. 75 77 50 164, e-mail: zgorzelec@monar.org, https://dsm.zgorzelec.pl

     

 

 

Sporządziła

Magdalena Astramowicz

__________________________________________________________________________________________________

Program „Wspieraj Seniora”

 

 

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu informuje, że Ośrodek kontynuuje edycję Programu Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Wspieraj Seniora” na I kwartał 2021 r.

Celem programu jest zapewnienie wsparcia seniorom, którzy ukończyli 70 lat i postanowili w czasie pandemii zostać w domu. Wsparcia to polega w szczególności na dostarczaniu zakupów zgodnie z wskazanym przez seniora zakresem, obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, środki higieny osobistej.

 

Seniorze! Zostań w domu. Nie lekceważ zagrożenia.

Twoje zdrowie jest najważniejsze!

Skorzystaj z infolinii 22 505 11 11.

 

Sporządziła:

Magdalena Astramowicz

_________________________________________________________________________

Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych – ankieta

 

W związku z pracami nad Strategią Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Zgorzelec do 2030 r., zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane przyszłością Gminy o wypełnienie naszej ankiety. Wasze opinie są dla nas bardzo ważne, bo to dla Państwa i dlatego z Państwem, chcemy planować naszą przyszłość.

 

Pytania, które Państwu zadamy dotyczyć będą aktualnego stanu problemów społecznych, spojrzenia w przyszłość opartego na oczekiwaniach. Prosimy o nie pomijanie pytań, a w przypadku gdy nie znajdą Państwo odpowiedzi dokładnie oddającej Państwa opinię, o zaznaczenie tej najbardziej bliskiej Państwa odczuciom. Po udzieleniu odpowiedzi na ostatnie pytanie, ankietę należy odesłać do zespołu koordynującego prace nad strategią. Badanie trwa do końca stycznia 2021r. i jest to ostateczny termin przesłania ankiety. Prosimy zatem o jak najszybsze jej wypełnienie.

Zapewniamy jednocześnie, że ankieta jest anonimowa, a wyniki będą podawane wyłącznie w formie zbiorowej.

 

 

https://wanir.edu.pl/problemy-spoleczne-w-srodowisku-lokalnym-gmina-zgorzelec/

Źródło: https://gmina.zgorzelec.pl/

Sporządziła: Magdalena Astramowicz

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Podziękowanie dla Darczyńcy

 

 

W imieniu Podopiecznych i Pracowników Ośrodka składamy serdeczne podziękowania za życzliwość i szlachetny gest, który jest wyrazem empatii i pięknej potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy.

W miesiącu grudniu 2020r. do Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu zgłosił się Darczyńca, który przekazał nowy sprzęt AGD. Pracownicy socjalni i asystent rodziny wytypowali 3 rodziny najbardziej potrzebujące ( wielodzietna, niepełna i z niepełnosprawnością intelektualną). Została przekazana lodówko-zamrażarka, kuchenka elektryczno-gazowa i kuchenka mikrofalowa. Sprzęt gospodarstwa domowego będzie służył naszym Podopiecznym poprawiając komfort życia. Dziękujemy.

 

 

Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie,

ponieważ wszelkie dobro, które dajemy,

zatacza koło i wraca do nas.

 

 

 

 

Bogumiła Hamielec Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

 

 

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Rusza rejestracja seniorów powyżej 70 lat na szczepienia przeciw COVID-19

 

 

 

W piątek 22.01.2021r. o godz. 6.00 ruszyła rejestracja seniorów powyżej 70 lat na szczepienia przeciw COVID-19. Szczepienia tych osób rozpoczną się w poniedziałek 25 stycznia 2021r.. E-skierowania dla tej grupy wystawiona są automatycznie w systemie według PESEL. Nie mają one kodu, jak inne skierowania. Ważne są przez 90 dni. Nie obowiązuje też żadna rejonizacja, co oznacza, że osoba może wybrać dowolny proponowany punkt szczepień.

Tak jak dla seniorów powyżej 80 roku życia , tak i w tym przypadku rejestracja jest taka sama.

Zapisać się na szczepienie możemy:

  • bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego,

  • w punktach szczepień,

  • zadzwonić na specjalnie uruchomioną infolinię Narodowego Programu Szczepień

    (tel. 989 lub 22 62 62 989)

  • przez Internetowe Konto Pacjenta.

 Osoby, które mają trudność z dotarciem do punktu szczepień będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu poprzez specjalnie uruchomioną infolinię dla mieszkańców naszej gminy.

Infolinia ws. transportu czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00

75 77 181 10

 

Sporządziła: Magdalena Astramowicz

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

TRANSPORT PACJENTÓW

DO PUNKTU SZCZEPIEŃ


 

Wójt Gminy Zgorzelec powołał koordynatora do spraw organizacji transportu do punktu szczepień Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury z siedzibą w Radomierzycach – Panią Małgorzatę Korelin. Koordynator będzie organizować transport na szczepienia przeciwko COVID-19 zarówno dla indywidualnego pacjenta, jak i grupy pacjentów. Przejazd obejmuje trasę od miejsca zamieszkana pacjenta do najbliższego punktu szczepień i z powrotem.


 

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00

75 77 181 10


 

Transport taki powinien być przeznaczony dla osób:

  • posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami,

  • mających trudności z dostępem do punktu szczepień np. osoby starsze bądź niesamodzielne niemające możliwości dojazdu do punktu szczepień.

    Każdy mieszkaniec gminy powinien wypełnić oświadczenie o potrzebie zapewnienia przez gminę transportu na szczepienie. Oświadczenie stanowi obligatoryjny dokument niezbędny do uruchomienia transportu w celu dojazdu do punktu szczepień oraz powrotu do domu.


 

Sporządziła: Magdalena Astramowicz

 

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Nowy okres świadczeniowy 2021/2022

Świadczenie wychowawcze „500 +”

 

 

Rozpocznie się nowy okres świadczeniowy do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.

 

Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć:

- od 1 lutego 2021 r. tylko w formie elektronicznej poprzez portal Emp@tia, 
PUE ZUS,
profil zaufany ePUAP. oraz kanał bankowości elektronicznej.

- od 1 kwietnia 2021 r. w formie papierowej (oraz elektroniczne) w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej (ul. Kościuszki 70, 59-900 Zgorzelec) lub drogą pocztową.

Złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. będzie gwarantowało, że świadczenie
wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

Jeśli osoba złoży wniosek po 30 czerwca 2021 r., świadczenie wychowawcze zostanie
przyznane i wypłacone od miesiąca złożenia wniosku.

Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego są przyjmowane:

Poniedziałek 8:00 – 16:00

Wtorek – czwartek 7:30 – 13: 00

 

Informacja o przyznaniu świadczenia zostanie wysłana do wnioskodawcy na adres email wskazany we wniosku. Ustawodawca nie przewidział przyznawania świadczeń decyzją.

Terminy wypłat przyznanego świadczenia w okresie świadczeniowym 2021/2022:

  • Złożenie wniosku do dnia 30 kwietnia 2021 r. oznacza, że przysługujące świadczenie, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 czerwca 2021 r.

  • Złożenie wniosku w okresie od dnia 01 maja 2021 r. do dnia 31 maja 2021 r. oznacza, że przysługujące świadczenie, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 lipca 2021 r.

  • Złożenie wniosku okresie od dnia 01 czerwca 2021 r. do dnia 30 czerwca 2021 r.
    oznacza, że przysługujące świadczenie, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia
    31 sierpnia 2021 r.

  • Złożenie wniosku w okresie od dnia 01 lipca 2021 r. do dnia 31 lipca 2021 r. oznacza, że przysługujące świadczenie, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia
    31 września 2021 r.

  • Złożenie wniosku w okresie od dnia 01 sierpnia 2021 r. do dnia 31 sierpnia 2021 r. oznacza, że przysługujące świadczenie zostanie wypłacone najpóźniej do dnia
    29 października 2020 r.


 

Podstawa prawna: od 01.07.2019 r. - Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (tekst jednolity Dz. U. z roku 2019 r., poz 2407 z późn. zm.).

 

Sporządził: Referent P. Habiniak

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Twoja reakcja – czyjeś życie.

Pomóżmy bezdomnym i starszym.

 

Utrzymujące się w ostatnim czasie niskie temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni poniżej zera stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia osób bezdomnych a także osób starszych, samotnych, które nie mają bliskich osób lub nie mogą liczyć na pomoc z ich strony.

W związku z tym, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej apeluje do Mieszkańców Gminy Zgorzelec o niepozostawanie obojętnym na losy innych osób, które z uwagi na niskie temperatury narażone są na niebezpieczeństwo.

Odpowiednio wczesna reakcja na potrzeby drugiego człowieka pozwoli odpowiednim służbom zareagować na czas i przyjść z pomocą.

Każdą informację o takich osobach potrzebujących pomocy należy przekazywać odpowiednim służbom i do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu.

Informacje można zgłaszać również do:

  • Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu, ul. T. Kościuszki 70 tel. 75 77 52 667 lub gopszgorzelec@wp.pl

  • Komenda Powiatowa Policji w Zgorzelcu ul. II Armii Wojska Polskiego 12 g,

tel. 75 649 42 00 lub 997


 

Sporządziła:

Magdalena Astramowicz


 

__________________________________________________________________________________________________

 

Wójt Gminy Zgorzelec informuje osoby niepełnosprawne i seniorów, którzy nie mogą samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień, że istnieje możliwość zabezpieczenia takiego dojazdu. Osoba chcąca skorzystać z dojazdu na szczepienia i posiadająca wyznaczony termin szczepień, winna skontaktować się z gminnym koordynatorem dojazdów pod numerem telefonu:

75 77 181 10

w dni robocze, w godzinach od 8:00 do 15:00

Dowożone będą tylko osoby, które mają uzasadniony problem z dojazdem i posiadają uzgodnioną godzinę i miejsce szczepienia. Osoby, które nie są samodzielne (np. niepełnosprawne) będą dowożone razem z opiekunami. Wójt zabezpiecza dowozy wg kolejności zgłoszeń i możliwości zabezpieczenia transportu.

 

Sporządziła:

Magdalena Astramowicz

_________________________________________________________________________________________________

Ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób powyżej 80 roku życia

 

O północy 15 stycznia ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. 22 stycznia zarejestrować się będą mogły również osoby powyżej 70. roku życia. Szczepienia dla tych grup rozpoczną się 25 stycznia 2021 r. Stopniowo szczepionki będą udostępniane kolejnym grupom wiekowym.

Zapisać się na szczepienie możemy:

  • bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego,

  • w punktach szczepień,

  • zadzwonić na specjalnie uruchomioną infolinię Narodowego Programu Szczepień

    (tel. 989 lub 22 62 62 989)

  • przez Internetowe Konto Pacjenta.

Już teraz można zgłosić swoją chęć zaszczepienia przez formularz online. W momencie uruchomienia rejestracji dla Twojej grupy, dostaniesz maila.

Po zarejestrowaniu się na szczepienie pacjent otrzyma e-skierowanie. Sam proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji. Co ważne, podczas umawiania się na szczepienie nie trzeba posiadać numeru e-skierowania. Wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych. System automatycznie zweryfikuje ważność e-skierowania.

Pacjent, po zgłoszeniu się do wyznaczonego punktu szczepień, zostanie zbadany przez lekarza. Specjalista przeprowadzi z pacjentem wywiad na temat stanu jego zdrowia. Pacjent wypełni

też ankietę. Szczegóły badania zostaną wpisane do dokumentacji medycznej. Jeśli lekarz uzna,

że nie ma żadnych przeciw-wskazań, to pacjent zostanie zaszczepiony. Po szczepieniu będzie musiał odczekać 15-30 minut, by upewnić się, że nie wystąpiła żadna gwałtowna reakcja organizmu.

Pacjent po dokonaniu rezerwacji otrzyma SMS o terminie i miejscu szczepienia. Zostanie wysłanie także przypomnienie o szczepieniu na dzień przed planowaną wizytą. Warto wiedzieć, że pacjent od razu umawia się na dwie wizyty, w celu przyjęcia pierwszej i drugiej dawki szczepionki. O dacie drugiego terminu przyjęcia szczepionki także za pośrednictwem SMS-a poinformuje placówka, w której wykonywane będzie szczepienie. Pacjent otrzyma zaświadczenie o szczepieniu, a informacja o przyjętej szczepionce zostanie umieszczona w e-karcie szczepień.

Sprawdź gdzie jest Twój punkt szczepień

Artur Tokarczyk NZOZ ARTMED – Żarska Wieś 53/1 – tel. 75 771 85 25

Artur Tokarczyk NZOZ ARTMED – Zgorzelec ul. Wyspiańskiego 35a – tel. 75 77 17 460

FAMILIA S.C. ALLY NOSIRU DANESI, NZOZ Pieńska, ul. Hutnicza 29 – tel. 75 778 63 44

MEDICA S.C. NZOZ – Zgorzelec, ul. Warszawska 30 – tel. 757757211 / 507187138 / 753000061

Poradnia lekarza POZ Zgorzelec – Zgorzelec, ul. Broniewskiego 27 – tel. 571 334 663

Poradnia lekarza POZ Zgorzelec – Zgorzelec, ul. Reymonta 1 – tel. 571 334 661

Poradnia lekarza POZ Zgorzelec – Zgorzelec, ul. Lubańska 11/12 – tel. 75 772 29 00

Poradnia lekarza POZ Zgorzelec – Zgorzelec, ul. Warszawska – tel. 75 775 74 34

Zakład Leczniczy „EURO-MED” NZOZ Zgorzelec, ul.Reymonta 1 – tel.75 775 84 32/75 775 79 64

Samodzielny PZOZ w Bogatyni – Bogatynia ul. Fabryczna – tel. 75 77 32 424 / 666 147 508

Poradnia lekarza POZ Zgorzelec – Zawidów, ul. Skłodowskiej – Curie 6 – tel. 571 334 628

Poradnia lekarza POZ Zgorzelec – Czerwona Woda, ul. 5 Grudnia 4 – tel.757 780 292 /757 780 292

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej:

gov.pl/szczepimysie.

 

 

 

 

Sporządziła:

Magdalena Astramowicz

 

Źródło:

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/ruszyla-rejestracja-na-szczepienia-dla-seniorow

https://gmina.zgorzelec.pl/nie-czekaj-zaszczep-sie-przeciw-covid-19/

 

________________________________________________________________________

Komunikat – praca w Sylwestra

Uprzejmie informujemy, iż Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu w dniu 31.12.2020 r. będzie czynny w godzinach 7:30 – 12:00.

Za utrudnienia przepraszamy.

 

_________________________________________________________________________

UWAGA! ODWOŁANE TERMINY SZCZEPIEŃ

 

W związku z sytuacją epidemiologiczną oraz brakiem lekarza odpowiedzialnego za wykonywanie szczepień przeciwko grypie informujemy, iż szczepienia przewidziane na dzień 30 i 31 grudnia 2020 zostały odwołane.

O kolejnym terminie szczepień poinformujemy Państwa po nowym roku.

Za zaistniałą sytuację przepraszamy.

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

W rodzinie najlepiej – wspierajmy się”

 

W dniu 22.12.2020r. pracownicy socjalni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu rozpoczęli realizację projektu socjalnego „W rodzinie najlepiej – wspierajmy się” w ramach specjalizacji zawodowej "Nowe specjalności II stopnia specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny nowe wyzwania". Projekt ma na celu poprawę relacji w rodzinie, zmniejszenie występowania konfliktów rodzinnych poprzez prowadzenie mediacji socjalnej.

 Zostało wytypowanych 20 dzieci z rodzin objętych projektem socjalnym.
Dzieci otrzymały paczki świąteczne ufundowane przez sponsorów: Ochotniczą Straż Pożarną w Trójcy i Komendę Powiatową Policji w Zgorzelcu.

Pracownicy socjalni wraz z dziećmi bardzo dziękują za przekazane słodycze i gadżety.
Dzieci z radością przyjęły prezenty i obiecały, że będą pomagać rodzicom w domu.

 

  

  

Sporządziły:

Specjalista Pracy Socjalnej Edyta Radziszewska

Specjalista Pracy Socjalnej mgr Justyna Swacha-Furmaniak

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nowe zasady bezpieczeństwa –

- od 28 grudnia do 17 stycznia


 

Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Zamknięte będą między innymi hotele, stoki narciarskie, a w sylwestra wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się.


 

Nowe obostrzenia od 28 grudnia do 17 stycznia:

1. zamknięte hotele również na ruch służbowy, hotele dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków, pacjentów, szpitali specjalistycznych, ośrodków COS,

wyjątkiem są również hotele pracownicze,

2. zamknięte stoki narciarskie,

3. zamknięte galerie handlowe z wyjątkiem sklepów spożywczych, sklepów z książkami i prasą, drogerii, aptek, a także wolnostojących wielkopowierzchniowych sklepów meblowych,

4. ograniczanie w przemieszczaniu się od godz. 19.00 31 grudnia do godz. 6.00 1 stycznia,

5. dla wszystkich osób, które będą przyjeżdżały do Polski transportem zorganizowanym, będzie obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny,

6. infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego.


 

Przedłużone dotychczasowe zasady i ograniczenia:

1. zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie),

2. ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50 procent liczby miejsc siedzących, albo 30 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe

co najmniej 50 procent miejsc siedzących niezajętych,

3. ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego - max. jedna osoba na 15 metrów kwadratowych,

4. udział w zgromadzeniach - max. pięć osób,

5. zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji,

6. zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki,

7. ograniczenie w sklepach – max. jedna osoba na 15 metrów kwadratowych,

8. godziny dla seniorów - od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00,

9. zamknięte restauracje, posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.

 

 

https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polsce-kwarantanna-narodowa-i-nowe-obostrzenia-od-28-grudnia-lista-4779552

 

Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

Bogumiła Hamielec

Sporządziła: Magdalena Astramowicz

____________________________________________________________________________

II tura bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla osób w wieku 65+

W poradni przy szpitalu 30 i 31 grudnia br odbędzie się II tura szczepień przeciw grypie dla mieszkańców gminy w wieku 65+. Dla osób po 65 roku życia szczepienia są bezpłatne – w całości finansowane z gminnego budżetu.

30.12.2020 r. – od godz. 15:00 do 17:30

31.12.2020 r. – od godz. 8:00 do 12:00

O kolejnych turach szczepień będziemy informować.

 

 

_________________________________________________________________________

24 grudnia (wigilia) będzie dniem wolnym dla pracowników urzędu, za święto przypadające w sobotę 26 grudnia 2020r.

W związku z powyższym Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu

będzie nieczynny.

 

________________________________________________________________________

Bezpłatne szczepionki przeciw grypie dla osób w wieku 65+

Wójt Gminy Zgorzelec informuje, iż 3 grudnia br. (czwartek) od godziny 11:00 do godz. 15:00 w POZ przy szpitalu w nowo wybudowanym budynku po lewej stronie od szpitala – odbędzie się 1 tura szczepień p/grypie dla mieszkańców Gminy Zgorzelec w wieku 65+. Dla osób po 65 roku życia szczepienia są bezpłatne – w całości finansowane z gminnego budżetu.

 

________________________________________________________________________

 

"Nie bądź obojętny - zareaguj" - przygotowanie do sezonu zimowego

 

Okres zimowy to czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na konieczność wsparcia osób najbardziej potrzebujących pomocy, w szczególności osób bezdomnych, starszych, samotnych, ubogich, niepełnosprawnych, które nie mają zagwarantowanej opieki rodzinnej lub ze strony społeczności lokalnej. Spadek temperatur może powodować wychłodzenie organizmu, które zagraża zdrowiu i życiu człowieka, a w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci.

Podmioty odpowiedzialne za wsparcie osób potrzebujących w okresie zimowym monitorują środowiska i miejsca zamieszkania osób szczególnie narażonych na niekorzystne warunki pogodowe.
Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu podejmują w tym zakresie ścisłą współpracę z dzielnicowym KPP Policji w Zgorzelcu.

Przypominamy, że GOPS, szczególnie w okresie zimowym, oferuje wsparcie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, z niskimi dochodami (na podstawie ustawy o pomocy społecznej). Jest to m.in. wsparcie na zakup opału, dopłatę do mediów, zakup odpowiedniej odzieży i żywności. Udzielenie pomocy poprzedzone jest przeprowadzeniem rodzinnego wywiadu środowiskowego i zgromadzeniem odpowiedniej dokumentacji. Do pomocy uprawnione są osoby, których miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 528 zł, a dla osób samotnie gospodarujących jest to kwota 701 zł.

 

Apelujemy do mieszkańców naszej Gminy, aby nie pozostawać obojętnym na potrzeby osób znajdujących się w najbliższym otoczeniu.
Pamiętajmy, że każda Państwa reakcja i informacja przekazana natychmiast może przyczynić się do udzielenia pomocy człowiekowi w potrzebie, a w sytuacjach kryzysowych może nawet uratować czyjeś życie!

Wspólnie zadbajmy o dobro i bezpieczeństwo mieszkańców naszej Gminy!


 

Informacje można zgłaszać do:

  • Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu, ul. T. Kościuszki 70 tel. 75 77 52 667 lub gopszgorzelec@wp.pl

  • Komenda Powiatowa Policji w Zgorzelcu ul. II Armii Wojska Polskiego 12 g, tel. 75 649 42 00 lub 997

  • Bezpłatny telefon alarmowy 112

  • Pogotowie 999

 

 

 

 

Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

Bogumiła Hamielec

 

_________________________________________________________________________

Pomoc dla osób z niepełnosprawnościami zarażonych koronawirusem

 

Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek Dolnego Śląska wyszedł z inicjatywą wsparcia osób z niepełnosprawnościami, które są zarażone koronawirusem, przez co nie mogą liczyć na pomoc asystentów czy rodziny.

Samorząd województwa podejmuje szereg działań mających na celu walkę z COVID-19 oraz pomoc osobom bezpośrednio dotkniętym wirusem. Takie wsparcie kierujemy również do osób z niepełnosprawnościami, ich najbliższych czy opiekunów. Osoby z niepełnosprawnościami w czasach pandemii potrzebują szczególnej uwagi oraz pomocy.


 

I tak Fundacja Wodna Służba Ratownicza zaangażowała się w świadczenie usług wspierających, które mają na celu wspomaganie niezależnego życia osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, w szczególności usług asystencji osobistej. Wsparcie obejmuje teren całego województwa dolnośląskiego i dotyczy osób z niepełnosprawnościami z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 lub osób z niepełnosprawnościami, których opiekunowie są dodatni i nie są w stanie sprawować nad nimi opieki. W związku z powyższym zwracam się do Państwa z prośbą o rozpropagowanie informacji o powyższych działaniach wśród środowiska osób z niepełnosprawnościami. Chcielibyśmy, aby świadczone usługi docierały do szerokiego kręgu osób i do wszystkich subregionów naszego województwa.


 

W momencie, gdy pozyskacie Państwo wiedzę o osobach z niepełnosprawnościami dotkniętych problemem covidu opisanym jak wyżej, które potrzebują wsparcia w codziennych czynnościach, proszę o przekazanie takiej informacji do Pani Amelii Dymarek – Koordynatora ds. dostępności UMWD, telefon: 517 254 921. Liczę na Państwa zaangażowanie i dziękuję za pomoc.

 

Źródło: http://www.umwd.dolnyslask.pl/niepelnosprawni/aktualnosci/artykul/pomoc-dla-osob-z-niepelnosprawnosciami-zarazonych-koronawirusem/

_________________________________________________________________________

Zima na drogach – gdzie dzwonić?

 

Rozstrzygnięto przetarg na realizację prac polegających na zimowym utrzymaniu dróg gminnych publicznych oraz wewnętrznych stanowiących własność Gminy Zgorzelec. Zimowym utrzymaniem objętych będzie około 70 km dróg gminnych publicznych i wewnętrznych, na których wykonano nowe nawierzchnie asfaltowe.

W ramach umowy zapewniony będzie całodobowy dyżur, który pozwoli na podejmowanie szybkich działań zmierzających do usuwania zalegającego śniegu oraz gołoledzi.

Za zimowe utrzymanie dróg gminnych na terenie Gminy Zgorzelec odpowiadać będzie konsorcjum firm:

Lider – Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „PAULINKA” Leokadia Droszcz, Partner – Firma Produkcyjno-Usługowo-Handlowa „ELEKTROBUD” Justyna Droszcz, Partner – Firma Produkcyjno Usługowo-Handlowa „ROBERTO”, tel. 510 101 752.

Wszelkie interwencje i uwagi w sprawie odśnieżania należy zgłaszać bezpośrednio do wyżej wymienionego konsorcjum firm pod podanym numerem telefonu. Nadzór nad realizacją zadania pełni Wydział Inwestycji i Drogownictwa Gminy Zgorzelec, tel. 75 77 214 48.

Natomiast za utrzymanie dróg powiatowych – zarządca dróg – Zarząd Powiatu Zgorzeleckiego jest w trakcie wyłaniania wykonawcy. Nadzór nad realizacją zadania pełni Wydział Inwestycji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu, tel. 75 77 50 182.

Drogi wojewódzkie na terenie gminy Zgorzelec utrzymywane są w ramach zawartych porozumień z powiatami i tak:
Zarząd Dróg Powiatowych w Lubaniu – droga wojewódzka nr 352, 357 i 355 – Kierownik Służby Drogowej: tel. 756 463 750.
Zarząd Dróg Powiatowych w Bolesławcu droga wojewódzka nr 351 – Kierownik Służby Drogowej: tel. 756 446 935
Wszelkie interwencje na drogach krajowych na terenie gminy należy zgłaszać do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad O/ Wrocław Rejon w Lubaniu pod nr telefonu 75 72 220 41.

_________________________________________________________________________

Dzień Pracownika Socjalnego

 

21 listopada 2020 roku po raz 30-ty, obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego.

 

"Codziennie stoją na pierwszej linii frontu w walce z wykluczeniem społecznym i ubóstwem, a w ostatnich miesiącach także z negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa. Działając z empatią czynią życie innych osób lepszym"– podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

 

 


Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego życzę siły, wytrwałości i energii do niesienia pomocy, aby stała się dla Was prawdziwym spełnieniem, jeszcze więcej odwagi w codziennych trudnych zmaganiach, poczucia bezpieczeństwa i uznania dla zawodu oraz wielu sukcesów i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

 

Życzą pracownicy oraz Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

Bogumiła Hamielec

 

_______________________________________________________________________

Informacja dla osób biorących udział w Loterii Powszechnego Spisu Rolnego 2020

Przypominamy wszystkim chętnym aby wziąć udział w losowaniu nagród w Loterii Powszechnego Spisu Rolnego 2020 należy zarejestrować kod otrzymany w czasie trwania akcji (1.10.2020 – 22.11.2020) na stronie loterii: https://loteria.spisrolny.gov.pl/ .
Ostatnie losowanie nagród już 23 listopada o godzinie 11.00.

Zachęcamy Państwa do udziału w konkursach! Atrakcyjne nagrody czekają!

 

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Spis Rolny 2020. Ważna informacja dla Rolników!

 

 

Tegoroczny Spis Rolny zbliża się do końca, który zaplanowany jest na 30 listopada 2020 r.

To już ostatnie dni dla tych z Producentów Rolnych, którzy nie spisali się dotychczas.

Obowiązku tego można dokonać poprzez stronę spisrolny.gov.pl oraz pod numerem infolinii

+48 22 2799999.

Od 9 listopada br. została wprowadzona ważna zmiana dla osób, które spisują się samodzielnie przez Internet, tj. dokonują samospisu - został skrócony czas na wypełnienie formularza z 14 dni do 5 dni.

Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

Bogumiła Hamielec

Sporządziła: Magdalena Astramowicz

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Saksonia zawiesiła mały ruch graniczny

 

 

Dnia 16.11.2020 w poniedziałek Saksonia zawiesiła mały ruch przygraniczny.

Do tej pory mogliśmy przekroczyć granice z naszym niemieckim sąsiadem na 24 godziny bez podania konkretnego powodu.

Jak ogłosiło w Dreźnie krajowe ministerstwo spraw socjalnych, obecnie jedynie z powodów zawodowych, społecznych lub medycznych będzie można bez obowiązku kwarantanny przyjeżdżać z zagranicznego regionu zagrożonego Saksonii na maksymalnie 12 godzin.
Wyjazdy na zakupy, prywatne uczestnictwo w imprezach kulturalnych, wydarzenia sportowe czy zatankowanie samochodu nie są już powodem, dla którego będziemy mogli przekroczyć granice.

Decyzja ma związek z dalszym szerzeniem się pandemii koronawirusa.

Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

Bogumiła Hamielec

Sporządziła: Magdalena Astramowicz

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu informuje, że dnia 30 listopada 2020r. upływa termin składania wniosków o świadczenie

„Dobry Start”.

Jeszcze tylko dwa tygodnie rodzice uczących się dzieci mogą składać wnioski o przyznanie świadczenia „Dobry Start”.

Tym, którzy do tej pory nie skorzystali ze wsparcia przypominamy o złożeniu wniosku.

 

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Uwaga!

Informujemy iż nastąpiła zmiana nr konta bankowego:

 

Rachunek bieżący Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu:


Bank Millenium S. A.

51 1160 2202 0000 0004 7783 3429

________________________________________________________________________________________

 

W związku ze znacznym wzrostem zachorowań na wirusa SARS Cov-2 na terenie Powiatu Zgorzeleckiego oraz w trosce o Państwa zdrowie informujemy, że

od dnia 5 listopada 2020 r. do odwołania:

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W ZGORZELCU

Przyjmuje interesantów po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się z pracownikiem

pod nr telefonu:

75 77 526 67

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Program „Wspieraj Seniora”

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu przystąpił do realizacji Programu Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej „Wspieraj Seniora”.

 

Celem programu jest zapewnienie wsparcia seniorom, którzy ukończyli 70 lat i postanowili w czasie pandemii zostać w domu. Seniorzy mają możliwość skorzystania z pomocy w dostarczeniu niezbędnych produktów do domu. Będą to artykuły żywnościowe jak i środki higieny osobistej. Zakres usług jest ograniczony, nie można skorzystać z np. sprzątnięcia mieszkania gdyż te usługi na rzecz starszej osoby są ograniczone tzw. dystansem sanitarnym.

Program adresowany jest do:

  • osób w wieku 70 lat i więcej, które pozostaną w domu w związku z zagrożeniem zakażeniem Covid-19,

  • z programu mogą również korzystać osoby poniżej 70 roku życia ale tylko w szczególnych przypadkach. Do takich przypadków można zaliczyć osoby, które nie mają możliwości zapewnienia sobie niezbędnych potrzeb wynikających ze stanu zdrowia oraz sytuacji rodzinnej.

Ocena i decyzja o udzielenie wsparcia należy do ośrodka pomocy społecznej. Z programu nie mogą korzystać osoby, które już otrzymują wsparcie w ramach usług opiekuńczych. Sposób rozliczania ustala ośrodek pomocy społecznej, podczas pierwszego kontaktu
z seniorem.

Numer infolinii:

22 505 11 11

To infolinia, która przekieruje potrzeby do najbliższego ośrodka pomocy społecznej w okolicy. Ośrodek pomocy społecznej będzie w kontakcie z osobą starszą, która zgłosiła się o pomoc i ustali, kto i w jakiej formie będzie mógł tej osobie pomóc.

 

 

Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

Bogumiła Hamielec

 

Sporządziła: Magdalena Astramowicz

____________________________________________________________________________________________________

 

Dział Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu przypomina o konieczności składania wniosków na nowy okres świadczeniowy 2020/2021:

 

ŚWIADCZENIA RODZINNE

- wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego na okres zasiłkowy 2020/2021, który rozpoczyna się od 1 listopada 2020 roku i trwa do 31 października 2021 roku.

Realizacja wniosków złożonych w okresie od 1 listopada 2020 r. do 31 grudnia 2020 r., w tym: ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczenia nastąpi
do ostatniego dnia lutego następnego roku

Nie złożenie wniosku do 30 listopada 2020 roku będzie skutkowało brakiem uprawnień do ww. świadczeń od 1 listopada 2020 r.

 

 

ŚWIADCZENIA Z FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO

- wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okres świadczeniowy 2020/2021, który rozpoczyna się od 1 października 2020 roku i trwa do 30 września 2021 roku

Realizacja wniosków złożonych w okresie od 1 października 2020 r. do 31 października 2020 r., w tym: ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczenia nastąpi
do dnia 31 grudnia danego roku.

Realizacja wniosków złożonych w okresie od 1 listopada 2020 r. do 30 listopada 2020 r., w tym: ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczenia nastąpi
do dnia 31 stycznia następnego roku.

Realizacja wniosków złożonych w okresie od 1 grudnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r., w tym: ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczenia nastąpi
do ostatniego dnia lutego następnego roku.

 

Nie złożenie wniosku do 31 października 2020 roku będzie skutkowało brakiem uprawnień do ww. świadczeń od 1 października 2020 r.

Przyjmowanie wniosków:

Dział Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych pok. nr 3:

- Samodzielny Referent Klaudia Obiegała-Przysło

- Starszy Administrator mgr Iwona Antoniszyn


 

Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

Bogumiła Hamielec

________________________________________________________________________________________________

Program „ CZYSTE POWIETRZE”

 

W związku z przystąpieniem Gminy Zgorzelec do programu „Czyste powietrze” z upoważnienia Wójta gminy Zgorzelec jednostką upoważnioną do wydawania zaświadczeń o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu.

Druki o wydanie zaświadczenia można pobrać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zgorzelcu.

Wnioski o wydawanie zaświadczenia o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego można składać bezpośrednio w Ośrodku Pomocy w Zgorzelcu ul. T. Kościuszki 70.

 

 

Informacje na temat Programu udziela ogólnopolska infolinia „Czyste Powietrze”

22 340 40 80

Konsultanci, obsługujący infolinię, będą udzielać informacji o programie oraz wyjaśniać jego szczegóły, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 – 16:00.

 

 

Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

Bogumiła Hamielec

 

Sporządziła: Magdalena Astramowicz

 

 

 

 

________________________________________________________________________________________________

Nowy program dedykowany dla osób powyżej 70 roku życia

„Wspieraj Seniora”


 

Seniorze! Zostań w domu. Nie lekceważ zagrożenia.

Twoje zdrowie jest najważniejsze!

Skorzystaj z infolinii 22 505 11 11.

 

To infolinia, która przekieruje Twoje potrzeby do najbliższego ośrodka pomocy społecznej w Twojej okolicy. Ośrodek pomocy społecznej będzie z Tobą w kontakcie i ustali, kto i jakiej formie będzie mógł Ci pomóc.

Program zakłada dostarczenie niezbędnych produktów do Twojego domu. Mogą to być dostarczone artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, środki higieny osobistej. Możesz również poprosić o pomoc np. w sprawach urzędowych (jeżeli ich zakres nie wymaga Twoich upoważnień lub udostępnienia danych wrażliwych), wyprowadzenie psa, itp. Zakres usług na rzecz osoby starszej jest ograniczony tzw. dystansem sanitarnym (np. nie możesz poprosić o usługę sprzątnięcia mieszkania).

Program jest dla osób powyżej 70 roku życia, które zdecydowały się na pozostanie w domu, dla własnego bezpieczeństwa w czasie pandemii. W szczególnych przypadkach, pomoc może być udzielona osobie poniżej 70 roku życia.

Szczególne sytuacje oznaczają brak możliwości zapewnienia niezbędnych potrzeb wynikających ze stanu zdrowia oraz sytuacji rodzinnej i społecznej osoby.

Ocena takiej stanu sytuacji i decyzja o udzieleniu wsparcia należy do realizatora programu, czyli od decyzji ośrodka pomocy społecznej. Z programu nie mogą korzystać osoby, które już otrzymują wsparcie w ramach usług opiekuńczych, czy specjalistycznych usług opiekuńczych. Udzielenie pomocy w ramach programu nie zależy od kryterium dochodowego.

Koszty zakupów pokrywa senior.

KROK 1. Zadzwoń na infolinię 22 505 11 11

  • Zgłoś podczas rozmowy, że zdecydowałeś się zostać w domu. Zapisz datę i godzinę kiedy dzwoniłeś.

  • Infolinia działa od poniedziałku do niedzieli w godzinach 08:00-21:00

  • Osoba przyjmująca zgłoszenie przekazuje Twoją prośbę o pomoc do ośrodka pomocy społecznej w danej gminie przez system  Centralnej Aplikacji Statystycznej

KROK 2.

  • Pracownik ośrodka pomocy społecznej kontaktuje się z Tobą telefonicznie. W celu weryfikacji podaje datę i godzinę kiedy dzwoniłeś na infolinię. Następnie zweryfikuje zgłoszenie i ustali w jaki sposób można Ci pomóc. Poda imię i nazwisko osoby, która do Ciebie przyjdzie oraz datę.

  • Podczas rozmowy telefonicznej, pamiętaj o zapisaniu numeru do ośrodka pomocy społecznej oraz danych osoby, która do Ciebie przyjdzie.


 

KROK 3.

  • Przychodzi do Ciebie osoba, którą OPS wyznaczył do pomocy. W celu weryfikacji poda imię i nazwisko. W przypadku pomocy w formie zrobienia zakupów senior przekazuje pieniądze przed dokonaniem zakupów. Zasady i sposób rozliczania ustala indywidualnie ośrodek pomocy społecznej, podczas pierwszego kontaktu z Tobą.

  • Pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa: noś maseczkę, zachowuj dystans, w miarę możliwości używaj rękawiczek jednorazowych.

KROK 4.

  • Odbierasz zakupy od osoby, która Ci pomaga z zachowaniem zasad bezpieczeństwa: noś maseczkę, zachowuj dystans, w miarę możliwości używaj rękawiczek jednorazowych.


 

Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

Bogumiła Hamielec

 

Sporządziła: Joanna Bieniek

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Nowe obostrzenia wjazdu do Niemiec

 

Od soboty, 24.10.2020 r. godz. 0:00 cała Polska jest uznawana w Niemczech za obszar podwyższonego ryzyka.

 

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

 

W graniczącej z powiatem zgorzeleckim Saksonii, nie zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia. Polscy obywatele udający się do Saksonii, których pobyt nie przekracza 24. godzin, oraz Niemcy, których pobyt do Polski nie przekraczają 48. godzin jest możliwy bez konieczności wykonania testu w kierunku zarażenia koronawirusem i bez ryzyka skierowania na kwarantannę graniczną. Póki co, nie ma również mowy o zamknięciu granic dla turystów oraz pracowników transgranicznych.

 

 

Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

Bogumiła Hamielec

 

Sporządziła: Magdalena Astramowicz

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Ograniczenia w obsłudze interesantów

w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej

Na terenie GOPS obowiązuje bezwzględny nakaz zasłaniania ust i nosa. Osoby z temperaturą ciała 38°C i większą nie będą wpuszczane do Ośrodka. To samo dotyczy osób nie posiadających osłony ust i nosa. Zachęcamy do skorzystania z kontaktu telefonicznego lub mailowego w celu omówienia danej sprawy bądź ewentualnego umówienia się na konkretny dzień i godzinę. W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej może przebywać tylko jeden interesant.


 

Telefony kontaktowe: 757752667

adres emeil: gopszgorzelec@wp.pl


 

Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu

Bogumiła Hamielec

 

Sporządziła: Magdalena Astramowicz

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

Nabór uczestników do projektu pn. "Gmina Zgorzelec Wspiera Seniorów "

Nabór uczestników do projektu pn. „Gmina Zgorzelec wspiera Seniorów!”, w ramach dwóch Klubów Seniora, które będą mieściły się w dwóch świetlicach wiejskich:  w Tylicach i w Gozdaninie.

Jeżeli jesteś osobą w wieku 60+ nieaktywną zawodowo, jesteś mieszkańcem Gminy Zgorzelec, pragniesz żyć w sposób twórczy i aktywny, chcesz pomóc sobie lub innym,    zostań uczestnikiem Klubu Seniora „SENIOR +” w Tylicach lub Gozdaninie   – placówki wsparcia dziennego, posiadającą infrastrukturę pozwalającą na aktywne spędzanie  wolnego czasu, a także zaktywizowanie i zaangażowanie seniorów w działania samopomocowe na rzecz środowiska lokalnego.

  1. Kluby  „Senior +”  zapewniać będą 8-godzinną ofertę usług w dniach od poniedziałku do piątku.
  2. Podstawowy zakres usług świadczonych przez Kluby Seniora „Senior +” to:
  3. aktywizacja, w tym oferta prozdrowotna obejmująca usługi w zakresie aktywności ruchowej;
  4. realizacja potrzeb Uczestników w aspekcie kulturalnym, rekreacyjnym i towarzyskim. 
  5. Korzystanie ze świadczeń Klubu  „Senior+” w ramach projektu jest całkowicie bezpłatny.

Termin  otwarcia KLUBU SENIORA „SENIOR +”  w Gozdaninie planowany jest na dzień 01 września 2020 r.

Klub Seniora  przeznaczony jest dla 20 osób.


 Termin otwarcia KLUBU SENIORA „SENIOR +”  w Tylicach planowanym jest na dzień 01 września 2020 r. 

Klub Seniora  przeznaczony jest 20 dla osób.


Wniosek o skierowanie do Klubu Seniora “Senior+” można pobrać:

  • ze strony www.gminazgorzelec.pl i w Biurze Obsługi Klienta, ul. T. Kościuszki 70, 
  • ze strony www.gopszgorzelec.pl oraz w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej  w Zgorzelcu, ul. T. Kościuszki 70 
    w godzinach pracy Ośrodka.

Wnioski należy składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zgorzelcu, ul. T. Kościuszki 70
od  poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00.

Proces rekrutacji prowadzony jest w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „Bystry Strumień”  od 13 lipca 2020 r. do dnia 31 sierpnia 2020 r. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 75 77 52 667

 


Bon Turystyczny

Polski Bon Turystyczny jest narzędziem, który ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin, osłabionej przez skutki pandemii COVID-19. Dopłata do wypoczynku  pośrednio pomoże osłabionej branży turystycznej. To nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności .

Najważniejsze informacje :

  • Polski Bon Turystyczny ma formę elektronicznego bonu, ważnego do końca marca 2022 r.

  • Bon można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

  • Bon  przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Bony przysługują niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500 Plus.

Katalog bazy turystycznej, która pozwala na skorzystanie z bonu, jest dostępny na stronie https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow. Przygotowanie listy koordynuje Polska Organizacja Turystyczna: https://www.pot.gov.pl/pl

Jak składam wniosek?

Bon otrzymasz po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+.

System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Źródło : Ministerstwo Rozwoju

Sporządziła : Marta Kiełbus


UWAGA !

Uprzejmie informujemy,
że dnia 14.08.2020 r. (piątek)
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu
będzie nieczynny.

 

 

Za utrudnienia przepraszmy.

 


Informujemy o możliwości składania od 1 sierpnia 2020 r. wniosków w formie papierowej w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu o przyznanie :

  • świadczeń rodzinnych, na okres zasiłkowy2020/2021,

  • funduszu alimentacyjnego, na okres świadczeniowy 2020/2021,

  • wyprawki dla uczniów w ramach programu „ Dobry Start” (300+).

Dział Świadczeń Rodzinnych w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zgorzelcu pokój nr 1 i pokój nr 3 będzie przyjmować interesantów w następujących dniach i godzinach:

  1. Poniedziałek od godz. 8.00 do godz. 16.00

  2. Wtorek – Czwartek od godz. 7.30 do godz. 13.00

  3. Piątki dla interesantów są nieczynne.

Piątki są dniami wyłączonymi z bezpośredniej obsługi wnioskodawców ze względu ma potrzebę weryfikacji wniosków i sporządzanie niezbędnej dokumentacji w tym decyzji administracyjnych.

Sporządziła :

Marta Kiełbus

 

 


 

Kolonie letnie 2020

 

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu informuje , że Kuratorium Oświaty we Wrocławiu przyznało 10 miejsc na wyjazd kolonijny dla dzieci z terenu naszej Gminy. Kolonia trwała od 02.07.2020r. do 15.07.2020r. w miejscowości Karpacz w Ośrodku Wypoczynkowym „ADMIRAŁ” . Uczestnikami koloni były dzieci i młodzież, które ukończyły 7 rok życia, a nie przekroczyły 15 lat. Każdy uczestnik wypoczynku posiadał maseczki jednorazowe oraz płyn antybakteryjny. Wszyscy wrócili zdrowi i zadowoleni. Przeżyli niesamowite przygody, które zostaną na długo w pamięci.

Kierownik            

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu           

Bogumiła Hamielec      

Sporządziła :

Marta Kiełbus

 


 

Trwa nabór uczestników do projektu pn. " Gmina Zgorzelec wspiera Seniorów !"

 

Nabór uczestników do projektu pn. „Gmina Zgorzelec wspiera Seniorów!”, w ramach dwóch Klubów Seniora, które będą mieściły się w dwóch świetlicach wiejskich:  w Tylicach i w Gozdaninie.

Jeżeli jesteś osobą w wieku 60+ nieaktywną zawodowo, jesteś mieszkańcem Gminy Zgorzelec, pragniesz żyć w sposób twórczy i aktywny, chcesz pomóc sobie lub innym,    zostań uczestnikiem Klubu Seniora „SENIOR +” w Tylicach lub Gozdaninie   – placówki wsparcia dziennego, posiadającą infrastrukturę pozwalającą na aktywne spędzanie  wolnego czasu, a także zaktywizowanie i zaangażowanie seniorów w działania samopomocowe na rzecz środowiska lokalnego.

  1. Kluby  „Senior +”  zapewniać będą 8-godzinną ofertę usług w dniach od poniedziałku do piątku.
  2. Podstawowy zakres usług świadczonych przez Kluby Seniora „Senior +” to:
  3. aktywizacja, w tym oferta prozdrowotna obejmująca usługi w zakresie aktywności ruchowej;
  4. realizacja potrzeb Uczestników w aspekcie kulturalnym, rekreacyjnym i towarzyskim. 
  5. Korzystanie ze świadczeń Klubu  „Senior+” w ramach projektu jest całkowicie bezpłatny.

Termin  otwarcia KLUBU SENIORA „SENIOR +”  w Gozdaninie planowany jest na dzień 01 września 2020 r.

Klub Seniora  przeznaczony jest dla 20 osób.


 Termin otwarcia KLUBU SENIORA „SENIOR +”  w Tylicach planowanym jest na dzień 01 września 2020 r. 

Klub Seniora  przeznaczony jest 20 dla osób.


Wniosek o skierowanie do Klubu Seniora “Senior+” można pobrać:

  • ze strony www.gminazgorzelec.pl i w Biurze Obsługi Klienta, ul. T. Kościuszki 70, 
  • ze strony www.gopszgorzelec.pl oraz w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej  w Zgorzelcu, ul. T. Kościuszki 70 
    w godzinach pracy Ośrodka.

Wnioski należy składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zgorzelcu, ul. T. Kościuszki 70
od  poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00.

Proces rekrutacji prowadzony jest w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „Bystry Strumień”  od 13 lipca 2020 r. do dnia 20 sierpnia 2020 r. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 75 77 52 667

 

 


Dyżury Zespołu Interdyscyplinarnego i wspierania rodziny

 

Zespół Interdyscyplinarny ds. Przemocy w Rodzinie działający przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej prowadzi dyżury w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach 10,00-14,00.

 

ul. Tadeusza Kościuszki 70

59-900 Zgorzelec

Tel. 75 77 52 667

email: gminnyZI@wp.pl

gopszgorzelec@wp.pl


 

Porad i konsultacji bezpłatnie udzielają:

Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego – Bogumiła Hamielec

Pracownicy socjalni – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu

Prawnik i psychoterapeuta,


 

Zapewniamy:

  • pomoc,

  • poczucie zaufania,

  • wsparcie,

  • anonimowość,

Zakres usług świadczonych:

  • poradnictwo dla ofiar przemocy domowej,

  • przekazywanie informacji na temat różnych form pomocy,

  • poradnictwo prawne po uprzednim umówieniu się telefonicznym,

  • prowadzenie porad i konsultacji indywidualnych dla osób dotkniętych przemocą,

  • pomoc w załatwianiu spraw urzędowych i innych spraw bytowych,

  • występowanie o pomoc materialną,

  • zabezpieczenie miejsca noclegowego (w zależności od sytuacji, w jakiej znajduje się ofiara).

  • rozmowy motywujące do leczenia z osobami uzależnionymi,

  • współpraca z osobami i instytucjami działającymi na rzecz zapobiegania i skutkami przemocy domowej.


 

Zadaniem dyżurujących pracowników jest:

  • wstępna diagnoza i ocena sytuacji rodzinnej,

  • udzielanie konsultacji i porad prawnych oraz socjalnych,

  • motywowanie do podjęcia leczenia oraz kierowanie do specjalistycznych placówek,

  • inicjowanie interwencji w przypadku diagnozy przemocy domowej,

  • udostępnianie materiałów edukacyjnych i informacyjnych,

  • prowadzenie informacji telefonicznej,

  • prowadzenie działalności informacyjno-konsultacyjnej dotyczącej spraw związanych z rozwiązywaniem problemów uzależnień i przeciwdziałania przemocy, prowadzonej wśród mieszkańców gminy Zgorzelec.


 

Celem prowadzonych dyżurów jest przede wszystkim:

  • zwiększenie wiedzy i umiejętności mieszkańców gminy Zgorzelec w obszarze rozwiązywania problemów związanych z przemocą w rodzinie.

  • zwiększenie dostępu do informacji w zakresie działalności Zespołu Interdyscyplinarnego działającego przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej.

  • zmniejszenie poziomu bezradności osób dotkniętych przemocą domową będącymi mieszkańcami gminy Zgorzelec.

Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społeczne

w Zgorzelcu

Bogumiła Hamielec

 

 


 

Świadczenia Rodzinne i Fundusz Alimentacyjny

 

kiedy złożyć wniosek na okres zasiłkowy/świadczeniowy 2020/2021?

 

Wnioski wraz z wymaganą dokumentacją o ustalenie prawa do:

- zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami oraz

- specjalnego zasiłku opiekuńczego,

- funduszu alimentacyjnego,

można składać zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej.

 

W wersji elektronicznej w/w  wnioski wraz z wymaganą dokumentacją można składać od 1 lipca 2020 r. za pośrednictwem:

  • ministerialnego Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia

  • ePUAP (epuap.gov.pl)

 

Świadczenia rodzinne będą przyznawane na nowy okres zasiłkowy tj. 2020/2021, który potrwa od 1 listopada 2020 r. do 31 października 2021 r.

Świadczenia alimentacyjne będą przyznawane na nowy okres świadczeniowy tj. 2020/2021, który potrwa od 1 października 2020 r. do 30 września 2021 r.

W wersji papierowej w/w wnioski wraz z wymaganą dokumentacją przyjmowane będą  od 1 sierpnia 2020 r.

 

Wnioski przyjmowane będą w siedzibie:

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

ul. Kościuszki 70, 59-900 Zgorzelec

w następujących dniach i godzinach :

poniedziałek: od godz. 8:00 do godz. 16:00

wtorek, środa, czwartek: od godz. 7:30 do godz. 13:00

piątek: jest nieczynny dla interesantów


 

Sporządziła: Starszy Administrator I. Antoniszyn

 


 

Przypominamy – w tym roku nie trzeba składać kolejnego wniosku o przyznanie świadczenia wychowawczego w ramach programu „Rodzina 500+”.

 

W oparciu o wnioski składane w ubiegłym roku, czyli od 1 lipca 2019 r., świadczenia zostały przyznane aż do 31 maja 2021 r.

Z kolei osoby, które nie pobierają jeszcze świadczenia wychowawczego, bo np. dziecko dopiero się urodziło, w każdej chwili mogą przystąpić do programu składając odpowiedni wniosek np. za pośrednictwem portalu Emp@tia, Platformy Usług Elektronicznych ZUS czy bankowości elektronicznej w pokoju nr 1 w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zgorzelcu.

Sporządziła :

Marta Kiełbus

 


 

"Dobry Start" dla ucznia

 

300 złotych – tyle wynosi świadczenie „Dobry Start” dla każdego uczącego się dziecka. Świadczenie "Dobry Start" przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24 roku życia.

Kiedy złożyć wniosek?

  • od 1 lipca 2020 r. drogą elektroniczną (poprzez portale takie jak: Emp@tia, ePUAP, ZUS PUE, czy bankowość elektroniczna )

  • od 1 sierpnia 2020 r. w wersji papierowej, wnioski do pobrania w GOPS w Zgorzelcu.

 Ważne! Wniosek należy złożyć do 30 listopada.

Programem nie są objęte dzieci uczęszczające do „zerówki” oraz studenci.

Warunkiem otrzymania świadczenia dobry start z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021, jest wskazanie przez rodzica we wniosku szkoły, do której dziecko od 1 września 2020 r. będzie uczęszczać.

 

    Wnioski będą przyjmowane w Dziale Świadczeń Rodzinnych w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zgorzelcu pokój nr 1 w następujących dniach i godzinach:

  1. Poniedziałek od godz. 8.00 do godz. 16.00

  2. Wtorek – Czwartek od godz. 7.30 do godz. 13.00

  3. Piątki dla interesantów są nieczynne.

 

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: https://www.gov.pl/web/rodzina/dobry-start.

Sporządziła :

Marta Kiełbus

 


Program realizowany jest przy współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności (PAFW), Narodowym Bankiem Polskim (NBP), Fundacją Wspomagania Wsi (FWW), koalicją pozarządowych organizacji lokalnych i grup nieformalnych oraz innych instytucji, które przystąpią do Programu.

Współpraca organizacyjna – Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR)

Program jest administrowany przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości (FEP)

I. Cel Programu
Celem Programu jest ułatwienie młodzieży ze wsi i z małych miast do 20 000 mieszkańców pokonania trudnej dla niej bariery związanej z rozpoczęciem nauki w szkole wyższej poprzez ufundowanie stypendiów na pierwszy rok studiów. Zakładamy jednocześnie, iż perspektywa uzyskania takiego stypendium będzie działać motywująco na uczniów szkół ponadgimnazjalnych, spełniających kryteria Programu. W XIX edycji planowane jest przyznanie około 600 stypendiów.

II. Adresaci Programu
Adresatami Programu są maturzyści z 2020 roku, pochodzący ze wsi i z miast do 20 tysięcy mieszkańców, z rodzin o niskich dochodach, osiągający dobre wyniki w nauce, którzy zostali przyjęci na I rok stacjonarnych studiów I stopnia lub jednolitych magisterskich realizowanych w polskich publicznych uczelniach akademickich . W szczególności Program skierowany jest do młodzieży pochodzącej z terenów po dawnych ppgr, uczestników finałowego etapu olimpiad przedmiotowych w szkole ponadgimnazjalnej, młodzieży z rodzin wielodzietnych , wychowanków rodzin zastępczych lub placówek opiekuńczo- wychowawczych typu socjalizacyjnego (państwowych domów dziecka), młodzieży rekomendowanej do Programu przez pozarządowe organizacje lokalne lub grupy nieformalne wyłonione do udziału Programie poprzez udział w konkursie Dyplom z Marzeń oraz przez inne lokalne NGO prowadzące programy stypendialne dla młodzieży uczęszczającej do szkół ponadgimnazjalnych.

III. Założenia i organizacja XIX edycji Programu Stypendiów Pomostowych

XIX edycja realizowana będzie w czterech segmentach:
• Segment IA – adresowany jest do młodzieży pochodzącej z rodzin byłych pracowników ppgr, spełniającej łącznie wszystkie warunki określone w regulaminie segmentu IA. Segment ten jest realizowany przy wsparciu organizacyjnym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
• Segment IB – adresowany jest do maturzystów, którzy byli uczestnikami III etapu olimpiad przedmiotowych, tematycznych (zawodowych) i interdyscyplinarnych w szkole ponadgimnazjalnej znajdujących się na liście Ministerstwa Edukacji Narodowej w roku 2019/2020, spełniających łącznie wszystkie warunki określone w regulaminie segmentu IB.
• Segment IC – adresowany jest do młodzieży pochodzącej z rodzin wielodzietnych lub wychowanków rodzin zastępczych, lub placówek opiekuńczo wychowawczych typu socjalizacyjnego (państwowych domów dziecka), spełniających łącznie wszystkie warunki określone w regulaminie segmentu IC.

Segmenty IA, IB i IC są przedsięwzięciem realizowanych przy współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, Narodowym Bankiem Polskim oraz innymi instytucjami, które przystąpią do realizacji Programu. Łącznie w segmentach IA, IB, IC planowane jest przyznanie około 230 stypendiów.

• Segment II – przedsięwzięcie realizowane przy współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, Narodowym Bankiem Polskim, Fundacją Wspomagania Wsi oraz koalicją pozarządowych organizacji lokalnych i grup nieformalnych wyłonionych do udziału w Programie w drodze konkursu Dyplom z Marzeń oraz innymi lokalnymi NGO prowadzącymi programy stypendialne dla młodzieży uczęszczającej do szkól ponadgimnazjalnych.
Adresowany jest do młodzieży spełniającej łącznie wszystkie warunki określone w regulaminie segmentu II, która otrzyma rekomendacje tychże organizacji.
W II segmencie planowane jest przyznanie około 380 stypendiów.

W roku akademickim 2020/2021 stypendium pomostowe będzie wynosiło 5.000 zł i będzie wypłacane przez 10 miesięcy (od października do lipca) po 500 zł miesięcznie.
Wnioski w Programie składane są on-line. Aplikacja będzie aktywna w terminie ogłoszonym na stronie www.stypendia-pomostowe.pl.

Procedura kwalifikowania do Programu przebiega następująco:

Kandydaci z segmentu IA po złożeniu wniosku on-line, przesyłają do najbliższego względem miejsca zamieszkania Oddziału Terenowego KOWR, wydrukowany z systemu wniosek wraz z wszystkimi załącznikami. OT KOWR dokonuje wstępnej oceny złożonych dokumentów (weryfikuje kompletność załączników i pochodzenie kandydata z rodziny byłego pracownika ppgr) i przesyła wniosek do FEP.

Kandydaci z segmentu IB po złożeniu wniosku on-line drukują go i wraz z wymaganymi załącznikami przesyłają bezpośrednio do FEP.

Kandydaci z segmentu IC po złożeniu wniosku on-line drukują go i wraz z wymaganymi załącznikami przesyłają bezpośrednio do FEP. Wnioski wychowanków rodzin zastępczych, lub placówek opiekuńczo wychowawczych typu socjalizacyjnego (państwowych domów dziecka) przed przesłaniem do FEP powinny być poświadczone pieczątką właściwego dla miejsca zamieszkania, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Kandydaci z segmentu II zgłaszają się do organizacji lokalnej uczestniczącej w PSP w celu uzyskania rekomendacji. Organizacja lokalna zbiera wnioski aplikacyjne od kandydatów, powołuje Komisję Stypendialną, która na podstawie określonych kryteriów kwalifikuje do udziału w Programie. Organizacja może zgłosić do Programu tylu kandydatów, dla ilu jest w stanie zgromadzić środki na pokrycie 25% kosztu rocznego stypendium. Kandydaci, którzy uzyskają rekomendację organizacji lokalnej składają wniosek on-line. Wydrukowany z system wniosek wraz z wymaganymi załącznikami dostarczają do rekomendującej ich organizacji, która weryfikuje kompletność załączników i posiadanie rekomendacji. Pełną dokumentację kandydatów Organizacje Lokalne przesyłają do FEP.

Kolejny etap kwalifikacji realizowany jest w FEP. Nadesłane dokumenty kontrolowane są pod względem formalnym (czy jest komplet dokumentów) i merytorycznym (czy dane zawarte w dokumentach są zgodne z danymi podanymi we wniosku i warunkami określonymi w regulaminie przyznawania i przekazywania stypendiów). Następnie wnioski rozpatrywane są przez Komisje Stypendialne odrębnie dla I i II segmentu.

IV. Współpraca ze stypendystami

Wszyscy stypendyści są zobowiązani do założenia kont osobistych, na które będą przesyłane stypendia. FEP po zakończeniu fazy organizacyjnej, związanej z uruchomieniem procedur przekazywania stypendiów, przystępuje do systematycznej współpracy ze stypendystami. Obserwuje zarówno ich postępy w nauce, jak i podpowiada możliwe drogi uzyskania pomocy stypendialnej podczas kolejnych lat studiów, ubiegania się o kredyty studenckie. W tym celu FEP opracowuje broszurę Jak zdobyć pieniądze na studiowanie, którą udostępni stypendystom na stronie www.stypendia-pomostowe.pl i FEP www.fep.lodz.pl.

V. Dotychczasowe osiągnięcia

Obecnie trwa XVIII edycja Programu. Od początku Programu stypendium na I rok nauki na studiach stacjonarnych otrzymało 16 749 absolwentów szkół średnich (10 453 stypendiów w I segmencie i 6 296 w II segmencie). Na realizację osiemnastu edycji zgromadzono ponad 117 milionów złotych.

Fundatorami Programu byli:
• Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
• Narodowy Bank Polski
• Agencja Nieruchomości Rolnych (obecnie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa)
• Fundacja PZU
• Fundacja BRE Banku (obecnie Fundacja mBanku)
• Fundacja BGŻ BNP Paribas (obecnie Fundacja BNP Paribas)
• Fundacja BGK
• Kombinat Rolny Kierz Sp. z o.o.
• Bank Pocztowy S.A.
• Bank Gospodarstwa Krajowego
• Akademia Szkoleń i Kompetencji
• Polskie Młyny SA
• Fundacja Wspomagania Wsi
• Edukacyjna Fundacja im. Prof. Romana Czerneckiego EFC
• Cotton House J. Jakubiak sp.j.
• Koalicja lokalnych organizacji pozarządowych skupionych wokół Fundacji Stefana Batorego i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce oraz wyłonionych do udziału w Programie w drodze konkursu Dyplom z Marzeń.


 

Źródło : https://www.stypendia-pomostowe.pl/stypendia-pomostowe-na-i-rok-studiow-rusza-nowa-edycja-2/

 

Sporządziła :

Marta Kiełbus

 

 

 

 

 

 


UWAGA !!

 

Uprzejmnie informujemy ,

że dnia 12.06.2020 r. ( piątek )

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu

będzie nieczynny.

Za utrudnienia przepraszamy.

Sporządziła:

Marta Kiełbus

 


OSOBISTY PLAN AWARYJNY

 

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej informuje, że Rzecznik Praw Obywatelskich - Pan Adam Bodnar, przekazał opracowaną przez Biuro Rzecznika, we współpracy z ekspertkami Centrum Praw Kobiet, Fundacji Feminoteka i Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ nową publikację pn. „Osobisty plan awaryjny”, w formie krótkiego poradnika zawierającego praktyczne porady dla osób zagrożonych przemocą i użyteczne dane teleadresowe. Bazując na wieloletnich doświadczeniach organizacji pozarządowych w pracy z osobami pokrzywdzonymi, publikacja wskazuje, jak osoby, które obawiają się przemocy mogą zwiększyć swoje bezpieczeństwo i zniwelować potencjalne ryzyko.

Osobisty plan awaryjny

Jeśli wiesz, że możesz doświadczyć przemocy domowej i obawiasz się, że w czasie epidemii może być trudno uzyskać pomoc, przygotuj osobisty plan awaryjny.

Jeśli zdarzy się coś złego, będziesz od razu wiedzieć jak zareagować i gdzie pójść.

Twoje bezpieczeństwo to priorytet.

Nie jesteś winna/y przemocy i są ludzie, którzy chcą Ci pomóc!

 

Więcej informacji na stronie : https//www.rpo.gov.pl/pl/content/plan-awaryjny-przemoc-domowa-pomoc-w-epidemi

Źródło : Strona internetowa Rzecznika Praw Obywatelskich

 

 

Kierownik                

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu              

Bogumiła Hamielec        

Sporządziła :

Marta Kiełbus

 


Paczki żywnościowe dla dzieci z terenów Gminy Zgorzelec

 

   Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu informuje , że w ramach Wieloletniego Rządowego Programu „ Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 pracownicy socjalni w dniu 20.05.2020r. przekazali paczki żywnościowe dzieciom z terenu Gminy Zgorzelec . Wsparcie jest skierowane do dzieci, którym zostały przydzielone posiłki w szkole decyzją administracyjną. Produkty to głównie: kasze, makaron, gotowe dania w słoikach, pasztety, płatki smakowe i słodycze.

 

Kierownik              

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu              

Bogumiła Hamielec       

Sporządziła :

Marta Kiełbus


Policja ostrzega ! Nie daj się nabrać "na wnuczka" i " na policjanta "

Policjanci ostrzegają przed nową formą oszustw „na policjanta”, której ofiarami staje się coraz więcej osób w podeszłym wieku. Metoda działania przestępców jest podobna do sposobu oszustw metodą "na wnuczka", a przestępcy opowiadają przez telefon swoim potencjalnym ofiarom, zwłaszcza osobom starszym nową historię .

ZAPAMIĘTAJ!

Sprawcy oszustw metodą „na policjanta” nigdy nie kontaktują się osobiście z ofiarami.
Wykonując połączenie telefoniczne do potencjalnej ofiary wywierają na niej presję czasu.
Przebiegli oszuści nie dają chwili na zastanowienie się lub sprawdzenie informacji o ich tożsamości.
Przestępcy podając się za funkcjonariuszy Policji, często grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.
Zawsze po przekazaniu oszczędności kontakt się urywa, a przestępcy znikają z wyłudzonymi pieniędzmi.

Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów!

Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować!
Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.
Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.
Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

ZAPAMIĘTAJ!

Zapamiętaj! Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie!
Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania.
Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.

W sytuacji, kiedy masz podejrzenia zawsze dzwoń na numer alarmowy Policji 997 lub 112.

 

Sporządziła :

Marta Kiełbus

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Zgorzelcu

 


 

Rekrutacja OSiW w Wiechlicach na rok szkolny 2020/2021

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu informuje o rekrutacji do OHP OSiW w Wiechlicach na rok szkolny 2020/2021.

Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Wiechlicach jest jednym z czterech funkcjonujących w województwie lubuskim. Na mapie placówek edukacyjnych zachodniej polski działa od 1997 roku. Ośrodek kieruje swą ofertę do młodzieży mającej problemy społeczne i edukacyjno - dydaktyczne.

Placówka ma charakter otwarty i realizuje zadania na rzecz młodzieży ze środowiska lokalnego. OSiW stwarza młodzieży warunki do podwyższania wiedzy ogólnej oraz uzyskania kwalifikacji zawodowych. Prowadzimy działalność wychowawczą, resocjalizacyjną i profilaktyczną. Absolwenci naszego OSiW mają otwartą drogę do kontynuowania dalszej nauki lub podjęcia pracy na rynku krajowym i zagranicznym.

Uczestnicy OSiW mają możliwość skorzystania z internatu z nowocześnie wyposażonymi pokojami 2, 3 i 4 osobowymi, Wi-Fi, pracownią komputerową, siłownią, świetlicami. Do dyspozycji jest kompleks rekreacyjny z wiatą i grillem, boiska tartanowe i trawiaste oraz dwie sale gimnastyczne. Na terenie Ośrodka działa Świetlica Środowiskowa, której działania skierowane są do uczestników OHP oraz społeczności lokalnej.

Na terenie Ośrodka działają następujące warsztaty zawodowe:

- warsztat instalacji i sieci elektroenergetycznej,

- warsztat ogólnobudowlany,

- warsztat stolarski,

- warsztat krawiecki,

- warsztat gastronomiczny

- warsztat fryzjerski.

Internat, wyżywienie i podręczniki dla uczestników OHP są całkowicie bezpłatne. Dodatkowo uczestnicy otrzymują wynagrodzenie za pracę podczas zajęć praktycznej nauki zawodu.

Więcej informacji na stronie https://www.lubuska.ohp.pl/strona/osiw-wiechlice-444

Kierownik           

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu         

Bogumiła Hamielec    

 

Sporządziła :

Marta Kiełbus

Źródło : https://www.lubuska.ohp.pl/strona/osiw-wiechlice-444

 

 


UWAGA !!

 


Darmowe wsparcie psychologiczne w ramach grup wsparcia "Równoważnia"

 

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu informuje o możliwości skorzystania z darmowego wsparcia psychologicznego.

Fundacja ADRA Polska, wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom społecznym, w tym lęku wywołanego pandemią wirusa COVID-19, uruchamia grupy wsparcia online prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów. Z doświadczeniem wzmożonego napięcia emocjonalnego bardzo trudno jest sobie poradzić. Natłok myśli, zastanawianie się jak odnajdziemy się na rynku pracy po ustaniu pandemii, jak będziemy dalej funkcjonować w zmienionej rzeczywistości - to problemy, z jakimi zmaga się od pewnego czasu większość Polaków.

Fundacja proponuje udział w grupie wsparcia w czasie, gdy izolacja, w jakiej żyjemy od jakiegoś czasu, a także kwarantanna, jakiej poddani są niektórzy z nas, mają niebagatelny wpływ na wszystkich. Dzięki grupie można bezpiecznie i anonimowo podzielić się własnymi przeżyciami, wymienić doświadczeniami, pomysłami, otrzymać wsparcie. Można tu potkać ludzi, którzy przeżywają te same problemy, którzy nie oceni ą i nie skrytykują, ale zrozumieją i wesprą.

Do tej pory chętnych do prowadzenia grup zgłosiło się sporo. To psychologowie, trenerzy, doradcy zawodowi i terapeuci. Grupy wsparcia działać będą w oparciu o model, dzięki któremu pod „skrzydłami” jednego mentora wsparciem może zostać objętych aż 144 osoby. Już teraz przewidujemy, że liczba beneficjentów (osób, którym udzielane będzie wsparcie) może być bardzo duża. Dlatego też nabór do grup wsparcia pozostanie stale otwarty.

Spotkania grup wsparcia odbywać się będą online i wymagają jedynie komputera i dostępu do Internetu. Udział w nich jest bezpłatny.

Co zrobić, aby dołączyć do grupy wsparcia „Równoważnia”?

- wejść na stronę www.adra.pl/kryzys

- wypełni krótki formularz

- poczekaj na kontakt ze strony Fundacji.

 

Osoba do kontaktu:

Magda Matuszewska
tel : + 48 691 394 950
mail :
mmatuszewska@adra.pl

 

 

Kierownik                     

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu                    

Bogumiła Hamielec           

 

 

Sporządziła :

Marta Kiełbus

 


Aplikacja mobilna dla osób doznających przemocy w rodzinie " Twój Parasol"

 

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu informuje o funkcjonowaniu bezpłatnej aplikacji mobilnej „ Twój Parasol”, która stanowi praktyczne i skuteczne narzędzie umożliwiające uzyskanie wsparcia i niezbędnych informacji osobom doświadczającym przemocy w rodzinie ( https://twojparasol.com).

Aplikacja umożliwia m.in. dyskretny kontakt z wcześniej skonfigurowanym adresem email, a także możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego w nagłych przypadkach, jak również zawiera informacje, które mogą być pomocne osobom krzywdzonym np. z zakresu prawa.

 

W celu zapewnienia dyskrecji użytkowania aplikacji – oficjalną częścią aplikacji jest zestawienie danych pogodowych odpowiednich do lokalizacji.

W ocenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aplikacja może być szczególnie przydatna w obecnym czasie, zwłaszcza w kontekście utrudnionej komunikacji ze służbami i konieczności zachowania dyskrecji w sprawach przemocy.

 

 

Kierownik                 

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu              

Bogumiła Hamielec           

 

Sporządziła:

Marta Kiełbus

 

 


Informacja dla osób przebywających na kwarantanie

 

 

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu przekazuje informacje Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dotyczącą dostępnych form pomocy dla osób w kwarantannie, szczególności podstawowej pomocy żywieniowej. Poniżej znajdą Państwo ulotkę informacyjną.

 

 

Kierownik                  

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu                 

Bogumiła Hamielec           

 

 

Sporządziła :

Marta Kiełbus

 


Niech te Święta Wielkanocne będą pełne nadziei i wiary,
Niech Chrystus Zmartwychwstały przyniesie
wiosenne kwiaty radości, miłości, spokoju i szczęścia.
Ciepłych, pełnych radosnej nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego,
rodzinnego ciepła, radości przy wielkanocnym stole
oraz smacznego święconego jajka

 

życzy w swoim imieniu oraz ekipy       

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Zgorzelcu                        

Bogumiła Hamielec                

 

 

 

           

 

 

 


Poradnictwo psychologiczne i pedagogiczne dla osób objętych kwarantanną, umieszczonych w izolacji oraz objętych nadzorem epidemiologicznym


Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu informuje, że osoby objęte kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym oraz umieszczone w izolacji w powiecie zgorzeleckim mogą liczyć na pomoc psychologiczną udzielaną telefonicznie przez ekspertów i specjalistów. Okres zagrożenia epidemią to wyjątkowy czas dla wielu rodzin. Zamknięte szkoły, ograniczone możliwości spędzania aktywnie czasu wolnego, łączenie konieczności pracy zdalnej z obowiązkami domowymi oraz dodatkowo z nauczaniem dzieci, bywa dla wielu osób sporym wyzwaniem.

W tym trudnym okresie niezmiernie istotna jest troska o nasz stan emocjonalny oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem, niepokojem i obniżonym samopoczuciem

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców powiatu zgorzeleckiego, poradnie psychologiczno-pedagogiczne w Zgorzelcu oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie udzielają telefonicznych porad osobom objętym kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym oraz umieszczonym w izolacji.


 

Kierownik                   

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznego

w Zgorzelcu                  

Bogumiła Hamielec 

 

          

 

 

 

 


UWAGA ! !

 

Uprzejmie informujemy,
że dnia 10.04.2020 r. (piątek)
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu
będzie nieczynny.

 

 

Za utrudnienia przepraszmy.

 

 

 

 

 


 

KOMUNIKAT !

 


Terminy wypłacania świadczenia 500+

Zgodnie z: art. 21 ust. 1 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, świadczenie wychowawcze wypłaca się nie później niż ostatniego dnia miesiąca, za który przyznane zostało świadczenie wychowawcze, art. 9 ustawy z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw:

  • wnioski przyjęte od 1 lipca 2019 r. do 31 sierpnia 2019 r. – świadczenia zostaną wypłacone najpóźniej do 31 października 2019 r.
  •  wnioski przyjęte od 1 września 2019 r. do 30 września 2019 r. – świadczenia zostaną wypłacone do 30 listopada 2019 r.
  •  wnioski przyjęte od 1 października 2019 r. do 30 października 2019 r. – świadczenia zostaną wypłacone do 31 grudnia 2019 r.
  •  wnioski przyjęte od 1 listopada 2019 r. do 30 listopada 2019r. – świadczenia zostaną wypłacone do 31 stycznia 2020 r.
  •  wnioski przyjęte od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. – świadczenia zostaną wypłacone do 29 lutego 2020 r.

 


Ważne! Wniosek należy złożyć do 30 listopada.

Świadczenie Dobry Start 300 dla ucznia - to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny.

Rodziny otrzymają wsparcie bez względu na dochód.

Wnioski można składać drogą elektroniczną przez stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną lub tradycyjnie podczas wizyty w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zgorzelcu ul. T. Kościuszki 70, pok. nr 1.

 


Program "Rodzina 500+" od 1 lipca 2019 - bez kryterium dochodowego

 

Od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę oraz nie będzie już uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko.

Ustawa wprowadza 3-miesięczny termin, liczonego od dnia urodzenia dziecka, na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko oraz zachowanie ciągłości, świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku.

Uproszczone procedury

Z uwagi na rezygnację z kryterium dochodowego przy ustalaniu prawa do świadczenia wychowawczego nastąpi zdecydowane skrócenie wniosku. 

Wprowadzony zostanie w pełni zautomatyzowany sposób ustalania uprawnienia, bez wydawania decyzji administracyjnej. Osoba otrzymywać będzie automatycznie generowaną
i przesyłaną na adres poczty elektronicznej informację o przyznaniu świadczenia
lub w przypadku braku poczty elektronicznej informację będzie mogła odebrać osobiście. Nieodebranie informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego nie wstrzymuje wypłaty tego świadczenia.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2019 roku.

Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć:

- od 1 lipca 2019 r. tylko w formie elektronicznej za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej

- od 1 sierpnia 2019 r. w formie papierowej.

Złożenie wniosku w okresie lipiec – sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019 r.

Aby uzyskać prawo do świadczenia 500+ na nowych zasadach tj. od 1 lipca, rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera tego świadczenia, musi złożyć wniosek w okresie od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r. Oznacza to, że tylko złożenie wniosku do końca września 2019 r. gwarantuje takiemu rodzicowi, że świadczenie wychowawcze na nowych zasadach zostanie wypłacone z wyrównaniem od lipca. Jeśli  rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Rodzice, którzy mają obecnie przyznane świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci do 30 września 2019 r., składają od 1 lipca 2019 r. jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. W ten sposób otrzymają od 1 lipca prawo do świadczenia na pierwsze dziecko (na które obecnie nie pobierają 500+), natomiast od 1 października br. na pozostałe dzieci (na które świadczenia są już przyznane do 30 września 2019 r.). Uwaga, rodzice ci muszą pamiętać aby złożyć wniosek do 30 września br., jeśli chcą otrzymać świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko z wyrównaniem od lipca br.  

Prawo do świadczenia wychowawczego ustala się na okres do dnia 31 maja 2021 r.

 



Od dnia 01lipca 2019r. do odwołania Dział Świadczeń Rodzinnych w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zgorzelcu, pokój nr 1 i pokój nr 3 będzie przyjmował interesantów      w następujących dniach i godzinach:

  1. Poniedziałek od  godz. 8.00 do godz. 16.00
  2. Wtorek – czwartek od  godz. 7.30 do godz. 13.00
  3. Piątki dla interesantów są nieczynne.

     

Uprzejmie informujemy,  iż 02.05.2019 r.
Gminy  Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu
będzie nieczynny.


Za utrudnienia przepraszamy.

 


Uprzejmie informujemy,
iż Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
w Zgorzelcu
w dniu 19.04.2019 r. (Wielki Piątek)
- będzie czynny 7:30 – 13:00

 


                                                                                                                                                                               AUTYZM - ZAUWAŻ MNIE!

Kwiecień to Śwatow Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu - zaburzenia, o którym nadal krąży wiele mitów. Liczba osób z diagnozą zaburzeń ze spektrum autyzmu wzrasta z roku na rok. Czy wiemy jednak czym tak naprawdę jest autyzm?

Definicje medyczne mówią, że autyzm to „całościowe zaburzenie rozwoju, rozpoczynające się wcześnie w rozwoju dziecka, przejawiające się jakościowymi zaburzeniami komunikacji, interakcji społecznych, zachowań, zainteresowań”. Ale co to dokładnie oznacza?

Autyzm może objawiać się w różny sposób, w zależności od stopnia głębokości
i natężenia objawów. Dzieci dotknięte tym zaburzeniem często przejawiają specyficzne trudności wychowawcze które przeszkadzają im w codziennym funkcjonowaniu zarówno w zaciszu domowym jaki w środowisku szkolnym, przedszkolnym, czego skutkiem jest wykluczanie ich z życia społecznego czy rodzinnego.

Dziecko ze spektrum autyzmu to dziecko:

- które unika kontaktu z innymi, woli samotność, nie umie dzielić się z innymi swoim zachwytem czy zainteresowaniami, nie potrafi spontanicznie nawiązać kontaktu z drugą osobą, sprawia wrażenie, jakby przedmioty były dla niego ważniejsze niż ludzie,

- to dziecko które często jest niemówiące, komunikuje się za pomocą okrzyków, pisków, pomruków, lub dziecko mówiące w sposób odbierany przez nas jako dziwny, wypowiadające słowa bez znaczenia, powtarzające każde słowo bądź zdanie które słyszy,

- z którym trudno nam nawiązać kontakt wzrokowy,

- które nie zawsze reaguje na swoje imię i słowa, często sprawia wrażenie jakby było „głuche”,

- z ubogą mimiką i ekspresją twarzy, mające problem z odczytaniem naszych emocji, naszych gestów,

- które czasem zachowuje się w sposób dziwny i niepokojący: np. kręci się w kółko, kiwa się, wprawia w ruch obrotowy przedmioty, biega na palcach trzepocząc rękami,

- które ma trudności z rozumieniem reguł społecznych, przez co potrafi zachować się nieodpowiednio do sytuacji i miejsca, w którym się znajduje,

- którego zmysły inaczej odbierają świat, pojawia się nadwrażliwość na dźwięki, światło, smak i zapach , nadwrażliwość na dotyk,

- które ma swoje przyzwyczajenia, rytuały, szczególnie przywiązanie do jednej rzeczy lub zabawki,

- u którego każda zmiana może wywołać paniczny lęk, niepokój, a wówczas reakcja jest tylko jedna - płacz, często agresja, krzyk, złość,

- które przejawia zaburzenia zachowania - bywa agresywne wobec innych a także wobec samego siebie.

"Ja myślę i czuję tak samo jak inne dzieci. I chciałbym się tak samo zachowywać. Ale nie umiem. Ciągle robię dziwne rzeczy i wszyscy myślą, że jestem głupkiem. Ale mnie naprawdę ubrania bolą, dlatego krzyczę,(...) I światło mnie boli, i hałas. Dlatego chodzę w kominiarce. Wtedy mi się nic nie stanie bo jestem schowany. Ale rodzice chyba tego nie lubią (...) Ale ja muszę. Wtedy się tak nie boję wszystkiego. I muszę się zawijać w koc
i włazić pod materac. Lubię być taki ściśnięty, wtedy si
ę uspokajam. Ale nie lubię, jak ktoś mnie dotyka. Nawet mama. To niemiłe. Wrzeszczę zawsze jak mnie boli albo jak się boję. A bolą mnie różne hałasy. Na przykład, jak dzwoni telefon, to mi się wydaje, że on mi dzwoni w głowie. I boję się spuszczania wody. I deszczu się boję. Jak on pada, to jakby ktoś strzelał."

Roksana Jędrzejewska - Wróbel "KOSMITA"

 

"Autyzm jest czymś, czego nie mogę widzieć. Nie pozwala mi znaleźć i użyć moich własnych słów wtedy, gdy tego chcę. Albo powoduje, że używam wszystkich tych słów
i głupich rzeczy, których nie chce mówić".

" Autyzm powoduje, że słyszę słowa innych ludzi lecz nie jestem zdolna zrozumieć, co ten słowa znaczą. Lub autyzm zmusza mnie niejako do wypowiadania moich własnych słów) nie wiedząc co mówię lub nawet co myślę"

Donna Williams "NOBODY NOWHERE"

 

Wszystko to sprawia, że wychowywanie dziecka ze spektrum autyzmu jest niezwykle trudnym zadaniem dla rodziców. Poczucie bezradności, zagubienia, niespójność informacji, jakie otrzymują od lekarzy i różnych terapeutów, trudności z otrzymaniem jak najszybszej diagnozy, a później pomocy w zapewnieniu dziecku jak najlepszej terapii, często poczucie bezsilności i zwątpienia, kiedy nie widać efektów terapii, złość, frustracja – to ich chleb powszedni. Nie pomaga społeczne niezrozumienie - częste komentarze „jakie niewychowane dziecko” , krytyczne spojrzenia i szepty za plecami. „Ile razy można tłumaczyć że moje dziecko ma autyzm? Czy mam to sobie wypisać na czole za każdym razem, kiedy wychodzę z domu?”- to częste myśli towarzyszące rodzicom dzieci ze spektrum. Na autyzm „choruje” nie tylko dziecko- „choruje” cała rodzina.

Kontakt z dzieckiem z autyzmem bardzo często wywołuje w nas strach- jak się zachować, jak do niego mówić, przecież jest dziwne, nieprzewidywalne, a co mam zrobić jeśli nagle rzuci się na mnie i zacznie bić?. Lepiej uciekać, unikać. Ten lęk najczęściej wynika
z niewiedzy, a prowadzi do pogłębienia izolacji społecznej dziecka i rodziny. Nie bójmy się osób z autyzmem! Spróbujmy je poznać i zrozumieć!

Aby pomóc zrozumieć społeczeństwu dlaczego pojawiają się trudne, czasem dziwne, społecznie nie akceptowane zachowania dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu fundacja AUTILIO przgotowała projekt pt. AUTYZM zauważ mnie ZROZUM w ramach którego zaprasza wszystkich chętnych na bezpłatne szkolenie które odbędzie się
w Centrum Diagnozy i Terapii Dziecka ISTMUS w Zgorzelcu przy ul. Francuskiej 2.


Ogłoszenie w sprawie opiekuna prawnego

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu informuje, że pilnie poszukuje kandydata na opiekuna prawnego osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej.

Zainteresowane osoby mogą zgłaszać się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu, ul. Kościuszki 70, 59-900 Zgorzelec,

pok. nr 6 w terminie do 19.03.2019r. do godziny 12:00.

 

 
 

    
 

Uprzejmie informujemy, że w okresie od 18 lutego do 24 lutego 2019 roku odbędą się ogólnokrajowe obchody Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, w których uczestniczyć również będzie Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu.

W dniach od 18 do 22 lutego w siedzibie tutejszej Prokuratury w godzinach od 10.00 do 15.00 wyznaczeni prokuratorzy pełnić będą dyżury w ramach, których udzielać będą informacji o uprawnieniach i obowiązkach osobom pokrzywdzonym przestępstwem.

Przypadające na dzień 22 lutego 2019 roku obchody Dnia Ofiar Przestępstw odbywają się po raz szesnasty i mają przypominać o konieczności ciągłego monitorowania sytuacji ofiar przestępstw w naszym kraju oraz służyć wyznaczeniu kierunków niezbędnych dla poprawienia ich sytuacji.


 

Ogólnopolska Karta Seniora

informacje dla seniorów z gminy Zgorzelec

Ogólnopolska Karta Seniora wydawana jest w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zgorzelcu. Każda osoba, która ukończyła 60 rok życia i zamieszkuje na trenie gminy Zgorzelec może zgłosić się do Ośrodka Pomocy w celu wypełnienia formularza zgłoszeniowego i odebrania karty( dowód osobisty do wglądu). Karta ta umożliwia korzystanie ze zniżek w rozmaitych punktach, instytucjach i ośrodkach zdrowia na terenie kraju. Takich punktów jest już ponad 1400, a z każdym dniem ta liczba rośnie. Pod wskazanym linkiem można sprawdzić ofertę firm oferujących zniżki https://glosseniora.pl/gdzie-skorzystac-z-karty/ Lista firm honorujących Ogólnopolskie Karty Seniora https://glosseniora.pl/wp-content/uploads/LISTA-FIRM-OKS-10.10.2018.pdf

 Miło mam poinformować, że od dnia 10 października 2018 roku przystąpił pierwszy partner z terenu gminy Zgorzelec. Jest to firma PUNEX z Żarskiej Wsi, która oferuje zniżkę w wysokości 3% na cały zakupiony asortyment.

Formularz dla seniora: https://glosseniora.pl/wp-content/uploads/Formularz-g%C5%82os-seniora-z-inf.pdf

Formularz dla partnera - przedsiębiorcy: https://glosseniora.pl/wp-content/uploads/FORMULARZ-OKS-Partner-2018.pdf

 

Więcej informacji można uzyskać od Kierownika Bogumiły Hamielec w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zgorzelcu ul. T. Kościuszki 70, numer telefonu 75 77 52 667.


Program „Dobry Start” 300+

Program „Dobry Start” to 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód.

Kto może otrzymać wsparcie?

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia przez nie 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Jak otrzymać świadczenie dobry start?

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka.

Kiedy złożyć wniosek?

  1. Wniosek będzie można składać już od 1 lipca online przez:
  • stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl
  •  przez bankowość elektroniczną takich banków, jak: Alior Bank SA, Bank Millennium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska SA, Getin Noble Bank SA, ING Bank Śląski SA, mBank SA, Nest Bank S.A, PKO Bank Polski SA (oraz Inteligo), SGB-Bank SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze. Możliwość składania wniosku będzie dostępna niebawem również w Banku BGŻ BNP Paribas, natomiast Bank Zachodni WBK włączy się w akcję informacyjną o programie "Dobry Start" i będzie zachęcać do złożenia wniosku korzystając z Profilu zaufanego.
  1. Od 1 sierpnia wnioski można złożyć także drogą tradycyjną (papierową).          
    Ważne! Wniosek należy złożyć do 30 listopada.

Kiedy rodzina otrzyma wsparcie?

  • W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września.
  • W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.

Gdzie należy złożyć wniosek?

Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez:                                         
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu                                                                  
ul. Tadeusza Kościuszki 70,                                                                                                      
Tel. kont. 75 77 15 542                                                                                                    
Osoba do kontaktu: Inspektor Pani Monika Kieliś, pokój nr 1                                               
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.mrpips.gov.pl/DobryStart

 

 


Program Pomocy Dzieciom

Wspieramy rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, opiekujące się dziećmi w ciężkim stanie klinicznym. Rodziny zakwalifikowane do Programu Pomocy Dzieciom otrzymują pomoc w formie dostosowanej do potrzeb.

Program Pomocy Dzieciom został utworzony w 2013 roku i jest skierowany do rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, opiekujących się dziećmi, które wskutek choroby lub wypadku znalazły się w ciężkim stanie klinicznym. Są to dzieci wymagające wsparcia funkcji życiowych za pomocą respiratora bądź koncentratora tlenu, karmienia dojelitowego lub pozajelitowego oraz innych całodobowych, specjalistycznych zabiegów opiekuńczych i pielęgnacyjnych podtrzymujących funkcje życiowe. Jest to program pomocy socjalnej ukierunkowanej na uzyskanie trwałej poprawy sytuacji życiowej rodziny stypendysty, która deklaruje gotowość do wykorzystania wszystkich własnych możliwości pokonania trudności.

Fundusz stypendialny 

Tworzymy fundusz pomocy stypendialnej, tak aby zebrane środki rozdysponować wśród najbardziej potrzebujących. Chcemy pomóc tym, którzy ze swym cierpieniem i ogromnymi problemami pozostają osamotnieni i często nie potrafią sami przebić się do opinii publicznej z apelem o pomoc. Fundusz tworzony jest tylko i wyłącznie z odpisów 1% podatku oraz z darowizn.

Stypendium

Podstawową formą wsparcia jest świadczenie pieniężne w postaci comiesięcznego stypendium. Wysokość stypendium jest ustalana indywidualnie dla każdej z rodzin - jest ono przyznawane na okres jednego roku. Przyznane stypendium zwykle nie wymaga żadnego rozliczania i dokumentowania wydatków. O przeznaczeniu uzyskanych w ten sposób środków decyduje rodzina. Stypendium ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w pierwszych miesiącach udziału w Programie. Pełni rolę „pierwszej pomocy”, stabilizuje sytuację finansową rodziny i umożliwia zaplanowanie dalszych działań, mających trwale poprawić sytuację życiową.

Inne formy pomocy 

Zabezpieczamy potrzeby rodziny związane bezpośrednio z opieką nad dzieckiem w ciężkim stanie klinicznym: dofinansowujemy zakup leków i środków opatrunkowych, rehabilitację, zakup niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego. W pozostałym kwestiach związanych z dążeniem do niezależności finansowej, mieszkaniowej czy zawodowej negocjujemy warunki udziału w Programie indywidualnie z każdą zakwalifikowaną rodziną.

W miarę możliwości dofinansowujemy podnoszenie kwalifikacji zawodowych żywicieli rodzin, likwidację barier architektonicznych, remonty mieszkań, zakup sprzętu wspomagającego opiekę i wszelkie działania mające na celu poprawę sytuacji życiowej. Taka pomoc wymaga zwykle rozliczenia przez rodzinę i dokumentowania wydatków. Gdy to tylko możliwe rodzina podejmuje trud pozyskania  dofinansowania z środków publicznych np. z powiatowych centrów pomocy rodzinie, PFRON czy NFZ.

Wspieramy rodzinę w postaci poradnictwa socjalnego i rodzinnego, podejmujemy działania mające na celu uruchomienie lokalnych grup wsparcia, poszukujemy osób chętnych do zaangażowania się w pomoc rodzinom w codziennych sprawach na zasadach wolontariatu oraz pomocy pro bono.

Poznaj Stypendystów - zobacz efekty wsparcia

Obecnie wspieramy 24 rodziny z całej Polski (zob. na mapie). Program adresowany jest przede wszystkim do rodzin w trudnej sytuacji finansowej. Jednak gdy sytuacja rodziny jest szczególnie trudna, na przykład opiekuje się więcej niż jednym dzieckiem w ciężkim stanie klinicznym, rozważamy objęcie opieką także rodziny z wyższym dochodem. 

Jak złożyć wniosek

Jeśli Twoje dziecko znajduje się w ciężkim stanie klinicznym, wymaga całodobowych specjalistycznych zabiegów opiekuńczych i pielęgnacyjnych oraz uważasz, że sytuacja materialna Twojej rodziny jest trudna, jesteś potencjalnym adresatem naszej pomocy. Po zapoznaniu się z szczegółowymi informacjami o zasadach uczestnictwa w Programie Pomocy Dzieciom możesz złożyć wniosek w formie dokumentu elektronicznego.

Przejdź do strony Informacje szczegółowe i składanie wniosku

 


Informujemy że Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich (PIFE) w Jeleniej Górze organizuje spotkanie informacyjne na temat wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami - dostęp do wysokiej jakości usług asystenckich i opiekuńczych.

 

                  Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich (PIFE) w Jeleniej Górze zaprasza na spotkanie informacyjne, którego celem jest przedstawienie możliwości wsparcia
z Funduszy Europejskich dla osób z niepełnosprawnościami poprzez działania aktywizujące, asystenckie i opiekuńcze. Dodatkowo w ramach spotkania przedstawione zostaną działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami realizowane przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.

Do udziału zapraszamy:

  • osoby bierne zawodowo, jako potencjalnych kandydatów na opiekunów/asystentów osób z niepełnosprawnościami;
  • osoby z niepełnosprawnościami;
  • opiekunów  faktycznych (tj. członków  rodzin) osób z niepełnosprawnością/ niesamodzielnych.
     

Spotkanie odbędzie się 15 marca 2018 r. w Jeleniej Górze w godzinach 10.00-13.00 w siedzibie Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich (Plac Ratuszowy 32/32a).

Program spotkania:

  • założenia i warunki przystąpienia do projektu realizowanego na rzecz osób z niepełnosprawnościami, w ramach Działania 9.2 Usługi asystenckie i opiekuńcze nad osobami niesamodzielnymi świadczone w społeczności lokalnej RPO WD 2014-2020, którego celem jest m.in. przeszkolenie osób chcących pełnić rolę asystenta lub opiekuna osoby niesamodzielnej,
  • działania społeczne, prawne i aktywizujące osoby z niepełnosprawnościami;
     

Warunkiem uczestnictwa w spotkaniu jest przesłanie do 13 marca 2018 r. zgłoszenia na adres pife.jeleniagora@dolnyslask.pl  z podaniem imienia i nazwiska osoby uczestniczącej w spotkaniu. Informacje na temat spotkania można uzyskać pod numerem telefonu 75 764 94 66; 75 75 249 42.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Otrzymanie potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia jest równoznaczne z wpisaniem na listę uczestników spotkania. Sala, w której odbędzie się spotkanie, jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Prosimy o zgłaszanie potrzeb osób z niepełnosprawnościami na etapie rekrutacji.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Organizator spotkania:

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Jeleniej Górze
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
ul. Pl. Ratuszowy 32/32a, 58 –500 Jelenia Góra
tel. 75/75 24 944, 75/76 49 466

http://rpo.dolnyslask.pl/spotkanie-informacyjne-na-temat-wsparcia-dla-osob-z-niepelnosprawnosciami-dostep-do-wysokiej-jakosci-uslug-asystenckich-i-opiekunczych/


Twoja reakcja – czyjeś życie. Pomóżmy bezdomnym i starszym.

 

Utrzymujące się w ostatnim czasie niskie temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni poniżej zera stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia osób bezdomnych a także osób starszych, samotnych, które nie mają bliskich osób lub nie mogą liczyć na pomoc z ich strony.

W związku z tym, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej apeluje do Mieszkańców Gminy Zgorzelec o niepozostawanie obojętnym na losy innych osób, które z uwagi na niskie temperatury narażone są na niebezpieczeństwo.

Odpowiednio wczesna reakcja na potrzeby drugiego człowieka pozwoli odpowiednim służbom zareagować na czas i przyjść z pomocą.

Każdą informację o takich osobach potrzebujących pomocy należy przekazywać odpowiednim służbom i do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu.

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

59-900 Zgorzelec

Ul. T. Kościuszki 70

tel. 75 77 52 667

www.gopszgorzelec@wp.pl


 

 

 

 

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Przewodnicząca Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego w Zgorzelcu informuje, że w dniu 16 lutego 2018r. Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze wydała prasowy Komunikat nr 12/2018, znak pisma  PO IV WOS 0610.29.2018 w sprawie Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze informuje, że w dniach 19 - 23 lutego 2018 roku odbędzie się kolejny, już 17 Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

W jego ramach każdego dnia, w godzinach od 10:00 do 15:00, w budynku Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze oraz w siedzibach Prokuratur Rejonowych   w Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Lwówku Śląskim, Bolesławcu, Lubaniu oraz w Zgorzelcu zainteresowane osoby będą mogły uzyskać bezpłatną poradę prawną od dyżurujących prokuratorów.

Dzięki współpracy z zaproszonymi przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze specjalistami z różnego rodzaju instytucji, każdy kto zgłosi się w tych dniach do Prokuratury będzie mógł uzyskać poradę w zakresie przysługujących mu uprawnień oraz sposobie załatwienia sprawy, zarówno z zakresu prawa karnego, cywilnego, jak i administracyjnego.

Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości i ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Jest ona związana z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.

W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 roku o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Ma on służyć przypominaniu o trudnej sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.

 

Adresy siedzib oraz numery telefonów jednostek prokuratury:

 

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze, ul. Muzealna 9, tel. 75 64 28 430,

Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze, ul. Matejki 17, tel. 75 64 28 460,

Prokuratura Rejonowa w Kamiennej Górze, ul. Wojska Polskiego 1 tel. 75 64 48 420,

Prokuratura Rejonowa w Lwówku Śląskim, ul. Obrońców Pokoju 1, tel. 75 78 20 021,

Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu, ul. Bolesława Chrobrego 5, tel. 75 73 23 865,

Prokuratura Rejonowa w Lubaniu, ul. Armii Krajowej 31, tel. 75 64 48 460,

Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu, ul. Poniatowskiego 2, tel. 75 64 94 900


 

 

 

 

  1. Prosimy o składanie kompletu dokumentów do wniosków o przyznanie świadczeń wychowawczych 500+, rodzinnych i alimentacyjnych.
  2. W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zgorzelcu nie kserujemy dokumentów.
  3. Wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego wydawane
    i przyjmowane będą w pokoju nr 1.
  4. Wnioski o przyznanie świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych wydawane
    i przyjmowane będą w pokoju nr 3.
  5. Informacje na temat w/w świadczeń można uzyskać na miejscu w siedzibie Ośrodka oraz pod numerami telefonów:

 

75 77 52 667,75 77 15 542

  1. portalu informacyjno-usługowego emp@tia,
  2. platformy usług elektronicznych PUE ZUS 
  3. kanałów bankowości elektronicznej udostępnionych przez banki.

                                                                                          

                                                                                                      Bogumiła Hamielec

                                                                                  Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

                                                                                                           w Zgorzelcu

                                                                                                                                      

 


 

ZAŁĄCZNIKI:

								

Plakat- program stypendialny

Utworzono dnia 22.06.2020, 12:35

Program stypendiów pomostowych

Utworzono dnia 22.06.2020, 12:34

Stypendia pomostowe

Utworzono dnia 22.06.2020, 12:34

Plakat

Utworzono dnia 25.06.2018, 14:02

"Dobry start"

Ulotka

Utworzono dnia 25.06.2018, 14:01

"Dobry start"

BAZA TELEADRESOWA PODMIOTÓW ŚWIADCZĄCYCH POMOC DOŚWIADCZAJĄCYM PRZEMOCY - 2017

Utworzono dnia 24.07.2017, 10:30

Zegar

Pogoda

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Jadłodajnie, schroniska, noclegownie dla osób bezdomnych i najuboższych w województwie dolnośląskim